Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

happyslacker

New Member
Класическата форма на протест е да се съберат една група хора около важна сграда (парламента например) и да скандират нещо, да носят плакати, евентуално да хвърлят домати (или други неща) по сградите и т.н. Някои даже нападат полицаите.

Само че кой реално е потърпевш от тези неща? Полицаите, които просто спазват законите са реално потърпевши, също така щетите по сградите и всички разходи са за сметка на държавата или частните собственици (ако има изпочупени витрини и т.н.). В крайна сметка всичко това е за сметка на данъкоплатците - държавата вместо да даде пари за нещо полезно (или за нещо корупционно), ще ги даде за ремонт на оплесканата с домати (или даже изпотрошена и опожарена) сграда на парламента.

Класическата гледна точка, че виновни са онези хора в парламента. Но така ли е в действителност? И дали в резултат на протеста по някакъв начин на тях им се нанася вреда, налага им се наказание? Целта на протеста каква е? Да се накажат виновните, да се чуе мнението на гражданите, да се промени нещо? Как струпването на една група хора и хулиганските им действия наказват по някакъв начин виновните? И дали не се случва нещо друго - наказване на невинните? (Не разглеждам случая когато тълпата бие и/или екзекутира намиращите се в парламента. Надявам се чак до там да не се стигне.)

Съществуват различни гледни точки за това кой е виновен (и трябва да бъде наказан). Обърнете внимание, че аз само споменавам за гледните точки по този въпрос, не твърдя за нито една от тях, че е правилната.

  • Виновни са онези в парламента, които получават пари от лобистите за да гласуват за каквото им се плати.
  • Виновни са гражданите, защото не са си организирали качествени партии. В крайна сметка партиите не се получават от нищото, не ги праща някакъв бог или извънземни. Гражданите си ги формират. А ако гражданите се откажат от правото да бъдат избирани - организираната престъпност ще се възползва и ще направи свои партии, ще предложи свои кандидати.

Ако допуснем, че гражданите са виновни, протестите би трябвало да са насочени срещу тях. Кой обаче ще протестира? Гражданите? Значи ще протестираме срещу себе си? Няма ли да е по-добре да посетим някой секс магазин, да си купим камшици, и да започнем да се шибаме групово? Оппа, забравих че вече държавата вече ни шиба (не с камшици, а с лоши закони, данъци и глоби). Затова сме шибан народ (това министър го е казал, не съм си го измислил аз). И няма нужда да се шибаме взаимно (въпреки, че го правим по най-различни начини), държавата ни шиба редовно, повече от достатъчно. И така какво излиза - със самото си бездействие ние всъщност се самонаказваме. Така че протестите са излишни - виновните са едновременно и наказвани. Или може би не ни харесва наказанието, искаме да бъде по-тежко? За да се случи това не е нужно да правим нещо - достатъчно е да бездействаме, държавата сама (по инерция) ще продължи да ни шиба с нови закони, данъци и глоби.

По-долу ще изброя няколко алтернативни начини да се протестира. Само че и на мен не ми е ясно така кой в същност се наказва (даже не ми е ясно дали един протест трябва да има за цел да наказва някого, дали протеста трябва да цели да се подобри живота на гражданите, които протестират, дали и двете, а дали не и обратното).

