Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

gamble4living

New Member
Имам няколко сайта афилейт сайта, които рекламират хазартни сайтове - казина, букмейкъри, бинго и покер. Заплащането ми е процент от печалбата на хазарният оператор от даден играч.

Интересувам се дали е нужно да открия фирма и да плащам данък през нея или мога да си плащам данъците като самоосигуряващо се лице.

Варианта с фирма в България не ми се нрави честно казано. Фирмата ще е малка, а знам, че малкият бизнес в България винаги е мачкан и се търси начин да бъде тотално ликвидиран от милите ни управляващи.

Замислям се за фирма в чужбина - Сейшелски острови, Кипър, Малта - като така ще ликвидирам разходи за счетоводител, ще плащам по-ниски данъци, няма да ме притесняват данъчни (елиминират се подкупите им) и въобще се избягва помията наречена българска администрация.

С чуждестранна фирма все пак стои въпроса как аз ще си харча парите в българия от банковата ми сметка в друга страна?
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Ако нямаш намерение да плащаш данъци - в никакъв случай не си регистрирай фирма (независимо дали офшорна или не). Неплащането на данъци става най-лесно без фирма - просто си взимаш парите и ги харчиш.

Фирма се ползва само когато искаш да платиш данък. Ако е офшорна ще плащаш данък дивидент 5% (този данък го плащаш на скъпата ти държава, когато получиш банков превод от фирмената сметка на някой остров до личната банкова сметка на твое име в някоя българска банка). Не се облага с осигуровки. Обаче имаш разход около $2 000 първата година + около $1000 всяка следваща (имай предвид, че ще платиш за да ти подготвят документите за откриване на банкова сметка неизвестен брой пъти, защото банките ще ти отказват неизвестен брой пъти - особено когато разберат, че парите са свързани с хазарт).

Който се опитва да те убеди, че за да си криеш доходите трябва да регистрираш офшорна фирма - просто иска да ти вземе парите. Много по-евтино ще ти излезе да си отвориш една платежна сметка (даже не е нужно да е банкова тази платежна сметка!) на името на физическо лице (не на фирма!) и да си дърпаш парите с дебитна карта (за което банката ще те дере около 4-5% след като включим таксата теглене и неизгодния валутен курс, по който ще се преизчисляват левовете, които теглиш). Пак повтарям (защото е важно) - за да имаш дебитна карта не е нужно да имаш банкова сметка, може да имаш платежна сметка при доставчик на платежни услуги, който не е банка и същевременно да теглиш пари от тази сметка с дебитна карта. Платежни сметки, които не са банкови, се откриват по-лесно.

Имай предвид, че това по-горе не е съвет да правиш едното или другото. Особено другото.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Окей, а варианта да посоча приходите като приходи от чужбина за физическо лице по-добър ли е?

Доколкото четох трябва да платя близо 20% в този случай (10% плосък данък + осигуровките независимо дали съм работещ, студент или безработен).

Как се процедира, ако тези приходи от чужбина вече са обложени един път с данък от страната, която ми ги превежда?

Едит: Доколкото четох в темите за Адсенс виждам, че доста хора са в нарушение на ЗДДС, поради това, че не са се регистрирали 7 дни преди получаването на първият превод. Това отнася ли се за моят случай. Очевидно отдавна съм получил преводи.
 
Последно редактирано:
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Ако си получил преводите от други държави в ЕС и приходите са за услуги споменати в онзи член от ЗДДС, само тогава си в нарушение, защото не си се регистрирал в срок. Ако имаш приходи от САЩ примерно (или друга държава извън ЕС), не си в нарушение.

Единия вариант е това - да си платиш само здравната осигуровка 8% и данъка върху дохода 10% върху каквото остане след облагане с осигуровки:
Бъди ИДИОТ, декларирай приходи от интернет като доход от чужбина и плати 18 % Рекет

Другия вариант е да се регистрираш по БУЛСТАТ, което те задължава да плащаш всеки месец 108 лв осигуровки (или повече в зависимост от дохода), което прави данъчно-осигурителна тежест около 33% на месец (имаш и задължение да подаваш купища декларации - твоят счетоводител, който ще наемеш за тази работа ще ги подава в съответните срокове от твое име с неговия електронен подпис - само трябва да подадеш в НАП един документ, в който пише, че упълномощаваш твоя счетоводител да подава от твое име декларации с неговия електронен подпис - за да не се налага ти да си купуваш електронен подпис).

