БГ сайтове от рода на вирални BuzzFeed Trivia Quizzes?

ReminD

Well-Known Member
https://www.buzzfeed.com/quizzes/trivia Става дума за подобни, и по-конкретно, от типа на
"Only the biggest fans of {insert any tv series/movie / show } can finish this quizz" - Разбирате колко е силен виралният момент и потенциал в подобни куизове, особено ако има геймификация с акаунтите за споделяне и т.н... Въпроса ми е има ли някаква алтернатива, специално в БГ, където мога да поразгледам как са направени подобни тестове, стигнал съм до момента в който трябва за да е читав сайта, да има QuizzType - и вече спрямо типа, при създаването да се правят различни куизове - flat ones , pure score based, right/wrong based, multiple choises, и т.н.....
В България колкото и да търся, откривам разни подобия на такива неща, от рода на : https://onlinetestove.com ??? - това на нищо не прилича, едни селект боксове, и след това не подканват юзъра да сподели по адекватен начин, от рода на - получаваш 10 точки в акаунта ти ако споделиш и т.н.., като цяло в БГ не мога да намеря подобен сайт, където са се опитали да интегрират и направят подобни куизове
 
Това го имаше по фейк нюз сайтовете, нали са на WP а за него плъгини за подобни лайна бол.
Поне във 5-6 от тяхсъм го виждал, специализиран сайт само за това едва ли има. Питай славчев, бога на фейк нюза за линкове.
 
https://www.buzzfeed.com/audreyworboys/quizzes-from-this-week-fune-entertaining?bfsource=relatedauto списък с някои от виралните им тривии/ куизове.

Така, от това, което виждам тук:

389a1b8db011438f60a7c1622bf253ae.png


Ако хипотетично говорим за точно този QuizzType, в админ панела нещата и трябва да изглеждат нещо такова:
: quizztype_id- flat /score based, etc, -> oneToMany - inversed -> като спекулирам, че с избора на тип куиз, се променят опциите за създаването на куиз на базата на типа
: Всеки въпрос, има unlimited Answers / тоест quizz-a има OneToMany спрямо въпросите, пък отговорите са OneToMany, спрямо въпроса
: Всеки въпрос има background, като спекулирам, че бекграунда може да е тип: фон , или тип: изображение ??
: Всеки въпрос има избор на font / спекулирам, че е font_id, като си държат някакво репо с фонтове в админ панела нагласени?
: Всеки въпрос има правилен boolean : is_wrong , или кой е правилният answer измежду тези от въпроса
: Всеки отговор си е отделен WYSIWYG , като предполагам, че ъплоадват Image??? - Навярно греша, възможно е да имат background, който пак може да е background_type - image or custom Text -> това ще е WIN, ако се направи така.
: Всеки отговор държи background тип - спекулирам, възможно е от WYSIWYG редактора да ги нагласят? Но едва ли


За визуализацията ми е малко трудно да разбера как го правят, дали от куизовете посочват Грида или е просто флекс, който спрямо броя елементи ще направи въпросните в колона от 2, или 3, или 4, и т.н.. -> защото при някои куизове колоните са различни? - нямам идея тук - ако може някой да сподели мнение как го правят, дали от админ панела си задават row grid-a


https://www.buzzfeed.com/laurengarafano/aesthetics-pics-guess-age Примерно, ако трябва да се направи подобен куиз, откъм Admin Panel, освен нещата които изброих пропускам ли нещо?


Другото интересно е, че нахвърлят въпросите един върху друг, на мен идеята ми първо беше да се пуска една инстанция на React само за въпросните куизове, като с всеки отговор ( селект ) , да се сменя целият блок, и така докато куиза не е завършен, но техният вариант като се замисля повече ми харесва, защото контента им е повече.

Другата идея е всеки който завърши даден куиз, да кажем, че се е логнал с фейсбуук / или се е регистрирал, да бъде редиректен към някакъв урл от рода на /quizzes/{slug}/finished/ , който да си пази в og:title "{username} Реши този Куиз за {x} време и има {x} грешни отговори' , идеята е да го споделят след това.


