Авторски права за домейн

От: Авторски права за домейн

10 човека ти казаха, че първо не е етично и второ не е полезно за портфейла ти.... може да има арбитраж, а може да има и направо съд ( това е по-лошия случай ), не ми се рови в нета да ти търся конкретни случай.....

.....а може и да ти се размине, кой знае
 
От: Авторски права за домейн

Конкретният пример БТВ-новините е малко кофти понеже така един вид подвеждаш потребителите, че сайта ти официално представя новинарският блог на БТВ. В този случай си е гадно и може да те осъдят за нещо различно от авторски права. Ако успееш да вкараш някакъв бранд в името без да бъде подвеждащо може и да ти се размине, но не знам как ще стане това :)
 
От: Авторски права за домейн

Изобщо нищо не съм взел (имам идея, да), просто ми беше интересно как се процедира ако те хванат.
То реално погледнато, това си е активен капан! Ти си регваш някъв домейн, те ти го взимат и те печелят, ти губиш - това е.

Ако правиш сериозен бизнес/домейн, който изкарва достатъчно, за да ги вземат то ще си платиш за търговска марка.
Ако без разрешение направиш нещо, което е марка на друг, то автоматично става негова собственост.
Ако копираш логото на БТВ, това какво означава, че ти си го измислил (твоя собственост) или ти си го копирал (друг е измислил).

Ако искат да те намерят и да ти спрат домейна ще го направят. Има си международни процедури за това.
Прочети още тук: https://www.icann.org/resources/pages/dispute-resolution-2012-02-25-en#trademark
В крайна сметка, ти не си собственик на домейна, а ICANN. Ти го наемаш от тях за годишна такса (дейба и монополистичния бизнес.. тея са милиардери).....
 
От: Авторски права за домейн

Да, пак ще ти го вземат.

Дори ако си го имам от 10 години, а някой е регистрирал марката вчера?

Да, има си закони, примерно закони за авторско право. Както се спомена в темата - радвай се, ако се отървеш само с вземане на домейна.

Авторството е мое, а сульо го регистрира като марка. В крайна сметка чие ще е "авторското" право в случая?
 
От: Авторски права за домейн

Ето ти пример един познат регистрира нещо от сорта goooooooooglebg.com не си спомням с колко оооо беше и какво стана след по-малко от месец получи от юредическият отдел на Google искане изпратено по DHL да им бъде прехвърлен домейна към тях тъйкато няма право да регистрира нищо което и малко прилича на тяхната запазена марка като това го бяха подгрепили с над 150 страници документация както и стотици подобни случай който са приключили в тяхна полза. И понеже той се направи на отворен и реши да се съдят даже и дело нямаше от ICAN изпратиха искане към регистъра и край до там след 3 дни домейна не беше в неговия панел и беше с данни за собственост на Google на неги му останаха едни хубави папки от документите на Google и щипки за документи много функционалби,. Ако все още толкова ти се иска регистрирай си домейна и действай ;) казах ти само разходи и разправии.
 
От: Авторски права за домейн

Хм, много интересно, дано sixking да набере смелост и да го регистрира този домейн и след това да каже как са се стекли обстоятелствата
Ако му вземат домейна, колко ще загуби? Цената за регистриране на домейн, ли? Ако е така си заслужава да се пробва :wink:
 
От: От: Авторски права за домейн

Ако му вземат домейна, колко ще загуби? Цената за регистриране на домейн, ли? Ако е така си заслужава да се пробва :wink:

Не е ясно колко ще загуби, има различни практики, като примера на Вискяр, а пък други процедират по друг начин: или директно на съд или изпращат писмо с искане домейна да им бъде предаден в определен срок и ако не бъде предаден, ще се съдят, обикновено по американските закони, защото компанията се намира Америка.
 