Никой не може да ти гарантира, че единия или другия начин е правилния, защото законите са сложни. Разбира се може да си регистрираш фирма - това със сигурност е законен начин да получаваш приходи от афилиейт маркетинг и да плащаш данъци върху тях. Обаче това удоволствие може да ти струва повече пари - помисли колко приходи ще имаш и какви ще са ти разходите в първия, в третия и в четвъртия случай. Имай предвид и това, че ако имаш фирма, разходите ти ще се признават (т.е. ще плащаш данък върху реалната печалба, докато физическите лица плащат данък върху всички приходи: приходи = печалба + разходи (това значи, че ще плащаш данък и осигуровки и върху разходите си)). Но е доста вероятно да се окаже, че разходите ти за удоволствието да имаш фирма превишават значително ползите от данъчното необлагане на разходите.

Имай предвид и българското законодателство за хазарта. Може да се окаже, че извършваш организирана престъпна дейност и да ти дойдат гости с качулки, които да те обявят пред камерата за абсолютен престъпник.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Трудно, защото аз не предлагам хазартна дейност, както правилно съм си го описал в Terms of Service на сайтовете ми. Също така сайтовете не са в българия и не са на български. Този момент го помислих още от начало, защото знам какъв кеф изпитват като хванат куките някоя малка рибка (защото истиснските престъпници всичките са в затвора, нали?)

Ще проведа консултация със счететоводител, за да видя какво да сторя. Ясно е, че съм в нарушение според ЗДДС, защото преводите са от Малта предимно.

Последен въпрос. Регистрацията по БУЛСТАТ всъщност ме прави работещ свободна професия. В такъв случай четох, че 25% от приходите ми се считат за разход независимо дали съм ги направил или не. Някакъв тип "облекчение". Това нали все още важи?
 
Последно редактирано:
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

За хазарта има отделен закон.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Да знам за него, четох го, но не ме засяга, защото той се отнася до оператори предлагащи услугите си на българи и пряката реклама насочена към българската аудитория.

Сайтовете ми дори не са на български, нямам никаква пряка реклама насочена към българи, а и съм упоменал, че всеки е длъжен да се запознае със законодатлството на своята страна преди да прави залози където и да е било.

Проблемът ми в момента е с данъците, а не със закона за хазарта.
 
Последно редактирано:
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Прочети добре закона. Да не се окаже, че и рекламата попада под ударите на закона (примерно ако сайтовете приемат клиенти от България).

Този текст, че "всеки е длъжен да се запознае със законодателството на своята страна преди да прави залози където и да е било" по никакъв начин не те спасява. Ако сайта рекламира сайтове за хазарт, които приемат българи (и следователно са незаконни), това те прави член на организирана престъпна група и Явор Колев ще ти се зарадва - ще го покажат по телевизията как ти щрака белезниците и те обявява за абсолютен престъпник.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

От къде идват парите - ЕС или извън ЕС?
 
Хепи на нито една легално регистрирана фирма в която и да е държава на ЕС не е забранено да предлага услуги граждани от другите страни членки...

ЕС по основна идея е свободно движение на стоки и свободно предлагане на услуги... Ако някой в България се опитва да налага забрана незаконно най много да стартират процедура в европейския съд и да бъде осъдена България * и да плаща глоби например за незаконна държавна помощ за местни играчи спрямо други европейски... то и затова с този закон дето уж щеше да има на сайта на комисията кой сайтове да са блокирани от интернет доставчиците се оказа бошлаф работа понеже 90% от българите играят в ЕС сайтове... и близо година след приемане на закона да сте видяли списък?


*това не значи че някой няма да си направи ПР акция на ваш гръб и по новините да те изкарат голям престъпник (пък ти после след 5-6 години ще осъдиш България за 20 000 - 70 000 евро–) ама до тогава ще са се сменили 2 правителства така че пука им ...
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Иначе любимата ми новина за незаконен хазарт е тази как са ги хванали едни лапета на по 18 години дето играели на по покер на по 50 лв вход за турнирче на ткесас ходлъм в домашна обстановка ... така че не играйте покер вкъщи с приятели че ще има пр акция

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012...ushi_ot_veliko_turnovo_i_gorna_oriahovica_sa/
 
От: Re: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Хепи на нито една легално регистрирана фирма в която и да е държава на ЕС не е забранено да предлага услуги граждани от другите страни членки...