  • Да се ограничи потреблението. Да не се купуват излишни неща. Така държавата ще събере по-малко данъци от ДДС и акцизи (по-малко пари в държавния бюджет, значи по-малко пари за преразпределение от държавата и организираната престъпност). Ще бъдат наказани и гражданите на държавата (не само държавата), защото по-малко потребление ще значи, че много хора ще си загубят работните места.
  • Да се ограничат приходите (да се печелят по-малко пари, да се работи по-малко). Ефектите са същите като по-горе, освен че ще се събират и по-малко осигуровки и данък върху доходите.
  • Да не се инвестира в българската икономика, само в чужбина и то по такъв начин, че печалбите от инвестициите, ако е възможно, да не влизат в българската икономика и да не се облагат с данъци (законно - например като си купите акции, които не се облагат с данък върху дивидента (защото не се изплаща дивидент), бихте могли да напуснете страната за 1 година, да ги продадете докато сте в чужбина и там да платите данък върху този доход).
  • Да се плащат по-малко данъци в нарушение на законите (по-горе ставаше въпрос за законно намаляване на дължимите данъци и осигуровки - чрез по-малко реални доходи и разходи). Това е доста съмнително дали е ефективно, защото държавата пак има начин да си напълни бюджета - като налага глоби и като конфискува имущество.
  • Гражданите да пишат до законодателите от какво не са доволни и да им го пращат на хартия по пощата или с куриер. Така депутатите ще бъдат заринати от планини с хартия, пощите ще бъдат затормозени (докато назначат нови служители), гражданите ще си изгубят част от времето в писане. Доста е съмнително дали депутатите ще се трогнат от това. Даже може да им харесат приходите от предаването на хартията за вторични суровини. Пращането на електронни писма няма да има сериозен ефект, защото електронните писма лесно се трият, а и законодателите може изобщо да не си проверяват електронната поща (когато видят какво количество писания получават).
  • Гражданите да се обаждат по телефона на народните представители и да им се оплакват, да казват предложения и т.н. Обаче това едва ли ще е много ефективно, защото народните представители лесно могат да си изключат телефона (оправдание: в момента съм в парламента, извън работно време, в почивка съм и т.н.). А и получените обаждания ще бъдат малко като количество - не е като да им се прати купища хартиена поща.
  • Гражданите да насочат недоволството си към поръчителите на законите. Тези, които плащат на лобистите. Да бъде ударен корена на злото.
  • Който може - да избяга от държавата. Проблема е обаче къде да се бяга. Не останаха свестни държави, където да избягаш...
  • Референдум (петиция, подписка) организиран не от държавата, а от неправителствена организация.

    Хората биха могли да си купят електронен подпис и да подпишат своето мнение на електронен референдум.

    Недостатъка на петициите с подписи на хартия е, че лесно се фалшифицират. Всеки може да напише някакво произволно име и да надраска някакъв подпис. И после да напада организаторите, че са фалшифицирали подписката. При електронните подписи това е трудно да се случи. Разбира се, възможно е да се плаща на гражданите да гласуват, но това струва пари. Не е като да напишеш някакво име и подпис в една книга, което на практика не струва нищо.

    След като се види резултата от електронното гласуване, това ще бъде трудно да се игнорира от законодателите. Провеждането на тези петиции ще бъде невъзможно да се предотврати от законодателите. Сега те може да решават дали да се проведе референдум, да измислят някакъв некоректен въпрос, който да бъде зададен на референдума. Обаче когато това се организира от НПО е трудно злите сили да направят нещо за да го спрат.
 
Последно редактирано:
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

Точно тези примитивни протести вършат работа. В други държави също ги правят. До сега като нямаше протести по-добре ли беше? Ако пращат писма и се оплакват, не купуват и т.н, знаеш ли колко ги интересува това управляващите, на тях ще им е екстра. Те гледат само себе си и ако народа си трае, това е добре за тях. Петиции, подписки и други подобни при нас не действат, защото сме мафиотска страна, която се контролира от групировки, а законите се правят за лични интереси. Няма как да се бориш по законен ред, след като законите са против хората.
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

След като "сме мафиотска страна, която се контролира от групировки, а законите се правят за лични интереси", в която не действат петиции, подписки и други подобни, защо смяташ, че струпването на група хора някъде си е по-различно от петициите и подписките?

А ако подписката е електронна - тоест с електронен подпис и фалшификацията е невъзможна (няма начин някой от опозицията да сложи фалшиви подписи и после да реве, че подписката била фалшива)?

Каква е разликата дали ще се прави примитивен протест или подписка (хартиена или електронна)? Освен, че при подписката няма да има пребити протестиращи, провокатори и полицаи?