От цялата работа, кое може да пропускам от таблицата в ДБ:

Quizz:

id
type_id
title
short_description
description
og_title
og:image
feautured_image
is_active
slug
author_id
views
created_at
updated_at


Question:

id
text
is_background_image
image_path
font_id
quizz_id
background_color
main_category_id

Answer:
id
text
is_full_image
is_right_choise
question_id


quizz_question ( pivot ) :
quizz_id
question_id

Category:
id
name
slug
title
description
og:title
og:description
og:image
parent_id


quizz_category ( pivot )

quizz_id
category_id




Май това ще да е?
 
Последно редактирано:
Аз лично тая енергия и време бих пренасочил към писане на тестове а сайт на WP и нещо код канион за тестовете.
Докато го напишеш от нулата не карантината ами и света ще е свършил.
 
Аз лично тая енергия и време бих пренасочил към писане на тестове а сайт на WP и нещо код канион за тестовете.
Докато го напишеш от нулата не карантината ами и света ще е свършил.
И ако искам да сменям нещо, ще ми се *** майката, това поне знам кое какво съм писал, пък и вече съм готов с всичко , включително фронт енда, само Quizz типа го няма, изобщо не мога да си го обясня как да се рендерират ансуерите спрямо грида.
 
Като лиспва нещо още един плугин и правиш пари вместо да се ровиш по кода.
 
Правя плъгин за Бъзфийд-лайк куизове.
Остана баластрата да сипя - опции за шерване/мейл маркетинг, статистики,.. И да излъскам админската част малко че бая грозно стана.

Бекендът му на това е лесната част.
Интерфейсът - и отзад, и отпред, е голямата играчка... jQuery-то май стана повече от PHP кода.
 
И аз съм готов, писането - около 5-6 часа на логиката, но както ноук каза - вмомента при мен е чист круд , с типове, и една камара дропдауни, като първо се правят въпросите, сървъра връща риспонс, пък после отговор, пак риспонс - няма ли ajax - куиза го пишеш 30 минути, файда няма. Днес ще мажа ajax/jquery че да не отнема толкова време писането на един тест
 
Как селекти? Трябва да е с бутони - радио/чекбокс. Със селект е най-бавно.
И трябва за всеки тип тест да ти е различна формата - и това с ajax/
 
С дропдауни ми е по-лесно, понеже си имам html темплейтчета готови включително простотии от тоя вид дето съм ги писал и нямам желание да повтарям
5438cf6312e17b48540082c3d01714c1.png


И помня, че нещо ларавела прихващаше чекбоксовете по тъп начин, не по обичайния и така съм свикнал, иначе формата е една, направих първо куиз с flat true/false , като въпросите са 2 типа -> имиджи и текстови , unlimited answers/ unlimited questions. Ако почна да пиша предварително всички форми, ще свърша сайтчето след 2 месеца :D . Идеята ми беше да наблъскам VueJS инстанция в quizz/create и да се пращат по бързия начин към сървъра, ама да гласиш image upload с вю излиза повече код отколкото ларавелския начин с $request->files . Добре, че поне никой няма да гледа админ панела как е омазан.
Щото реално правиш празен куизз, и го държиш is_active на false, понеже за да му добавиш въпроси и отговори , трябва да имаш id на Quizz, пък преди да си го създал, няма id, освен ако не правиш ментални гимнастики да предиктваш от lastId()+1 , което ми се вижда тъпо, така че ако успее да се смали работата по създаване на куизове, ще е много добре. Днес ще мажа ajax-ве по /create/ edit и живот и здраве след 2-3 дни ще почне спама
 
Последно редактирано:
/добави-куиз/ - малка форма за създаване
/добави-куиз/въпроси/{куиз-ид} - тука те редиректва като добавиш куиз, ползваш го и за едит
и абсурд е с тия селекти :D
 
Интерфейсът за правене трябва да е много ама много мазен и лъзгав, че инак мн бързо ще ти спихне мерака да правиш нови куизове.
 
bwt то няма ли да се крадат тия тестове?
Реално ти трябва само един едит и скрапер за да преведеш текстовете.
 

Горе