Българските домейни - търся съвет

OSH

Well-Known Member
Днес разгледах няколко домейна и ми изникнаха няколко въпроса. Домейните са за България.

1. Има ли го това нещо "речникови думи" в българските домейни .bg ? Като регистрираш домейн с общи думи не може да наруши никой бранд.
Например регистрирам: bulgarski-koli.bg и това че някой е регистрирал bulgarskite-koli.bg няма проблем и нарушение.
Например ако регистрирам (просто пример) moqpuls.bg, а има форум puls.bg. Тука няма да има UDPR. Споровете само в съда ли се решават ?
Къде пиша правилата и законите (както в WIPO - UDPR за речникови думи) ?

2. Реших да регистрирам bulgarski-koli.bg, но ако има сайт, който се казва koliteNaBulgaria.bg (доста различен домейн), но title, заглавия вътре в сайта и т.н е Български коли (както моя домейн) тогава може ли да претендира да не ползвам моя ?

3. За домейни в България как е по-добре да се ползват думи като finance или finansi ?

4. Съкращенията как е по-добре да са "Българската академия на науките" - ban.com или bas.com ?
Български забавни приказки - BZP.bg или BFS.bg (bulgarian funny stories)
Национален младежки форум - nmf.bg или nyf.bg (national youth..)
 
Последно редактирано:
може да регистрираш който и домейн и да искаш и няма да имаш проблеми ако не се представяш за друг човек..
примерно sportal.bg topsport.bg dsport.bg sportlive.bg и т.н. много са
може да регистрираш и името на някой бранд стига да не прравиш същия бизнес и да не се представяш за тях..
обаче най добре за теб лично ще е зарежи тези думички и си направи собствен бранд.. например 2323.бг е много по-добре и запомнящо се.. за домейни в БГ по-добре финанси . много ясно че е по добре БАН БЗП НМФ освен ако не мислиш за след 100 години или може и повече.. всички в БГ да започнат да говорят на английски така че да търсят national youth.. макар че целта на Bulgarian funny stories може и да чужденците да им покажеш нещо интересно от БГ.. но пък така трябва да пишеш на английски ..
 
Днес разгледах няколко домейна и ми изникнаха няколко въпроса. Домейните са за България.

1. Има ли го това нещо "речникови думи" в българските домейни .bg ? Като регистрираш домейн с общи думи не може да наруши никой бранд.
Например регистрирам: bulgarski-koli.bg и това че някой е регистрирал bulgarskite-koli.bg няма проблем и нарушение.
Например ако регистрирам (просто пример) moqpuls.bg, а има форум puls.bg. Тука няма да има UDPR. Споровете само в съда ли се решават ?
Къде пиша правилата и законите (както в WIPO - UDPR за речникови думи) ?

2. Реших да регистрирам bulgarski-koli.bg, но ако има сайт, който се казва koliteNaBulgaria.bg (доста различен домейн), но title, заглавия вътре в сайта и т.н е Български коли (както моя домейн) тогава може ли да претендира да не ползвам моя ?

3. За домейни в България как е по-добре да се ползват думи като finance или finansi ?

4. Съкращенията как е по-добре да са "Българската академия на науките" - ban.com или bas.com ?
Български забавни приказки - BZP.bg или BFS.bg (bulgarian funny stories)
Национален младежки форум - nmf.bg или nyf.bg (national youth..)
Откакто започна да се правиш на глупав, започнах да те подозирам.
 
  • Haha
Реакции: Vbb
Откакто започна да се правиш на глупав, започнах да те подозирам.
От доста време се чудя каква точно ви е роднинската връзка.

- - -

При .бг няма нищо сигурно или гарантирано, освен загубата на 50-60 лв.
 
От доста време се чудя каква точно ви е роднинската връзка.

- - -

При .бг няма нищо сигурно или гарантирано, освен загубата на 50-60 лв.
Има едни хора, на които им подаваш ръка за да отминат, и да си гледат работата, обаче те са като критърсите и искат да хапват.
 
може да регистрираш който и домейн и да искаш и няма да имаш проблеми ако не се представяш за друг човек..
примерно sportal.bg topsport.bg dsport.bg sportlive.bg и т.н. много са
може да регистрираш и името на някой бранд стига да не прравиш същия бизнес и да не се представяш за тях..
обаче най добре за теб лично ще е зарежи тези думички и си направи собствен бранд.. например 2323.бг е много по-добре и запомнящо се.. за домейни в БГ по-добре финанси . много ясно че е по добре БАН БЗП НМФ освен ако не мислиш за след 100 години или може и повече.. всички в БГ да започнат да говорят на английски така че да търсят national youth.. макар че целта на Bulgarian funny stories може и да чужденците да им покажеш нещо интересно от БГ.. но пък така трябва да пишеш на английски ..
Да, много ми е странно. Например според мен: BulgarianHistory.com е много по-добре от bulgarskaistoriq.com
Наистина ли за бг е по-добре втория домейн
Също Bulgarianfood.com и bulgarskahrana.com
 
