Топ 20-те it Сайтове В България

Blinky

Owner
Здравейте, гледам че напоследък имаме класация на топ артикъл директории, бг хостинг провайдъри, банки, ppc програми...и т.н. Та мисълта ми е с помоща на вас (предимно) да сформираме лист с 20-те най-известни и популярни it сайтове в България. Тъй като форума се класира като такъв - в it сферата.

Топ 20-те сайтове могат да се класират по:

- Уникални на ден
- Връзки към него
- Популярност от към pr (ПиАр).

Не е нужно да са в последователността от най-популярен надолу. Въпроса е да са с тематика it сектор и да сред най-известните. Може да са блогове, форуми, директории, нормални сайтове, инфо портали, соц. мрежи и др. подобни.

След като започнете, аз ще се включа с няколко, които мисля за големи.

Пуснах темата, защото ми е много интересно как е пазара в тази област и кои са лидерите в него. Все пак знам, че вие сте много по-запознати поради факта че щъката повече из бг интернета и това че имате доста бг проекти. Ще се радвам всеки да даде няколко предложения, и ако случайно има списък/ци да ги постне тук.

Благодаря ви предварително за вниманието и се надявам да се понапълни темата, мисля че е интересна на всички. ;) Успехи приятели.
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Пич, не става ясно малко.. IT сайтове според PR и уникални ако се класират в тая схема, начи трябва да са информационни ли?
Еми порталчетата и другите.

уеб дизайна, компютърните поддръжки, интернет доставчиците, мобилните услуги, администрацията.. това е IT-то.
А тия сайтове нямат кой знае какви посещения и пейдж ранкове.
Ако ще трябва да класираме Калдата със фейк посещаемостта на броячите и разни други, при търсене в Гугъл с дума "IT" ще си излязат.

По-добре ще е да се направи класация на сайтове, които вършат нещо по бранш - Интернет, мобилни услуги, продажба на техника, поддръжка и т.н.
Тогава пак трябва да има разделение, защото Mtel и Globul не може да се слагат на едно място с NetAge и т.н. и т.н.

Иначе само ако е за талаш, alexa rank check и Google PageRank туулката, малко сравняване на броячите, на които все по-малко хора вярват и тва е. Ама най-ще му се занимава и за какво.
За това смятам, че практическата полза е да се класират IT дейности, услуги, продукти..

гледам, че си сложил тагове и "соц. мрежи, форуми". А "нормални сайтове" кое е?
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Благодаря на радев за включването. Мерси и за мнението ти. Сега ще се доизясня по въпроса:

Под IT сайтове имах предвит тези като този форум, калдатата (както спемена, и на мен ми беше в списъка), спезиализирната соц. мрежа - ДАО и подобни. Нямах предвид фирмени или продуктови като Mtel, GloBul....

Пробвал съм с тайването на думичката "IT", но резултатите са трагични. А и да си кажа честно никак не са компетентни. Ако трябва да бъда честен, форума на тадата е доста по IT насовен (поне някой друг раздел) отколкото излизашите там блогове, сайтове и т.н.

И специално не говорех за PR, а за PR като Public Relation - мисля си че го написах, не много разбираемо де - ПиАр. Да може и един списък с тези, които вършат и се развиват в бранша. Аз се интересувам за всички помагаши на IT сектора да търпи разтежи, особедно в онлайн естество. Гледам са е сумарно от всичко изброено от мен (3-те точки).

И под нормални сайтове имах предвид - статични сайтове с няколко подстраници, които засягат дадена част от бранша, виждал съм такива, бяха за оптимизации, програмиране. Нормални като - никаква функционалност, просто статични сайтове. Знам че едва ли някой от тях ще попадне в класацията, но съм длъжен да се обоснова и в това отнопение :) А за директории - скоро стана ясно че няма специализирани, освен няколко онлайн каталога, които не влизат в това определение.