ЕС по основна идея е свободно движение на стоки и свободно предлагане на услуги... Ако някой в България се опитва да налага забрана незаконно най много да стартират процедура в европейския съд и да бъде осъдена България * и да плаща глоби например за незаконна държавна помощ за местни играчи спрямо други европейски... то и затова с този закон дето уж щеше да има на сайта на комисията кой сайтове да са блокирани от интернет доставчиците се оказа бошлаф работа понеже 90% от българите играят в ЕС сайтове... и близо година след приемане на закона да сте видяли списък?


*това не значи че някой няма да си направи ПР акция на ваш гръб и по новините да те изкарат голям престъпник (пък ти после след 5-6 години ще осъдиш България за 20 000 - 70 000 евро–) ама до тогава ще са се сменили 2 правителства така че пука им ...

Аз знам, че този закон е толкова абсурден, че не може да бъде. Цитат от закона относо реклама
"Реклама на хазартните игри

Чл. 10. (1) Забранява се прякото рекламиране на хазартни игри чрез средствата за масово осведомяване.
(2) Допуска се обявяване на реда и начина за участие и условията за провеждане на лотарийните, "Бинго" и "Кено", тото и лото игри, както и залаганията на резултати от спортни състезания, залагания върху случайни събития и с познаване на факти и събития и на резултатите от тях, както и излъчването на тегленията на тиражите по телевизията."

Ама какво е това пряко рекламиране - яде ли се не се ли яде, ама интернета масово средство за осведомяване ли е? Защотото май е средство за комуникация попринцип (с телевизора си не комуникираш), ама това само за българи ли се отнася?

Иначе, си остава моето задължение да се консултирам със счетоводител и да го запозная с моята ситуация.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Нарочно пишат законите така, че само правилните рекламиращи (според съда) не рекламират пряко (и следователно не нарушават закона), а всички останали (в това число и ти) рекламирате пряко, следователно сте нарушители.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Определено ще имаш нужда от фирма, независимо тукашна или офшорна. Кофти, но факт. Данъци трябва да се плащат, няма значение, че не отиват по предназначение. Все тази, държавата трябва да се нахрани, всичко друго е на второ място.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Мисля, че е рано. Засега най-вероятно мога да обявам доходите като доход от чужбина и да платя около 18-20%.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Ако нямаш много разходи е по-добре без фирма. Защото при регистрация на фирма ще ти се приспадат разходите, но ако тези разходи са малко не си струва да се плаща за съществуване на фирмата (само счетоводството струва една заплата месечно).
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

регни са като афилейт и почват печелиш бате.. повече букита ти превеждат парите по сметката на букмейкъра оттам си ги изтегли с moneybookers оттам си ги изтегли към банковата сметка. ако нямаш печалби над 5 хиляди лева, изобщо на никой недей казва и си ги харчи спокойно.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Изправен съм пред същата дилема.
Разходи около сайтовете почти нямам. Какви месечни приходи трябва да имам за да излезе по-изгодно регистрирането на фирма, отколкото плащането на 10% данък + 8% здравни като физ. лице? И също така, какви приходи оправдават откриването на офшорна фирма, да речем в Малта, където онлайн хазартът е на почит?
Ако реша да плащам данъци като физ. лице и получа над 50 000 лв. в годината, трябва ли да се регистрирам по ДДС и какво точно значи това - само да се регистрирам или и да го плащам?
Мога ли да извършвам дейност като ЕООД, при условие че нямам хартиени договори с букмейкърските къщи, нито мога да докажа по каква причина ми превеждат пари по банковата сметка? Налага ли се рег. по ДДС в такъв случай?
Ако се спра на варианта с офшорна компания, според българското законодателство проблем ли ще е че живея и извършвам дейност в България, а фирмата е в чужбина? Ще мога ли да превеждам само част от парите към българска банкова сметка и да плащам 5% данък дивидент върху тях, а друга част да тегля от банкомати в България и по света чрез кредитна/дебитна карта издадена от малтийска банка примерно, без да ги декларирам в България? Законно ли е? И ако преведа над 50 000 лв от фирмената сметка в Малта към българска банка, ще трябва ли да се рег. по ДДС?
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Изправен съм пред същата дилема.
Разходи около сайтовете почти нямам. Какви месечни приходи трябва да имам за да излезе по-изгодно регистрирането на фирма, отколкото плащането на 10% данък + 8% здравни като физ. лице? И също така, какви приходи оправдават откриването на офшорна фирма, да речем в Малта, където онлайн хазартът е на почит?
Ако реша да плащам данъци като физ. лице и получа над 50 000 лв. в годината, трябва ли да се регистрирам по ДДС и какво точно значи това - само да се регистрирам или и да го плащам?