Последно редактирано:
както не веднъж съм писал разширението на домейна ама никак не ме вълнува какво е, има си име на сайта което е индексирано, ако ще и топ доемйн да е като е пълен с нищо ми е все тая, ако и най тъпото разширение от 1 лев да си взел, като го пълниш с хубаво и полезно инфо хората сами ще те намерят, като му бухаш платена реклама е същата работа - трафик ще имаш
 
както не веднъж съм писал разширението на домейна ама никак не ме вълнува какво е, има си име на сайта което е индексирано, ако ще и топ доемйн да е като е пълен с нищо ми е все тая, ако и най тъпото разширение от 1 лев да си взел, като го пълниш с хубаво и полезно инфо хората сами ще те намерят, като му бухаш платена реклама е същата работа - трафик ще имаш
Абе и това в така ама например кое изглежда по-добре и кое ще запомнят хората. BulgarianHistory или Bulgarskaistoriq. Все се чудя ама дали знаят английски и ще могат да го напишат и тн
 
Абе и това в така ама например кое изглежда по-добре и кое ще запомнят хората. BulgarianHistory или Bulgarskaistoriq. Все се чудя ама дали знаят английски и ще могат да го напишат и тн
аз имам svetovno2026 и worldcup2026

от бг търсене първия е по удобен, от вън втория, така, че зависи какво ще правиш на дадения домейн
 
Абе и това в така ама например кое изглежда по-добре и кое ще запомнят хората. BulgarianHistory или Bulgarskaistoriq. Все се чудя ама дали знаят английски и ще могат да го напишат и тн
Според мен заглавия, подзаглавия, подлинкове вършат подобна работа, като домейна. Който на мен поне ми харесва да е или къс, или една дума или две кратки думи, или някакво съчетание. И за самото име, ако ще има по-специална насоченост, ще е още по-добре ако е нещо кратко, от което обаче става ясна тематиката. Като не виждам изобщо да е задължително да е дума, която да го определя, даже някой път и за някои неща нещо като сленг може да е по-готино.

Аз много си харесах един свободен домейн с 4 букви.
 
Голяма каша ти е в главата.
щото в твоята не е.... да вземеш да смениш снимката на профила си :)
 
  • Like
Реакции: OSH
Според мен заглавия, подзаглавия, подлинкове вършат подобна работа, като домейна. Който на мен поне ми харесва да е или къс, или една дума или две кратки думи, или някакво съчетание. И за самото име, ако ще има по-специална насоченост, ще е още по-добре ако е нещо кратко, от което обаче става ясна тематиката. Като не виждам изобщо да е задължително да е дума, която да го определя, даже някой път и за някои неща нещо като сленг може да е по-готино.

Аз много си харесах един свободен домейн с 4 букви.
Всички .bg .com са заети.
Аз не искам да регистрирам други.
Освен това по-кратко е bghistory.com, но поне на мен BulgarianHistory.com ми изглежда по-добре.
Много ми е странно домейн с bg.com
Остава нещо сленг ама ..
 
Всички .bg .com са заети.
Аз не искам да регистрирам други.
Освен това по-кратко е bghistory.com, но поне на мен BulgarianHistory.com ми изглежда по-добре.
Много ми е странно домейн с bg.com
Остава нещо сленг ама ..
всъщност се замисли защо в Англия домейна co.uk е по-популярен от .uk и ще си отговориш на въпроса.
 
  • Like
Реакции: OSH
всъщност се замисли защо в Англия домейна co.uk е по-популярен от .uk и ще си отговориш на въпроса.
И защо co.uk се използва повече ?
Аз само .com съм купувал
 
И защо co.uk се използва повече ?
Аз само .com съм купувал
говорил съм с англичани на тази тема защо при тях co.uk се използва повече от .uk и тяхното обяснение ме шокира! Тъй като името на държавата им било с 2 думи United Kingdom те предпочитали основният им домейн да бъде с 2 имена co.uk . Това им било придавало тежест. Всъщност ако регистрираш dimitur7.uk никой друг освен теб не може да регистрира dimitur7.co.uk това е правило при тях както и обратното ако регистрираш dimitur7.co.uk никой друг освен теб не може да регистрира dimitur7.uk. Единствените правила за английски домейни е да имат реален адрес в Англия с реален пощенски код и да имаш английски телефонен номер. Не , че това може да спре някой да регистрира каквото си поиска де... мога да ти дам най елементарен пример за успешно продаден английски домейн за 50 млн паунда. bp.co.uk - Бритиш Петролиум , защото компанията първо е регистрирала bp.com където е сайта им , но англичанин регистрирал bp.co.uk и направил антисайт на Бритиш Петролиум с блог където всекидневно се хейтилу по адрес на БП и от компанията взели под внимание мнението на хората , че това ще им навлече само неприятности. Предложили на англичанина да му откупят домейна и накрая се спазарили за 50 млн паунда. Сега като въведеш bp.co.uk те пренасочва с редирект към bp.com .
 

Горе