Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Може ли някой да ми обясни как става декларирането/осчетоводяването на пари от фрийланс ако си регистриран като практикуващ свободна професия?

Регистрирате се като лице упражняващ свободна професия. Започвате дейност като свободна професия, започвате и да се самоосигурявате като свободна професия. Декларирането на парите/доходът се прави с подаване на Годишна декларация в НАП. /Като имате задължение и тримесечно да декларирате доходът си и да внасяне авансово данъкът./
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Трябва ли да регистрирам фирма, ако работя на дропшипинг ?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте!
Може ли някой да ми обясни как става декларирането/осчетоводяването на пари от фрийланс ако си регистриран като практикуващ свободна професия? Конкретно ме интересува сайта Upwork - там на кого се издава фактура и кога? Сайта се явява посредник издава някаква фиктивна фактура от името на фрийлансъра на клиента( чета в техния форум че има много недоволни и не отговарят на изискванията на законодатествата на много държави тези фактури), но фрийлансъра няма достъп до тази фактура нито до данните на клиента. Фрийлансъра ще получи плащането с няколко дни забавяне от сайта след като последният си е приспаднал таксата за услугата. Сайта събира и VAT върху таксата си за която издава фактура на фрийлансъра. От там пътя на парите се предполага - Pay Pal - банкова сметка.
Благодаря предварително.


"Сайтът" може да издаде фактура от свое име, не може да издава фактура от името на работника.

И фактури се издават не от сайтове, а от юридически или физически лица.

Юридическото лице (собственост на сайта) издава фактура на работника за таксата, която работникът плаща (това го разбрах от горенаписания текст).

Трябва да се уточни на кого работникът (продавач на услуга) издава фактура за услугата, която извършва и каква е данъчната основа. Дали издава фактура на "сайта" (юридическото лице, собственик на сайта, се явява посредник, който препродава услугата) или директно на получателя на услугата.

Ако се издава фактура на получателя на услугата и получателят на услугата е установен в друга държава от ЕС - става интересно. Следва извършващият услугата да подаде заявление за регистрация по ЗДДС в 7 дневен срок ПРЕДИ датата на данъчното събитие. Тоест, ако получите плащане вече е късно и следва глобичка, ако си признаете или ви хванат.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

"Сайтът" може да издаде фактура от свое име, не може да издава фактура от името на работника.[/QUOTE]
Доколкото виждам в техния форум точно това се случва, един вид работника се съгласява на това когато използва платформата на сайта

И фактури се издават не от сайтове, а от юридически или физически лица.
Зад сайта стои име на фирма регистрирана в САЩ

Юридическото лице (собственост на сайта) издава фактура на работника за таксата, която работникът плаща (това го разбрах от горенаписания текст).
- да
Трябва да се уточни на кого работникът (продавач на услуга) издава фактура за услугата, която извършва и каква е данъчната основа. Дали издава фактура на "сайта" (юридическото лице, собственик на сайта, се явява посредник, който препродава услугата) или директно на получателя на услугата.
Това за мен е голямата загадка.

Ако се издава фактура на получателя на услугата и получателят на услугата е установен в друга държава от ЕС - става интересно. Следва извършващият услугата да подаде заявление за регистрация по ЗДДС в 7 дневен срок ПРЕДИ датата на данъчното събитие. Тоест, ако получите плащане вече е късно и следва глобичка, ако си признаете или ви хванат.
Чета че сайта вече начислява ДДС върху таксата която прибира като посредник - това ДДС може да не се плаща ако си регистриран по ДДС и си въведеш данните - и пак изскача въпроса - работника на кого да издаде фактура? Как да докладва сделка като не знае данните на купувача на услугата?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Щом не знае данните на купувача очевидно няма как да му издаде фактура. Тоест, издава фактура на посредника.

Например продавачът продава услуга за 500 долара*, таксата, която прибира посредника е 60 долара (от които 10 долара ДДС). Поучава 440 долара, обаче във фактурата трябва да пише 500 долара обща сума (данъчна основа + ДДС ; данъчната основа е 416.67 долара).

В този случай обаче ще възникнат въпроси от НАП (ако те хванат) защо издаваш фактура за 500 долара (с ДДС) след като реално получаваш 440 долара (или колкото там пристигат като се удържат таксите).

И като си физическо лице (нито ЕТ, нито юридическо лице) не могат да ти признаят за разход платените разходи.

* Пише се в левове по фиксинга на БНБ към датата на данъчното събитие.

От друга страна в ЗДДФ пише, че датата на получаване на дохода е датата, на която е заверена сметката. Но коя сметка? Акаунта в сайта или сметката в PayPal или друг доставчик на платежни услуги (или банка)?

Най-простия начин да решиш тези проблеми е да се правиш на тъп и да пишеш фактури за плащанията, които собственикът на сайта прави по твоя платежна сметка. Например като се съберат пари от няколко клиента, искаш да ти преведат парите, получаваш ги (по банка, PayPal, чек, пощенски гълъб или какъвто там начин предлагат) и като получиш парите в някоя платежна сметка (банкова или небанкова) - пишеш фактура за плащането и пишеш, че се отнася за "услуга" (или каквото там си измислиш), като пишеш, че издаваш фактурата на лицето, чието име стои в справката за плащането, издадена от доставчика на платежни услуги. Щом е американска фирма - тях не ги интересува каква фактура им издаваш, поне така предполагам. Ама ако са регнати по ДДС в някоя евродържава не знам...

Ако клиентите реват, че искат фактура директно от теб - кажи им да те намерят извън сайта и да плащат директно по платежна сметка на твое име. Няма друг начин. (Така нарушаваш правилата на сайта.)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте, имам следния въпрос и се надявам ако има някой запознат да даде точна информация, как трябва да се процедира относно регистрация на фирма и т.н. (все още нямам такава).

