ВЪПРОС! Защита на личните данни към Виваком

Дългът ти е продаден заедно с данните ти. Кое ти е чудното? Че някой може да ти намери телефоните номера ли?
Ти си длъжник и закона в случая не е на твоя страна.

Това ясно, но на мен лично ми е интересно друго нещо: Като дават данните на ''длъжник", защо не уведомяват колекторската фирма, че същият е покойник?
Имам горчив опит в това отношение, и понеже е пълен абсурд, ще го разкажа.
Майка ми почина преди 3 години. Около 10 дни след смъртта закрихме телефона ѝ в Ментел (А1 на бас, че сме същите мошеници), като за целта приложихме копие от смъртния акт и платихме текущата сметка. Тъпанарката в офиса прилага към документите смъртния акт и пуска предизвестие за прекратяване на договор от името на титуляра (покойника) 10 дни след смъртта му. Съответно искат още една такса за месеца, в който тече предизвестието - не я плащаме, и логично, защото не я дължим!
Година по-късно започват да звънят от колекторска фирма и да пращат писма за едни кирливи 10 лв. Всеки път щом започна да обяснявам случая, се стига до " О, починало ли е лицето? Съжаляваме, няма да ви притесняваме повече" - и така няколко пъти, докато не върнахме писмото като недоставено.
Та мисълта ми е: убаво ти дават личните данни на събирачите, ама белким да видят, че към досието ти е приложен и смъртен акт...
 
Последно редактирано:
Това ясно, но на мен лично ми е интересно друго нещо: Като дават данните на ''длъжник", защо не уведомяват колекторската фирма, че същият е покойник?
Имам горчив опит в това отношение, и понеже е пълен абсурд, ще го разкажа.
Майка ми почина преди 3 години. Около 10 дни след смъртта закрихме телефона ѝ в Ментел (А1 на бас, че сме същите мошеници), като за целта приложихме копие от смъртния акт и платихме текущата сметка. Тъпанарката в офиса прилага към документите смъртния акт и пуска предизвестие за прекратяване на договор от името на титуляра (покойника) 10 дни след смъртта му. Съответно искат още една такса за месеца, в който тече предизвестието - не я плащаме и логично, защото не я дължим!
Година по-късно започват да звънят от колекторска фирма и да пращат писма за едни кирливи 10 лв. Всеки път щом започна да обяснявам случая, се стига до " О, починало ли е лицето? Съжаляваме, няма да ви притесняваме повече" - и така няколко пъти, докато не върнахме писмото като недоставено.
Та мисълта ми е: убаво ти дават личните данни на събирачите, ама белким да видят, че към досието ти е приложен и смъртен акт...

Имахме подобен проблем и на Вашия...
Опитаха да ни карат да плащаме до края на договора за да закрием телефонния номер, колко сладко...
Но след един хубав скандал и поява на управителя се оправиха набързо нещата и сме заплатили само текущото.
 

Горе