Ето и още едно жокерче :). Ако имате е-бук за промотиране на IT тематика и искате я брандирате по бг нета, като засегнете само трафика, който ви интересува (targeted), кои ща са топ сайтовете на който искате да ви се намира рекламата. И за да не давам поводи за избиране на други алтернативи, ще кажа че ви е безплатна за първите 3 месеца. :)

Ако пак не съм се изяснил разбираемо, ще помоля да бъда поправен. Месри предварително и чакам вашите предложения и ценни постове.

П.П: Използването на тулове е добра опция, но знам че хората с опит ще ми дадат по-стойностна информация. Имам повече вяра на хората, отколкото на машините. :)
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Аз предлагам да се класират и по Алекса ранк, тъй като Алекса е единствения универсален анализатор на трафик.
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Еми нещо не ми се вярва това да е най-обективното, но мерси за предложението. Щом 2 пъти ми е предложено, значи ще се тества. Но трудно се формира по категория и едновременно държава. Малко халотични са резултатите така. Все още чакам отговори. Не искам много :)
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

аз го споменах, силно е казано, че съм го предложил, още по силно казано ще е ако се каже, че съм го препоръчал примерно :)
споменах го като една от опциите, никой не е казал че е нещо кой знае кво обективно.
за мене така или иначе идеята си остава без практически смисъл

поне аз не го виждам
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Еми уж така ще се видят най-посещаваните сайтове от самата индустиря, но определено и аз съм далече от мисълта че е обективно решение. Но е за сега най-доброто за което се сещам от предложените.

След като игнорираме Alexa-ата, идва на ред българските такива сайтове, но пък ако говориме за бгтоп, там определено ще трябва да разчитам че сайтовете, които търся ще са си сложили грозното бутонче на бгтоп. Което автоматично урязва хубавите сайтове, никой с готин дизайт не би си сложил бутон на холма. Поне не съм виждал скоро.

П.П: Според Алексата, vbox7.com е на второ мясно след бг google по полпулярност. Само малко вмъкване. :)
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

по популярност?
спор няма за популярносатта на вбокс (сайт, който съм отварял 3 пъти в живота си)
но алексата мери трафика именно според трафика
в гугъл пишеш нещо и после заминаваш от него, не се задържаш

и ако ще гледаме алексата:
http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?cc=BG&ts_mode=country&lang=none
лесно не-ИТ и чуждите сайтовете могат да се игнорират и да се направи сравнение.

като разгледам малко повече обаче, не са чак толкоз много IT сайтовете..
Ако предприемача беше малко повече IT сайт, щеше да е в хипотетичната класация :)

мейл.бг са се стопили бая надолу
Ibox.bg държат бая популярност, но с цялата си мрежа, news, topsport, lisestyle, тъй че всеки по отделно разгледан, става по дребно. Но ако се гледа като мрежа, бая напред са, почти може да стигнат Инвестора някой ден :)

още малко фейк класации:
http://bgcounter.com/?top
:)

няма тясно IT сайтове в България, който да са си точно за каквото трябва да е класацията. Само новини, портали, спам и цици.
извода за мене е, в България няма IT сайтове, който да тежат стабилно в сферата си като изключим мобилните оператори и някой интернет наложили се услуги като Орбител

Ама нормално е някак, как да се прави голям IT сайт ей така от нищото ако нямаш много пари идващи от тихоеканските държави.
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Да разбирам ли че нишите тук се обособявам много по-зле от онтернационалните. Примерно в....някоя се знае кой е лидер по: връзки, трафик, ПР, резултати. Докато тук трябва да видиме какво казват определени сайтове по въпроса.

Не ми се вярваше това да е толкова трудно, но май си е. Мислех че други пазари са леко развити в Бг, но не и ИТ-то, като инфо сайтове по темата. Иначе за фирмени и продуктови - няма спор има доста големи и попупярни. Даже Мтел се нарежда в челните места. ;)
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Да разбирам ли че нишите тук се обособявам много по-зле от онтернационалните. Примерно в....някоя се знае кой е лидер по: връзки, трафик, ПР, резултати. Докато тук трябва да видиме какво казват определени сайтове по въпроса.

