Абсурд само в България! Пращаш После Плащаш (ППП)

Аз пък от страната на продавач, понеже съм имал десетки онлайн магазини, не се паля толкова. Отказаните и върнатите трябва да си ги калкулираш просто.
Като купувач пък никога не съм плащал капаро на някакъв палячо от нета, той има интерес да ми продава, да си носи риска. Ако не ме кефи продукта съм си в правото да го откажа, никога не съм плащал за връщане - боли ме фара, като продаваш боклуци си плащай и двете посоки, не стига, че не плащаш офис и склад като във физически магазин, където мога да видя стоката.
Типичен българин. Типичен класически българин. Имам подобен познат, от Добрич беше. Същите такива неща говореше. Казах "познат", понеже такъв селянджър като него няма как да ми е приятел. Сигурно се гордееш със себе си. И майка ти ще се гордее с теб. Покажи тоя пост на всичките ти приятели, да се гордеят с теб още повече.

Не знаех че съм "палячо", аз и още много други, които сме честни хора, и искаме да се защитим поне малко от селяндурите, които си мислят, че могат да си правят каквото си поискат без никакви последствия! Това не ти е Дивият Запад, разбра ли? Аз имам интерес да продавам на нормален човек, не на говедо, което се мисли за важно; тъпо говедо което си мисли че светът се върти около него! Не знам как дефинираш "боклуци", при положение, че винаги съм продавал скъпа стока, която ти лично не си пипал с ръцете си, и слава богу няма да имаш шанса да пипнеш никога. Дори не си чувал за продукти като Busse Team Gemini, Rockstead или Benchmade 551SBK-1301, като съм продавал и продукти на EOTech, защото цял живот си прекарал в сън!

Или съм си продавал вещите личните, за да освободя пари и да си купя нов модел, което много други хора правят. Продавал съм на практика чисто нови фотоапарати да си купя новият модел, или съм продавал iPhone 5 на 4 месеца за да си купя iPhone 6. Как класицифираш телефон на 4 месеца, без драскотинка, като "боклук"? Как класифицираш Sony A6000 на 1200 снимки като "боклук"? Ти нормален ли си изобщо? От какъв зор да губя 50-100 лв. по доставки просто защото някое тъпо копеле е решило да ми направи "тест драйв" на стоката? Защо аз да плащам, някой да е joy rider?

А за тези, които реално продават "боклуци", да добавя известната фраза, която явно не си чувал - "Боклукът на един е богатството на другиго."
 
Типичен българин. Типичен класически българин. Имам подобен познат, от Добрич беше. Същите такива неща говореше. Казах "познат", понеже такъв селянджър като него няма как да ми е приятел. Сигурно се гордееш със себе си. И майка ти ще се гордее с теб. Покажи тоя пост на всичките ти приятели, да се гордеят с теб още повече.

Не знаех че съм "палячо", аз и още много други, които сме честни хора, и искаме да се защитим поне малко от селяндурите, които си мислят, че могат да си правят каквото си поискат без никакви последствия! Това не ти е Дивият Запад, разбра ли? Аз имам интерес да продавам на нормален човек, не на говедо, което се мисли за важно; тъпо говедо което си мисли че светът се върти около него! Не знам как дефинираш "боклуци", при положение, че винаги съм продавал скъпа стока, която ти лично не си пипал с ръцете си, и слава богу няма да имаш шанса да пипнеш никога. Дори не си чувал за продукти като Busse Team Gemini, Rockstead или Benchmade 551SBK-1301, защото живееш в друго измерение.

Или съм си продавал вещите личните, за да освободя пари и да си купя нов модел, което много други хора правят. Продавал съм на практика чисто нови фотоапарати да си купя новият модел, или съм продавал iPhone 5 на 4 месеца за да си купя iPhone 6. Как класицифираш телефон на 4 месеца, без драскотинка, като "боклук"? Как класифицираш Sony A6000 на 1200 снимки като "боклук"? Ти нормален ли си изобщо? От какъв зор да губя 50-100 лв. по доставки просто защото някое тъпо копеле е решило да ми направи "тест драйв" на стоката? Защо аз да плащам, някой да е joy rider?