Аз не твърдя, че някой от методите за протест е по-добър - просто изброявам различните видове и провокирам дискусия по темата. Всъщност аз не знам да има ефективен начин за протест и изразяване на гражданска позиция.
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

Ясно, аз също мисля, че е по-добре по по-добър и цивилизован начин да се протестира, но тук няма да има никакъв ефект. Каквито и подписки да правят, никой няма да обърне внимание. Така, като се вдига повече шум, има по-голям шанс. В много други европейски страни протестират по същия начин, явно дава резултати.
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

Проблема е, че българина е научен да трае до последно и като вече не може да си плати сметката и да си храни децата откача и скача на улицата.


Имаше 1000 други неща които можеха да се направят преди да стигнем до Бойковата зима, ама на хората не им пукаше достатъчно, че да изразят мнение.

Българина мълчи и търпи.
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

"Каква е разликата дали ще се прави примитивен протест или подписка (хартиена или електронна)? Освен, че при подписката няма да има пребити протестиращи, провокатори и полицаи?"

Разликата в единят случай ще е, че просто от единят крачол ще си го преместят в другият :) иначе казано - дреме им на тоя в крачола :)
А във вторият случай ПРОСТО ГИ Е СТРАХ, щото примитивните тълпи, примитивни са и действията им :D Тоест мое да им смъкнат гащите и всички ясно да видят, колко е малко всъщност това дето си мандахерцат из крачолите :lol:
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

Ако чакахме все на подписки Жан Виденов още щеше да е на власт.
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

защо смяташ, че струпването на група хора някъде си е по-различно от петициите и подписките?
чрез такъв протест се привлича по-голямо внимание
какво повече искаш - нали протеста е за това? да привлечеш внимание, да те чуят и да спрат да крадат за малко?
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

Той хепито не са му ясни много неща от живота, оставете го
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

чрез такъв протест се привлича по-голямо внимание
какво повече искаш - нали протеста е за това? да привлечеш внимание, да те чуят и да спрат да крадат за малко?

Според мен по-голямо внимание ще привлече подписка с електронни подписи* на милиони хора вместо протеста на хиляди.

* Когато подписката е с електронни подписи е много по-трудно да се фалшифицира - не е като хартиената подписка, автентичността на която на практика няма как да се докаже.
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

Според мен по-голямо внимание ще привлече подписка с електронни подписи* на милиони хора вместо протеста на хиляди.

* Когато подписката е с електронни подписи е много по-трудно да се фалшифицира - не е като хартиената подписка, автентичността на която на практика няма как да се докаже.

Ако ми дадеш 50 лв за подпис и после ще трябва по 20-тина лв...

Доста хора нямат пари за хляб - ти ми говориш за електронен подпис...за това трябва компютър, интернет, компютърни познания...

и вземи най-накрая ми отговори в няколко теми те призовавах
:)
 
От: Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите?

Демокрацията не е безплатна. Трябва да се плаща, няма как. По един или друг начин. Ако не се инвестира в образование - демокрацията не работи.

Пак повтарям, защото е много важно - в условията на демокрация гражданите трябва да са добре образовани - най-малкото трябва да имат общи познания по икономика (що е то планова икономика и защо се провали, какво е пазарна икономика, защо икономиката в ЕС не е пазарна, както някои невежи вярват, а е планово-пазарна, какво значи това, какъв е икономическия ефект от квотите и субсидиите и т.н.). Компютърна грамотност също е добре да имат гражданите за да могат да упражняват пряка демокрация (с електронен подпис).

Защо?

Защото в условията на демокрация гражданите определят политиката на държавата. Ако са невежи - ще станат жертва на политици популисти. Ако са образовани - това ще е много по-трудно. В момента политиците са принудени да предлагат грешни политики, защото ако предложат правилните - ще си спретнат политическо самоубийство. Гражданите не биха одобрили правилните политики, защото не ги разбират.

На онези въпроси ти отговорих. Не бях ги видял.
 

Горе