точно това разбирай.
и положението ще си е такова още доста време, аз лично не виждам причина да се промени.
Кой и за какво ще се занимава с това? Полза? Пари? Време?
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Еми незнам, но аз примерно ако искам да ракламирам директно на сайтове с трафик, които живо ме интересува - ще предпочета да знам кои са лидерите в областта. Примерно: ако искам да продам някой Webmaster E-Book, ще се насоча по големите форму за такъв трафик - тук всички са запознати с тях. Няма тайни. Както и ако искам да промотирам нова форекс системи - пак ще знам кои са топ сайтовете.

А тези бг сайтове, определящи топ позиционираните в бг, предоставят бутони, респктивно линкове, който ако нямаш - няма да присъстваш. Това е пак вид селекция. Не е обхват на 100%.

А дали ще има пари, време и полза си зависи изцяло от това как го структурираш и развиеш. Малко проекти в бг оправдават средствата, но не е известно че умелото менаджиране ще доведе до някакви положителни резултати. ;)

Специално за IT Сектора - нямам много информация, а не е като да не съм се ровил. Всеки един оперираш в тази сфера (и даже в по-малка нейна специализация) би проявил някакъв интерес: кои са лидери, кой с какво се отличава, кой с какво се специализира, на какъв принцип оправлява проекта за да е станал и толкова ценен и популярен..... и т.н. ;)

В DP Forum отварят (дава безплатни one way links) поне по една специализирана директория на ден. Преди седмица беше финансова, преди няколко дена - хостинг директория. Та и такива сайтове са едно мерило колко е развита дадена ниша и област.

Тук специално се набляга на бизнес каталозите. Като включване в тях е адски неспециализирано, освен по категория. Да не споменавам и факта, че и напоследък излезе и първата бг блог директория - малкото братче на .com. Но съм забелязал че от към прогресивно развитие на соц. мрежи - бг нета се справя доста добре. ;)
 
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Blinky, кажи само как ще се определят тези лидери и ше ти направя един такъв сайт заради тебе :)

в българия прането на пари в Интернет рекламата е на ненормално високо ниво, което е водещо в света като схема.

IT специалистите, тия като тебе, тия като мене, тия дето искат да правят проучване не моат да перат пари.

Webmaster E-Book няма кой да рекламира, няма кой и да купува.

Няма такива неща в България, не сравнявай със другия свят

п.с. едит
хубаво мислиш и се чудиш, но просто няма какво да се категоризира, щото всички сайтове са каша.
Няма кой да създаде продукция и услуги след позаде споменатите мобилни оператори, интернет и разни други услуги..
.. че да има кой знае какво да се категоризира и схематизира, подрежда и презентира..

сичко тука е копи пейст новини за новия Chrome и глупости
 
Последно редактирано:
От: Топ 20-те it Сайтове В България

Така си, не е хубаво да сравнявам всичко тук със световните тенденции. Но опредлено някой неща са доста сходни и не се знае къде още се приближаваме до това. А лидерите се определят много просто - за бг клонин на youtube се знае че е vbox7. За соц. мрежа - Svejo...за пощи - ABV...и т.н. Мисля че ме разбра за лидерството. :)

Как да переме пари, като това са затворени схеми. А и то си е по-скоро даване на грешни пари. Все пак всеки си знае най-добре как да си изхарчи бюджета за маркетинг. ;) Какво да кажа - кофти съветници и специалисти са на работа по тези фирми.

Гледам че все по-често се засилва интереса към издания в областта на онлайн рекламата. Но опредлено скоро ще започне да се предлага, само където авторите ще трябва да са имена в бранша и да няма 6-5 с цените. Купуваш инвестиция с тази литература. А да не говориме, че и семинарите и ликциите се засилиха в последно време (последните години). Това са все добри показатели за развитие, според мен. ;)
 

Горе