А за тези, които реално продават "боклуци" - да добавя известната фраза, която явно не си чувал - "Боклукът на един е богатството на другиго."
Абе, клошар, щом за теб 5 лв са от решаващо значение за бизнеса от някаква доставка какво си тръгнал бизнес да правиш, откажи се.
Кой си ти изобщо, че да ми говориш с такъв патос :D

Скъпа стока бил продавал - ха ха. Като продаваш скъпа стока, пращай като гучи, с безплатна доставка и платено връщане с лепенката за куриера. Тогава ще ти плащам стоката :D

Аре, гледай си умрелия бизнесец и не ме занимавай ;)
 
Оставям на останалите да се "обогатят" от речника ти и от начина ти на мислене. Мисля че ти сам си доказателство, че обратната еволюция при хората всъщност се случва.
 
tumblr_mw590mV4yB1rmin5no1_400.gif
 
Днес ми е весел ден. Мисля да направя някой за смях. По-скоро някой сам се направи за смях. Това го поствам за съмняващите се в бъдеще:
  • Телевизор
  • тегло 25 кг
  • с размери 67х48х25 см (70 инча)
  • от Адрес до офис на Еконт
  • от София до Пловдив
  • 500 лв. наложен платеж
  • 500 лв. обявена стойност (застраховка)
Основна услуга: 26.41 лв.
Наложен платеж: 12.10 лв.
Обявена стойност: 1.20 лв.

При връщане, тоест ако никой не е отишъл до офиса да си вземе TV-то дори, наложеният платеж отпада.

Остават основната услуга + обявената стойност, което ще е: 31.69 лв.

В двете посоки: 63.38 лв.

Опаковката от 2 месеца насам вече се таксува допълнително. 5-10 лв. отгоре, и сумата стана около 70 лв.


Две връщания на този телевизор и вече сумата стана 140 лв.


Телевизор, който продавате на баща си, за 500 лв, ще продадете реално на 350-400 лв, защото току-що изгубихте между 70 и 140 лв. само защото някое хлапе е решило да ви направи пранк, или просто защото някой като господина от по-горе е решил, че той е Господ, и в него хляба и в него и ножа.

И нали ... разбира се. Две чанти на Gucci са добро сравнение с 25 кг телевизор или 50 кг хладилник. Една от най-силните Корпорации е голямо сравнение с Иван от Русе, който се мести да живее в Канада и гледа да си продаде покъщнината, понеже няма намерение да качва на корабен контейнер телевизорите и печките си. Майко, защо не си ме надарила с такъв мозък, такъв умен да съм, като други българи.


zzz.png
 
Последно редактирано:
Има хора, които поръчват един продукт от няколко сайта и плащат за първия пристигнал..
Кофти са се научили, но това е защото им се позволява, ако плащаха предварително нямаше да правят поръчки от 5 места
Градски легенди...
 
Тоя автора е някакъв малоумен май, кой ще ти плати за телевизор втора употреба предварително. Като си продаваш покъщнината, сложи си доставката в цената, кво цивриш за 5 лв.
Като имаш бизнес си калкулираш 20% върнати пратки и ги добавяш към цената на другите и не пишеш глупости по форумите, така само показваш, че си балък и не знаеш как се прави бизнес или не си запознат с пазара, което е същото.
За разлика от теб, анонимник такъв, аз съм направил нещо при престоя си в този форум, имах достатъчно известни бизнеси и бизнеспартньори, с каквито ти дори не можеш да седнеш на една маса, пък нека аз не съм виждал "уникално скъпите ти стоки и да нямам никога възможност да ги пипна" като телевизор за 500 лв :D:D
Смешен си.
 
Русн
Тоя автора е някакъв малоумен май, кой ще ти плати за телевизор втора употреба предварително. Като си продаваш покъщнината, сложи си доставката в цената, кво цивриш за 5 лв.
Като имаш бизнес си калкулираш 20% върнати пратки и ги добавяш към цената на другите и не пишеш глупости по форумите, така само показваш, че си балък и не знаеш как се прави бизнес или не си запознат с пазара, което е същото.
За разлика от теб, анонимник такъв, аз съм направил нещо при престоя си в този форум, имах достатъчно известни бизнеси и бизнеспартньори, с каквито ти дори не можеш да седнеш на една маса, пък нека аз не съм виждал "уникално скъпите ти стоки и да нямам никога възможност да ги пипна" като телевизор за 500 лв :D:D
Смешен си.