От: Авторски права за домейн

Страх лозе пази. Най-много да му вземат домейна
 
От: Авторски права за домейн

Аз откъде да знам, че дадено име е търговска марка? И ако към момента на регистрацията не е, а в последствие някой го регистрира като търговска марка, как се процедира? Имат ли основание да ми вземат домейна?


Да, пак ще ти го вземат.
Не могат да ти го вземат.


Дори ако си го имам от 10 години, а някой е регистрирал марката вчера?


Авторството е мое, а сульо го регистрира като марка. В крайна сметка чие ще е "авторското" право в случая?

Остава си твой. Ако ти е интересно порови в нета за историята как Datsun става Nissan.
 
От: Авторски права за домейн

Страх лозе пази. Най-много да му вземат домейна

Ами да на моя приятел просто му взеха домейна нищо друго , все пак той каза че е напред от папките и щипките за документи домейна му беше излезал около 20 тина лв. Но явно на колегата много му се иска да действа и ще видим какво ще стане макари че това е действие с предизвестен край. Според мен само ще изгори с парите за домейна.
 
От: Авторски права за домейн

K.D.Sign - опитай ти, аз не съм толкова голям мераклия.
Нито съм купил нещо, нито съм запазил или каквото и да било. Просто попаднах на тази следа и ми се стори редно да попитам.
 
От: Авторски права за домейн

Затова има регистър на запазените марки и лесно можеш да провериш кое е запазено и кое не.
 
От: Авторски права за домейн

Ами ако е на човек? Да речем - Азис.бг - примерно нали? Той запазена марка ли се води или?
 
От: Авторски права за домейн

Ами да на моя приятел просто му взеха домейна нищо друго , все пак той каза че е напред от папките и щипките за документи домейна му беше излезал около 20 тина лв. Но явно на колегата много му се иска да действа и ще видим какво ще стане макари че това е действие с предизвестен край. Според мен само ще изгори с парите за домейна.

Нищо няма да направи... споко :)


Давам ви пример:
Името facebook, като социална мрежа е световна марка (патент). Мисля, че дори са патентовали "F"-то за социални мрежи в Европа.
Например са си патентовали как да изглежда профила на потребител в социалните мрежи. Ако копирате структурата им ще бъдете в нарушение.
Не се шегувам ето източник: http://www.freshpatents.com/-dt20151008ptan20150288782.php


sixking, ако направиш сайт, който го качиш на първа позиция, изкарай прилични кинти и имай само авторско съдържание вътре (Лога, screenshot на филми, обложки и всичко що е търговска марка не е АВТОРСКИ) ми пиши. Аз ще ти помогна да легализираш домейна и да вземеш патент от ведомството за домейна (освен ако вече не е патент на някой друг).
 
От: Авторски права за домейн

Ами ако е на човек? Да речем - Азис.бг - примерно нали? Той запазена марка ли се води или?

Ако си регистрираш сайт "Азис.бг" без да вземеш търговска марка или да го защитиш като собственост и аз отида след 2 седмици, направя фирми "Азис.бг 2015" и си взема тъговската марка за домейна, то той вече става мой, защото го имам черно на бяло, като документ.
 
От: Авторски права за домейн

Значи ако е на човек, то само ако има патент на фирма, тогава може някой да ми прави проблеми. Реално погледнато е напълно легално и позволено да регистрираш - www.азис.bg ?
 
От: Авторски права за домейн

Значи ако е на човек, то само ако има патент на фирма, тогава може някой да ми прави проблеми. Реално погледнато е напълно легално и позволено да регистрираш - www.азис.bg ?

Е кво ще правиш ли сайтове на чалгаджии? Ти можеш да си регистрираш азис.бг (ако не е запазен) ама не можеш да сложиш нито една снимка на Васко без негово разрешение или без разрешение там на човек(фирма), който има право да разпространява материали. Ако гледаме закона дословно.

Btw отиди в някой адвокат да ти разкаже точно нещата от закона. Аз знам само това, което ми е трябвало, пък и за правни консултации ...
 

Горе