Анкета: Редно ли е да се искат допълнително пари за да се издаде фактура?

Какво мислите за различните цени с и без фактура?

  • Твърдо съм за, и аз правя така

    Votes: 2 7.7%
  • Нямам нищо против

    Votes: 2 7.7%
  • Все тая

    Votes: 4 15.4%
  • По-скоро не е добра практика

    Votes: 3 11.5%
  • Това е абсолютно неприемливо и непрофесионално

    Votes: 15 57.7%

  • Общо гласове
    26
  • Poll closed .
От: Анкета: Редно ли е да се искат допълнително пари за да се издаде фактура?

Не става изобщо въпрос за плащане или не на данъци. Напълно легално е да се продава нещо без да се издава фактура (ако клиента не желае фактура). Има начини да се отчитат приходи без издаване на фактура както при сделки в брой (тогава се издава касов бон), така и при сделки с банков или пощенски превод (тогава не се издава касов бон).

Има фирми, които отказват издаване на фактура. Например maxcdn.com (NetDNA, LLC - американска фирма) си пишат на сайта, че не издават фактури. Ако искаш купувай от тях. При българските фирми не знам как е законодателството, предполагам, че е задължително издаването на фактура, но само ако поне една от страните желае това.

MaxCDN каза:
What kinds of payment do you accept?
We accept Paypal, Visa, Mastercard, and American Express via our site. We do not accept purchase orders, cannot invoice your company, or take orders by phone.

Аз лично съм пазарувал от магазин (като физическо лице), където задължително издадат фактура, независимо дали клиента иска или не. Но никога не съм опитвал да купя нещо (от магазин, където обикновено издават само касов бон) и да изискам фактура, защото не ми трябва.
 

Горе