Слушай, без да звуча расистки, защото не съм расист, от руснаци съвети не искам. В български форум съм, и искам с българи да комуникирам. С руснаци - не ми е особено приятно. Затова мисля да те вкарам в игнор листа. Броя дните, когато ще дойде ден някои хора да се върнат откъдето са дошли, в родната си земя. ;) Поздрави!

П.П. Явно наистина Хитлер е бил прав.
 
Последно редактирано:
П.П. Явно наистина Хитлер е бил прав.
За кое ?
Само преди да отговориш, метни едно око на Чл. 108, ал.1 от НК

По темата - заявявам (за клиент) втора употреба матрица за лаптоп. Гарантира ми, че "сега я сваля от лаптоп - перфектна". Пуска ми я само с опция преглед.
Естествено звънене по телефона (да пусне опция тест) - матрицата не ставаше.
Вярвай ми за да се принудя да ходя с лаптоп без капаци и да тествам матрица при куриера, какви продавачи съществуват тук.
Ако му платя матрицата предварително, смяташ ли, че ще получа нещо след това.

П.С. За протокола - като я видях каква е, и продавача в телефонен разговор разбра, че няма да я взема, директно каза на служителя на куриера да я изхвърли, за да не плаща услугата в двете посоки!
 
За кое ?
Само преди да отговориш, метни едно око на Чл. 108, ал.1 от НК

По темата - заявявам (за клиент) втора употреба матрица за лаптоп. Гарантира ми, че "сега я сваля от лаптоп - перфектна". Пуска ми я само с опция преглед.
Естествено звънене по телефона (да пусне опция тест) - матрицата не ставаше.
Вярвай ми за да се принудя да ходя с лаптоп без капаци и да тествам матрица при куриера, какви продавачи съществуват тук.
Ако му платя матрицата предварително, смяташ ли, че ще получа нещо след това.

П.С. За протокола - като я видях каква е, и продавача в телефонен разговор разбра, че няма да я взема, директно каза на служителя на куриера да я изхвърли, за да не плаща услугата в двете посоки!
Мерси за намека, оценявам го! ;)

Иначе не мисля че е проблем, тъй като няма "проповядване" на каквото и да е било, няма промотиране. Ако някой си мисли точно това, явно е болен мозък и е нищо повече от набедьор! Хитлер просто е казвал някои неща, дори за България, които в последствие се оказват истина. Това се знае и от хиляди историци. Дори за Европа е казвал разни работи, като че ли е "видял" бъдещето. И това не е скрито. Всеки може да го прочете и да си направи извод. То по тази логика ще е наказуемо и да си купи човек да чете Mein Kampf, който вече е свободен за закупуване. Пък ако някой цитира в интернет цитат от Майн Кампф, трябва направо да го екзекутират, по тая логика! :D Цената е малко по-висока на книгата, но всеки може да си я купи свободно и да си я прочете.

Още повече има нещо наречено сарказъм и сатира. Похвати често ползвани в литературата. То и Pew Die Pie изкараха "нацист" понеже има като очилата и прическата на Химлер, и задето си беше направил майтап във Fiverr. А това което той прави е да ползва точно сатирата и сарказма за да усмива!

Темата е дълга и широка, но затова в закона е - Свободата на словото. Всеки да може да се изказва свободно. Иначе точно ако бъде забранено това - ще живеем в Тоталитарен режим, което е и иронията.
 
Последно редактирано:
След като най-успешните платформи за търговия в света работят с предварително плащане на не само пътните, но и на цялата стойност от поръчката, значи няма как да се спори по въпроса "Трябва ли да се плащат пътните предварително?".

Въпросите, които трябва да се дискотират са - Каква система е нужна за българския пазар и КОГА най-сетне ще се въведе в родните сайтове за търговия.