Сметни си разходи за съществуването на фирмата няколко хиляди годишно (имай предвид, че отделно се плаща при всеки опит да си отвориш банкова сметка). Помисли какви скрити такси ще има покрай офшорната фирма (подпис от номиналния директор ... долара, виртуален офис ... долара годишно и т.н.).

Регистрация може да се наложи да правиш (ако доходите ти са нетрудови - т.е. не са по трудов договор - или са от "независима икономическа дейност"), обаче ДДС няма да плащаш, ако източника на доход е извън ЕС. Ако получаваш някакви пари от ЕС (и основанието попада в онзи списък - прочети закона и се консултирай със счетоводител) ще трябва да се регистрираш по ЗДДС в 7 дневен срок преди да получиш първото плащане (примерно такъв е случаят когато получаваш доход от Google AdSense (Google Ireland LTD) или някоя друга европейска фирма, която ти плаща за реклама).


Мога ли да извършвам дейност като ЕООД, при условие че нямам хартиени договори с букмейкърските къщи, нито мога да докажа по каква причина ми превеждат пари по банковата сметка? Налага ли се рег. по ДДС в такъв случай?

Пак същия въпрос - извън ЕС ли е източника на доход или вътре в ЕС.

Рекламата на хазарта не беше ли забранена? Прочети още един път законите. Трябва да четеш Държавен вестник всеки ден за да не нарушиш някой закон.

Ако се спра на варианта с офшорна компания, според българското законодателство проблем ли ще е че живея и извършвам дейност в България, а фирмата е в чужбина?

Проблем е само ако те хванат. Попитай консултантите, на които плащаш за правни и счетоводни консултации какво е това място на стопанска дейност и в кои случаи може да възникне задължение на юридическото лице (офшорна фирма) да се регистрира по БУЛСТАТ и да си води счетоводството съгласно българските закони (само един пример: ако има служители или управители/директори на територията на страната и те упражняват дейност - а не са примерно дошли на почивка).

Ще мога ли да превеждам само част от парите към българска банкова сметка и да плащам 5% данък дивидент върху тях, а друга част да тегля от банкомати в България и по света чрез кредитна/дебитна карта издадена от малтийска банка примерно, без да ги декларирам в България? Законно ли е? И ако преведа над 50 000 лв от фирмената сметка в Малта към българска банка, ще трябва ли да се рег. по ДДС?

Незаконно е да не си платиш данъка върху дивидента, независимо как точно теглиш парите.

Тъй като Малта е страна от ЕС, при прехвърляне на парите (много зависи от основанието) ще се наложи да се регистрираш по ЗДДС независимо от оборота. Ако основанието за това е изплащане на дивидент - това не те задължава да се регистрираш по ЗДДС независимо от размера на изплатения дивидент. Питай своите правни и счетоводни консултанти за понятието "независима икономическа дейност" и връзката му със задължението за регистрация по ЗДДС и облагането с ДДС.
 
От: Афилейт сайт за хазартни игри - нужна ли е фирма или не?

Мерси за отговора.
Източникът на доходи е в ЕС. При това положение трябва да плащам ДДС, без значение дали съм физическо лице или ЕООД, така ли да разбирам? Значи двата варианта отпадат ако е така. За офшорна фирма, ако ще мога да посещавам България само като турист - и това не върви. Освен да се преселя в офшорната зона като постоянно пребиваващ, но сигурно и така ще изникне някой проблем.
 

Горе