Имам връзка с производител от САЩ, който има онлайн магазин и също така физически магазини на територията на САЩ. Предлагат и доставки до цял свят при поръчка от сайта, но цената за доставката е висока. При контакт с тях обмисляме няколко опции, които биха били в полза за двете страни.

Предложиха ми да направя превод на сайта им на Френски, Немски, Испански и да ми пратят стока до България(не сме оточнили, но може би на техни разноски). Когато на сайта им има поръчка за Европа, просто ми дават адреса на клиента и аз пращам продукта през български пощи. След което ме попитаха как бих искал да ми заплащат за това, което ще върша за тях. В този случай как трябва да се процедира, трябва ли ми фирма и ако да какво точно трябва да се направи.

Благодаря предварително.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Фирма ти трябва, това е търговска дейност.

Обаче много съмнително ми се вижда това. Няма ли да им е по-евтино да пращат стоката не чрез български пощи, а чрез друг метод (на французите с френски пощи или френски куриери, на германците с германски пощи или куриери и т.н.)? Да не са някаква организирана престъпна група, която ще купува с крадени кредитни карти и ти ще получаваш стоките купени нелегално? А може и да ти пратят едни пари и после да кажат, че са се объркали и да им върнеш разликата по друг метод (това си е класическа измама на наивник, когото ползват за муле).
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Много добра тема, поздрави за това че някой помага и по тези въпроси.

predpriemach . com/showthread.php?t=65376
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте,
След дълги години емигранство реших да се завърна в България. Имам фирма във Великобритания с известни активи в нея. Мога ли да се върна в България, да стана постоянен жител там (след 184 дни или колкото трябва) и тогава да затворя фирмата, и да изтегля активите й. Възможно ли е това? Предпочитам да дам данъците си в България, а не в чужбина.
Благодаря предварително за отговорите.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Искаш да промениш регистрацията на фирмата ли,,, мислим че един адвокат щети свърши равота
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Искам да я затворя и да изтегля акумулираната печалба, като платя възможно най-малко данъци.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

За затваряне на фирма плащаш всички данъци и натрупани ддс-та по тяхната система и данък печалба,,, предполагам
Може да има и такса за закриване, мане ги знам ингилизите са малко обратни,,, затуй ти казах са консуртираш с тамошен адвокат и счетоводител
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Това ясно. Аз искам да я затворя като стана български ресидент и да си платя данък печалба в България.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Еми първо сливаш фирмата с българска фирма и избираш къде да си плащаш данъците, ако може да стане така
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Това ясно. Аз искам да я затворя като стана български ресидент и да си платя данък печалба в България.

Данък печалба няма как да платиш в България, ако фирмата ти е в Англия.

Обаче ако фирмата ти изплати дивидент дължиш данък дивидент според спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане. Намери я и я прочети внимателно. Или питай специалист, който я е чел и може да я тълкува.

Ако се опиташ да „източиш“ фирмата в Англия и да прехвърлиш активите на свързано лице вероятно ще нарушиш законите в Англия (регистрираш фирма в България, фирмата в Англия продава активите на безценица на българската фирма, българската фирма реализира печалба и дължи данък в България, плаща дивидент и ти дължиш дивидент в България).

Не те съветвам да правиш подобни сделки между свързани лица, защото обикновено не са законни (ако цените не са пазарни).

Питай адвокат, това не е правен съвет.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Благодаря много за съветите. Можете ли да ми препоръчате специалист, който да ми помогне с това? Някой, който разбира от СИДДО и т.н.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Може и да намериш „счетоводители“ или други консултанти, които ще ти предложат едни съмнителни схеми за фиктивни разходи и т.н. Помисли с главата си преди да правиш такива неща.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Възможно е да попаднеш на специалисти по данъчно планиране (или специалисти по укриване на дължими данъци - внимавай с тях), които да ти предложат следната схема.

Регистрираш си фирма в България и когато българската фирма трябва да плати за някаква услуга, извършвана от разстояние (примерно писане на съдържание за сайта от подизпълнител, програмиране, реклама в Google AdWords/Facebook и т.н.), плащаш от сметката на фирмата в UK. Тези разходи ти се явяват разходи на фирмата в UK. Когато имаш приход го получава българската фирма (когато това е възможно; например няма как да получаваш приходите от продажба на домати на пазара в Англия, обаче може българската фирма да получи дохода от консултантски услуги, извършени от разстояние). Тоест, когато е възможно ползваш английската фирма за разходи, а българската за получаване на приходи. Така разходите на английската фирма намаляват данъчната основа в Англия.

Формално не подписваш договор между двете фирми, така че няма документи, които да те уличават в сделки между свързани лица.

Обаче дали е легално или не - питай адвоката си.

(Това не е счетоводен съвет или правен съвет, просто котката ми се разходи по клавиатурата и се получи този текст напълно случайно.)

Също така специалистите по пране на пари може да проявят интерес. Може например да купят фирмата ти (заедно с „чистите пари“ по сметката на фирмата) с мърсни пари. Ако ти светне червената лампичка, че може би някой иска точно това - направи се на приятно разсеян и кажи, че вече не се интересуваш от услугите му. Разбира се никой няма да ти каже в прав текст, че иска да ти даде „мръсни“ пари, на теб трябва да ти светне червената лампичка без чужда помощ. Има вероятност отказът от твоя страна да не е вариант, тогава не знам... може би в този случай трябва да се свържеш с полицията незабавно (ако не се притесняваш, че там са много корумпирани).
 

Горе