Защото аз познавам хора, които са били обект на атака - например поръчат им в рамките на месец 10 пъти пратки и не си ги взимат - естествено всичко изглежда легитимно - различни номера, имена, дори градове.

Ако някой ти има зъб и минимални възможности, може да те фалира по този начин.
 
След като най-успешните платформи за търговия в света работят с предварително плащане на не само пътните, но и на цялата стойност от поръчката, значи няма как да се спори по въпроса "Трябва ли да се плащат пътните предварително?".

Въпросите, които трябва да се дискотират са - Каква система е нужна за българския пазар и КОГА най-сетне ще се въведе в родните сайтове за търговия.

Защото аз познавам хора, които са били обект на атака - например поръчат им в рамките на месец 10 пъти пратки и не си ги взимат - естествено всичко изглежда легитимно - различни номера, имена, дори градове.

Ако някой ти има зъб и минимални възможности, може да те фалира по този начин.

Само мен ме нямаше в тази тема :)
Пример мен определящият фактор е клиента. Предлагам и плащане при доставка , и предварително заплащане ( с кешбек ). Няма да изненадам никого ако ви кажа че 99% са с плащане при доставка , нали :) ?
Ако вашият бизнес е фактор и има милиони купувачи на ден , да може да диктувате как се определят политиките на магазина. Боя се обаче, че фактор все още е Н.В. Клиента :)
 
Аз не помня някога да съм връщал пратка, но съм имал доста случаи да поръчам нещо и да ми се обадят след ден, че го нямат налично. На един търговец с онлайн магазин му платих предварително и нямаше стоката налична, предлага ми някакви продукти, които били "почти същите", като трябваше да му пиша 3 пъти да ми върне парите. Издънки има и от двете страни.

Мога да платя с карта на 2-3 магазина, които са се оказали коректни в кофти ситуации и от които пазарувам редовно, за много други и в частност OLX съм чувал и ставал свидетел на такива истории, че просто няма как да платя предварително.

Ако продажбата е толкова рискова си пишете специални условия, че искате предварително плащане и толкова :)
 
Аз не помня някога да съм връщал пратка, но съм имал доста случаи да поръчам нещо и да ми се обадят след ден, че го нямат налично. На един търговец с онлайн магазин му платих предварително и нямаше стоката налична, предлага ми някакви продукти, които били "почти същите", като трябваше да му пиша 3 пъти да ми върне парите. Издънки има и от двете страни.

Мога да платя с карта на 2-3 магазина, които са се оказали коректни в кофти ситуации и от които пазарувам редовно, за много други и в частност OLX съм чувал и ставал свидетел на такива истории, че просто няма как да платя предварително.

Ако продажбата е толкова рискова си пишете специални условия, че искате предварително плащане и толкова :)


Така!
Нека видим в кои държави е най-популярно плащането с наложен платеж:

https://ecommercenews.eu/online-payment-methods-europe/

https://addons.prestashop.com/en/content/35-the-most-popular-online-payment-methods-by-country

Според тези два списъка (статистики),
плащането с наложен платеж е най-предпочитано в:

– Русия
– Словакия
– Унгария
– Румъния
– Словения
– България (можем спокойно да добавим към списъка, както вече обсъждаме и знаем тук как се плаща)

Сега я да направим кратка равносметка.
Какво е общото между всички тези държави? Хм... Не мога да се сетя. Хм...

А, да! Сетих се!

Ретардирали комунистически Бананови републики от Блока (Източния Блок).

Леле-мале... Благодаря ти интернет, че да видим какви сме измекяри в Източна Европа.

Аз си го обяснявам така:
За да е най-популярен наложеният платеж в Източна Европа, явно има причина. И причината не е понеже не сме дигитализирани; всеки в днешно време има дебитна карта. Дори баба ми си получава пенсията по дебитната карта, по дяволите! Проблемът е че сме шмекерии! И в тази тема имаше доста афектирани хора. Познайте защо бяха афектирани от безобидна тема, която дори не ги касае по никакъв начин, и познайте само колко пратки са връщали най-вероятно (без причина даже). Вика му се "гузен негонен бяга" на това.

