Арбитраж на домейн .bg

Произвеждам един масов продукт, да речем примерно "стока" и преди година и нещо си регистрирах домейна stoka.bg и си го ползвам до сега. Знам, че аз съм си виновен че не съм го защитил до сега. Преди два дни ми дойде един емайл че е образуван арбитраж за домейна. Звъннах в регистъра и ми дадоха имете на човека образувало арбитража оказа се, че е нотариус и има регистрирани три търговски марки: stoka.bg, стока.бг и някакво нескопосано лого направено на word пак stoka.bg. Не знам как е успял да регистрира първите две като това е общо име на продукт и се употребява навсякъде. Търговските марки са регистрирани 2007

Според правилата на Регистър.БГ за да може да взема домейна името трябва да съвпада точно с домейна, тоест за да регистрира домейна stoka.bg трябва да притежава търговска марка "стока". За притежаваните от него търговска марка stoka.bg може да регистрира домейн stoka.bg.bg или stokabg.bg. Поне аз така ги разбирам нещата.

Някакви съвети как да процедирам или всичко е загубена кауза.
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Важно е да се знае дали регистрацията на твоя домейн е направена след регистрацията на имената от нотариуса. Ако той е бил първи май гориш със сигурност. Може би имаш шанс ако думите са прекалено общи, но не съм специалист в тази сфера. Във форума има хора с опит в тази област и със сигурност могат да помогнат повече.
 
затова ако купувате бг домейн правете дззд или ползвайте фирмите който правят такава регистрация излиза по скъпо ама е защитено registrator.bg бяха такива

и аз НЕ съм зпаознат с бг процедурата имаше някакви срокове който трябва да са минали - отново казвам НЕ съм сигурен

на запад ако си го регистрирал преди регисрацията на марката НЕ може та ти го вземе - освен ако не го ползваш за да печелиш от марката на лице две
 
Re: От: Арбитраж на домейн .bg

ърговските марки са регистрирани 2007

с висока вероятност ще го спечели може да му го продадеш на цената на регистрацията
 
От: Арбитраж на домейн .bg

А най-добре още отсега да започне да редиректва посетителите към нов адрес и докато дойде време да му вземат домейна целият трафик вече ще е пренасочен качествено и няма да има големи щети от цялата работа.
 
От: Арбитраж на домейн .bg

аз бях забъркан в една таква кавга преди няколко месеца

има още нещо което не си споменал - след арбитража можеш да заведеш съдебно дело за отмяна на решението на арбитража
иди при патентен експерт и добре го помислете, защото може да се окажете в голям разход през времето ако започнете да се занимавате със съдилища

иначе ние си запазихме името с регистрациа на търгивска марка доста след регистрацията на домейна
май е божа работа какво се случва на този арбитраж
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Faik, ще кажеш ли какво стана с арбитража?
Относно идеята на kuzmanin да се заведе дело - в софия на 11.2011 се проведе домейн форум. Там председателя на арбитражната комисия на регистър.бг Марин Маринов, каза че, в историята е имало 6 случая когато е заведено дело в съд за успорване на решението на арбитражната комисия към регистър.бг и 6-те пъти съда е уважил решението на арбитражната комисия. Само за информация.
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Ето и линк към решение на варненски административен съд, което уважава решението на регистър.бг - http://www.admcourt-varna.com/site/files/Postanoveni-zakonni-aktove/2010/03-2010/0061eb10/71631910.htm
Всъщност съдът казва, че няма административен акт (на държавата), който да бъде оспорван. Следва да се мине по нормалната процедура и делото да се заведе във Варненския градски съд.
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Днеска ми дойде решението, арбитража го печеля. В търговската марка е включена и областта .bg и не съвпада на 100%. Аз им пратих едно писъмце в което посочих точно това че той може да има претенции за домейни stokabg.bg или stoka-bg.bg, да ги подсетя малко да го вземат под внимание. Оказа се че предишната регистрация на този домейн е бил техен и са го регистрирали така с търговска марка и наименование на фирма, после са закрили фирмата и са прехвърлили търговската марка на физ. лице, ама са забравили да подновят домейна.

Сега се чудя дали регистратор.бг да не ми направят едно ДЗЗД за 140лв и да прехвърля домейна, макар че няма кой да има други претенции към домейна
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Щом си спечелил този арбитраж със сигурност няма да може друг да ти го вземе - Щом името на домейна е широкоразпространена дума а не търговска марка никой не може да го регистрира като запазена марка и съответно няма да могат да ти вземат домейна.
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Сега се чудя дали регистратор.бг да не ми направят едно ДЗЗД за 140лв и да прехвърля домейна, макар че няма кой да има други претенции към домейна

За да са искали арбитраж би трябвало да си взел домейна скоро, понеже нали срокът на домейните без основание е 5 г. В този случай ще стане ли номера да направиш ДЗЗД и домейна вече да е с основание? Доколкото знам това няма значение, щом в самото начало домейна е взет без основание и ще трябва да си изчакаш петгодишния срок. А може би не е така и бъркам?
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Чисто хипотетично - ако искам да регна .bg, който е дума от Английския (generic English word), трябва ли да регвам фирма, ако не искам да ми го вземе някой местен шмиргел?
 
От: Арбитраж на домейн .bg

Чисто хипотетично - ако искам да регна .bg, който е дума от Английския (generic English word), трябва ли да регвам фирма, ако не искам да ми го вземе някой местен шмиргел?

Ако местният "шмиргел" се е сетил и е направил българска фирма с английската дума, която искаш да ползваш, или пък е запазил думата като марка на нещо си - да, ще ти трябва фирма или ДЗЗД, за да го вземеш с основание.
 
От: Арбитраж на домейн .bg

За да са искали арбитраж би трябвало да си взел домейна скоро, понеже нали срокът на домейните без основание е 5 г. В този случай ще стане ли номера да направиш ДЗЗД и домейна вече да е с основание? Доколкото знам това няма значение, щом в самото начало домейна е взет без основание и ще трябва да си изчакаш петгодишния срок. А може би не е така и бъркам?

Говорил съм с Регистратор.БГ още в началото на арбитража и ми казаха, че след като приключи проблема е никакъв да се регистрира. Те правят всичко, документи пред Регистър.БГ, прехвърляне и т.н, от мен се иска само плащането без да се занимавам с друго.
 

Горе