Dropbox – синхронизиране и съхраняване на файлове

Blinky

Owner
Dropbox е облачно хранилище на данни, собственост на компанията Dropbox Inc., даващо възможност на потребителите да съхраняват данните си на сървъри в облак и да ги споделят с други потребители в Интернет. Технологията е базирана на синхронизация на данните.

Dropbox дава възможност да се съхраняват файлове на отдалечени сървъри с помощта на клиенти или с използване на уеб интерфейса посредством браузър. Главният акцент се поставя върху синхронизацията и обмена на информация. Dropbox следи сваляния, така че след изтриване на файловете от сървъра, е възможно те да се възстановят. Съхранява се историята на изменение на файловете, в дискретизация от 30 дни, налична е функция за безкрайна история на изменението на файловете «Pack-Rat».

Историята на изменението на файловете се базира на принципа на делта координирането за икономия на място. В историята на измененията се записва само разликата в двете версии на файла. Качените файлове от клиенти, нямат ограничения за размера, но файловете качени чрез уеб интерфейс са ограничени до 300 МБ. Файловете могат да бъдат предоставяни за общ достъп чрез папката «Public», което позволява услугата да се използва като файлообменник. Във версиите 0.8.x също има възможност да се предоставя достъп до всички папки на «My Dropbox» чрез опцията «shareable link», т.е. чрез уеб интерфейс. За съвместна работа над проекти услугата може да създава «Shared» папки за общ достъп на лица с различен достъп до услугата. Възможна е автоматична синхронизация на файловете и папките.

Dropbox не използва шифроване на данните поради което са възможни инциденти. Например на 19,06,2012г. поради грешка в обновяващата система на сървъра за цели четири часа е било възможно да се влезе във всеки акаунт с използване на произволна парола.

Повече инфо за такива слуги тук:

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=52514

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=52206 - на английски. ;)

Ще се радвам за вашите коментари и допълнения. ;)
 
От: Dropbox – синхронизиране и съхраняване на файлове

Лично аз я ползвам във безплатният и вариант с по 3-5ГБ място и няколко акаунта. Радлелил съм в няколко акаунта нещата според това, което ми трябва. Ползвам синхронизацията между приложението за компютър и Андроид за акаунт, в който качвам оферти към клиенти, ценови листи на доставчици, както и временни файлове (да кажем снимка, която правя с телефона, но в последствие ще я обработя на компютър).

Намирам услугата за много практична и удобна и давам пример. Често клиент или губи диск със софтуер за някое у-во или нещо от сорта. Имайки ги качени в дропбокс за по-малко от минута мога да му дам линк да си го дръпне.
Фактурите, които издавам ги качвам в pdf файл, а в края на месеца вместо да печатам просто пускам линк към конкретната папка за месеца на счетоводителката и тя си ги дръпва.

Всеки може да намери приложение подходящо за себе си, но като цяло за мен е много удобно и практично.
 
От: Dropbox – синхронизиране и съхраняване на файлове

Аз имам акаунт там от 2010, допълнителните гигабайти си ги набавяш чрез реферали, смисъл като някой се регистрира през теб дава 250mb. Така в началото имах 2Gb в момента са около 10 От както я позлвам си подържа всички платформи без изключение, на google drive на този етап не бих минал понеже се инатят и не искат данаправят версия за Linux, може да се ползва но чрез неофициални приложения. Също да отбележа че Dropbox си има официална версия за blackbery, ползвам го и на една Nokia N8 с неофициално приложение от 3та страна. Бе като цяло по ми харесва от google drive.
 
От: Dropbox – синхронизиране и съхраняване на файлове

Google Drive я пробвах и изтрих. Незнам защо не ми хареса.
Ползвам активно mega.co.nz с 50GB Free и интеграция с iOS.
DropBox също използвам. Приятен и интуитивен интерфеис.
 
От: Dropbox – синхронизиране и съхраняване на файлове

От няколко месеца ползвам дропбокса активно. С декстоп приложението им е много удобно за колективна работа. Файловете добре се синхронизират.
 
От: Dropbox – синхронизиране и съхраняване на файлове

Бих добавил, че Dropbox-a добре се интегрира и с Android.
 
От: Re: Dropbox – синхронизиране и съхраняване на файлове

Тоя дропбокс е нещо страхотно!
 

Горе