А относно хората, които тепърва смятат да се надъхват...
Приканям ги най-учтиво да влязат в сайтовете OLXforum.info и Nekorektno и да ни извадят списък за последния месец на съотношението между публикациите за некоректни търговци, и публикациите за некоректни купувачи (основно невзети пратки).

Тези сайтове са заляти...
...от теми за непотърсени пратки, обновяват се дневно, и на ден има минимум по 20 теми. И това са само хората, които са "по-ядосани". Мнозинството просто преглъщат и "пият една студена вода", и тихо-мълком се прибират в мрака и се сгушват в ъгъла на забвението.

От всичко това печелят...
...куриерите, губят честните, не губят нищо купувачите.

И някой тук заговори за измами...
...и за некоректни търговци. Хора, осъзнайте се малко! Вземете се в ръце! Всички нас ни пазят КЗП и безброй още институции. Дори има такъв закон, за връщане на стока до 14-дневен срок, мисля че беше. Не виждате ли че гледате под носа си само!? Коя институция или закон предпазва търговците от некоректни практики? Кой е чул за пусната жалба в КЗП, че бат Петър от Драгоево не си е взел лилавия вибратор от Еконта?? Обаче ако дилдото на бат Петракис не работеше, олеле-мале, щеше да пада бомба и сигурно щеше да надуе телефона на всяка една инстанция. Щеше да се жалва даже в Интерпол, че не му работи дилдото да се припомпи.

И за да бъдат нещата още по-лоши за продавача, всеки шоп/магазин/бизнес има някаква форма на рейтингова система в днешни дни. Няколко негативни звезди по Фейсбук страницата на малък бизнес - ще се отразят катастрофално за тях! А къде могат да се рейтнат купувачите? За тях разбира се няма рейтингова система. Класика. Поне в България няма. В eBay има.

Дано тая тема не я четат чужденци и не си я преведат, ще разберат наистина какви сме маймуни.
 
Последно редактирано:
Нерка, само приятелски да вметна, че в ebay и amazon също бъка от върнати пратки и същите нерви. И там конкуренцията не спи и може да ти прави сечено, не е само при нас. Даже там е в доста по-глобален мащаб, особено ако се намесят индийците. Та маймуни не сме само ние, пълно е с чийтъри по цял свят, просто ние като малък пазар изпъкваме повече.
 
Аз явно съм от малките, защото имам специален човек, който звъни да потвърждава и в последствие да упражнява телефонен тероризъм към невзимащия си пратката. В резултат на това, невзетите и върнати пратки са под 1%, а транспорт плащам изключително рядко. Да пращаш на сляпо на нашия пазар е шизофрения, при положение, че голяма част от клиентите, често си бъркат телефоните, адресите, селата, имената и тн. Голяма част от търговците звънят, включително емаг и технополис. Големите доставчици на едро също звънят. Най-големия склад на едро във Варна звъни абсолютно всеки път като поръчам, въпреки че работим от години.

Контакта с жив човек е от изключителна важност. Едно е ангажимент към човек по телефона, съвсем друго имейл на пощата, нещата се възприемат по корено различен начин.

В крайна сметка ми излиза по-евтино да плащам заплата, отколкото да плащам транспорти и да се разправям с невзети пратки.

Случка от преди 4-5 дни - Поръчката е фирма-фирма с фактура. 30 кг. пратка, 120 артикула, кашон 100 на 40 на 30, наложен платеж голям. Транспорт офис-офис 40 лв. На втория ден му се звъни и олигофрена отказва пратка най-нагло, като заявява, че не сметнал за нужно да ми обади да не я изпращаме. След серия заплахи и телефонен тероризъм отива плаща си транспорта и приключихме. Та според тебе, ако си голям, такива ги пропускаш, и начисляваш 80 лв. чиста загуба на останалите балъци, така ли?

@Velizar Alamanov е прав.

За стоки с висок НП доставката е също скъпа. Като съм продавал скъпа стока съм искал капаро понякога. Спомням си, че за PS-a ми поисках капаро и получих веднага. Просто разчитам на добра репутация е интернет и хората ми вярват.

Нещо свежо да ви кажа!

