Автоматични банкови разплащания и пренасочвания

Rationality

New Member
- Фирма А плаща на фирма Б 10 лв при всеки случай, в който фирма Б изпрати на фирма А заинтересован клиент.
- Фирма Б плаща 50% от 10-те лева на фирма В, която е изпратила клиента към сайта на фирма Б, където този клиент се е квалифицирал като заинтересован и е попълнил формуляра за запитване към фирма А за оферта.
- Всички плащания стават по банков път, след сумиране на изпратените/получените клиенти и комисионите, примерно – веднъж седмично. На какви договори трябва да работят фирмите помежду си? Как се осчетоводяват плащанията?

Банкова разплащателна сметка
Според горния въпрос, ако парите, които фирма А превежда на фирма Б, се разделят между фирма Б и фирма В 50:50, може ли това да става автоматично според предварително зададени параметри от фирма Б през банковата и сметка?
А именно – фирма Б казва на банката си „При случай, че ние получим плащане от 100 лв от фирма А, преведете 50% от тях на фирма В“
Възможно ли е фирмите А да са няколко на брой и фирмите В да са няколко на брой и съответно фирма Б да казва всяка седмица от парите постъпили от кои конкретно фирми тип В кои пари към кои фирми от тип А да отиват?
 
От: Автоматични банкови разплащания и пренасочвания

Работи се на комисионен договор
Това със осчетоводяването - зависи какво счетоводство водиш - например 503 / 411 (получаваш от клиент); 401 / 503 (плащаш на доставчик).
"Автоматичното" плащане в нашите банки (не съм чувал друго, ако някои знае - и аз съм заинтересуван) става като си занесеш готови, попълнени платежни (без дата) и ги оставиш на контролата ти в банката. Когато постъпят пари, тогава ги плащат. Другия вариант е да си на електронно банкиране и сам да си плащаш на фирмите - става за 5 минути.
 
От: Автоматични банкови разплащания и пренасочвания

Първо - благодаря за ценното мнение.

Да обобщим. Моля, някой да ме поправи там, където греша.

Подписвам договор с фирмата, която има интерес от потребителски запитвания, че ще ми дава примерно 10 лв за запитване и 1 лв за посещение на сайта си. Комисионен договор за реклама.

Подписвам договор с фирмите, които пращат потребителите си към моя сайт, че ще им давам примерно 5 лв за запитване, отправено към фирмата, която си предлага продукта и 50 стотинки за посещение на страницата и. Отново - комисионен договор за реклама. Тези фирми ми предоставят потребители, пренасочени от техния сайт към моя чрез банер.

Откъм счетоводството, имах предвид, че фирмата ще е регистрирана по ДДС и ми е интересно как се пресмята ДДС в този случай?

Примерно 1 сайт който ми е прехвърлял потребители ми е прехвърлил 10 души които са направили запитване.
Фирмата (която има продукти изложени на моя сайт) е платила 10 лв по 10 души = 100 лв. Аз издавам данъчна фактура на фирмата за 100 лв.
После, аз плащам 50 лв на сайта, който ми е прехвърлял потребителите, и те ми издават данъчна фактура за 50 лв.
Така ДДС от приходната е 20 лв, от разходната е 10 лв и имам да довнасям 10 лв, нали? (ДДС1 - ДДС2)
Нали, всичко това, в хипотетичната ситуация, че това са единствените транзакции за месеца.

На базата на банковото плащане, след като е направено, тогава издавам фактура и съответно аз като платя на сайта
афилиейт, те ми издават фактура. Тия фактури се пращат по пощата и после ги давам на счети, нали?

А относно оналйн банкирането. След като скрипта ми е казал "Тая фирма има да ти плаща толкова, а на оная трябва да
платиш еди-колко-си" аз пращам проформа фактура на сайта-клиент с прикачени статистики от репорта.
Те ми плащат парите и аз ги виждам в онлайн банкирането. После през онлайн банкирането плащам от моята фирмена сметка
пари на фирмената сметка на сайта, който ми е дал потребители
, нали така? Без да се налага да ходя до банката?

Онлайн банкирането на коя банка е най-функционално? От първа инвестиционна съм ужасен!

пс: всички суми са използвани само за примера, не са реални
 

Горе