Гледам често, че като поръчвам от малки търговци се обаждат "да потвърдят". Това потвърждаване не помага нищо. Те не ме познават. Те уж звънят да уточнят нещо по доставката, ама аз знам истинската причина защо ми се обаждат.

И също забелязвам, че когато не си взема пратката на 1-2 ден, почват да ми звънят спекано. Явно са им въртяли тоя същия номер с ППП (Пращаш После Плащаш) и хората имат страхова невроза.

Не им се подигравам. Направо им съчувствам. Горките хорица.

Докато на големите вериги от типа Емаг/Техномаркет не им пука. Парите от загубата ще възстановят от някой друг балък. Ще продадат стар продукт-фалшименто с невероятната надценка и готово! Или ще укрият данъци.
 
познайте само колко пратки са връщали най-вероятно (без причина даже)

Правиш предположения - също като купувача, който предполага, че всички търговци се опитват да го метнат :)

Моят личен опит е, че съм бил коректен по-често, отколкото са били коректни търговци към мен. Каквито и статистики да ми вадиш, моят опит движи моите решения. Миналата година се опитвам да купя телефон на мой роднина - има го наличен в 3-4 сайта, поръчвам от единия - "нямаме го наличен", поръчвам от втория, обажда ми се същият човек - "нямаме го наличен", след известно ровене видях, че и 3-те сайта са на една фирма. Е - трябваше да платя 3 пъти с карта и да ги чакам да ми връщат пари ли?

Като живеех в чужбина съм си пазарувал с карта предимно от Amazon и не съм имал проблеми, тук също пазарувам с карта / paypal от определени търговци, които знам че са легитимни.

Един приятел продава продукти в Германия, има електронен магазин. Предлагаше плащане с наложен платеж, но заради голямото количество невзети пратки остави само плащане с карта. Същата ситуация е и тук - ако не искаш да предлагаш наложен платеж като опция, недей.

Когато един търговец или купувач е некоректен разваля репутацията на останалите, затова слагането на всички под общ знаменател не е добра идея. Ако искаш да кажеш, че сме прост народ - ще бъдеш просто поредният.
 
Последно редактирано:
Аз явно съм от малките, защото имам специален човек, който звъни да потвърждава и в последствие да упражнява телефонен тероризъм към невзимащия си пратката. В резултат на това, невзетите и върнати пратки са под 1%, а транспорт плащам изключително рядко. Да пращаш на сляпо на нашия пазар е шизофрения, при положение, че голяма част от клиентите, често си бъркат телефоните, адресите, селата, имената и тн. Голяма част от търговците звънят, включително емаг и технополис. Големите доставчици на едро също звънят. Най-големия склад на едро във Варна звъни абсолютно всеки път като поръчам, въпреки че работим от години.

Контакта с жив човек е от изключителна важност. Едно е ангажимент към човек по телефона, съвсем друго имейл на пощата, нещата се възприемат по корено различен начин.

В крайна сметка ми излиза по-евтино да плащам заплата, отколкото да плащам транспорти и да се разправям с невзети пратки.

Случка от преди 4-5 дни - Поръчката е фирма-фирма с фактура. 30 кг. пратка, 120 артикула, кашон 100 на 40 на 30, наложен платеж голям. Транспорт офис-офис 40 лв. На втория ден му се звъни и олигофрена отказва пратка най-нагло, като заявява, че не сметнал за нужно да ми обади да не я изпращаме. След серия заплахи и телефонен тероризъм отива плаща си транспорта и приключихме. Та според тебе, ако си голям, такива ги пропускаш, и начисляваш 80 лв. чиста загуба на останалите балъци, така ли?
Пълни глупости, емаг звъняли хахахаахахахаххахах
 
Нерка, само приятелски да вметна, че в ebay и amazon също бъка от върнати пратки и същите нерви. И там конкуренцията не спи и може да ти прави сечено, не е само при нас. Даже там е в доста по-глобален мащаб, особено ако се намесят индийците. Та маймуни не сме само ние, пълно е с чийтъри по цял свят, просто ние като малък пазар изпъкваме повече.
Мисля че ги блокират, и ако абюзваш системата PayPal те флагва?
 
Последно редактирано:

Горе