Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Кой от двата типа отоплителни уреди се отличава с по-висока енергийна ефективност:


  • Общо гласове
    16

harkon

New Member
Реших да задам този въпрос, след като прочетох доста мнения в чужди форуми. Вкъщи ползвам и двата типа уреди, но ми е много интересно, дали се различават в енергийната си ефективност.
Нека да не ги сравняваме с други уреди!
 
Последно редактирано:
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Ако приемем, че и двата уреда са с терморегулатор - някои ще кажат, че е еднаква ефективността им, ако и двата уреда са с еднаква мощност, но не е така.

Винаги предпочитам маслен радиатор пред духалка, защото маслото циркулира и дори да спре тока, ще продължава да излъчва. Тих е, не бръмчи, а и няма опасност от запрашаване...
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Винаги предпочитам маслен радиатор пред духалка, защото маслото циркулира и дори да спре тока, ще продължава да излъчва.

Да, но духалката затопля стаята по-бързо от масления радиатор.
------------------------------------------------------------------------
Темата е за енергийната ефективност на двата уреда!
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Значи масленият радиатор наистина е пред вентилаторната печка.
Но и 2-те за мен топлят само въздуха.
Без да се обиждаш прочети малко повече теми в форуми и ще разбереш,че твърдото гориво си остава най-доброто отопление понеже като запалиш било то камина или печка на твърдо гориво тя стопля въздуха после мебелите и после и стените на къщата или блока и ефикасноста се усеща много повече от колкото 2-та споменати по-горе компонента.
Ако сте в голям град ви препоръчвам климатици Mitsubishi или Daikin.
 
От: От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Значи масленият радиатор наистина е пред вентилаторната печка.
Защо? Говорим за енергийна ефективност!
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Доколкото съм чел специализираните форуми, и двата уреда работят и топлят на еднакъв принцип и имат еднаква ефективност.
 
От: От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Да, но духалката затопля стаята по-бързо от масления радиатор.

За бързо затопляне - ок, но за поддържане на температура?
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Да стоплиш ей така на бързо за 5 мин определено духалката е по ефективна, но в дългосрочен план за цялата зима радиаторът ти гори ток на половина. Разбира се зависи от радиотора, а духалките са почти идентични относно разхода на електроенергия.
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

И двете не стават за отопление. Не бих си взел нито едно от тях - истината е климатик. Доста по-малко ток харчи и доста повече отоплява. Няма място за сравнение. Изобщо не си давайте парите за тези боклуци.
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Мани ти климатика
трябва да купиш голям и скъп климатик за да ти върши работа!
енергиина ефективност - през оная работа ми е
като му се поовреди нещо те дерат като коледно прасе за ремонта!
ВЕНТИЛАТОРНА ПЕЧКА СТРУВА 12-20 ЛЕВАЕДНАТА !
За един грозен апартамент си е най-добре вентилаторна печка във всяка стая
Сори ама като пусна вентилаторната - топли така както климатик 12-ска
а климатика струва 1500 лева ... знаеш ли кога ще ги избия 1480 лева от ток ?
вентилаторната печка е пръв приятел в къщи! - маслен радиатор не съм ползвал от 44-та га са криехми по землянкити от немцити!
За мен вентилаторната печка е върха на отоплителната индустрия
евтина, малка и ефективна!!! :twisted::twisted::twisted:
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Кредит енергийна ефективност? За 20% от цената на климатика трябва да искаш кредит с лихва от банка, да плащаш такси и да предоставяш документи. Не мисля, че си струва.
Освен това не е по темата.
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Предимството на масления радиатор е само топлинния капацитет - може да го загрееш с нощна електроенергия, която е по-евтина (обаче все пак ще се наложи да ползваш и дневна електроенергия, защото до обяд ще е изстинал, ако не се захранва).

И при двата уреда топлинната енергия е точно равна на електрическата енергия (КПД = 100% - ако не броим загубите на енергия в проводниците между отоплителния уред и електромера, които са пак във вид на топлина, но отделена извън стаята - там, където проводниците минават извън стаята).

Обаче има и отоплителни уреди, които взимат енергия от околната среда и я вкарват вътре в помещението, като по този начин постигат коефициент на полезно действие над 100%! Това са климатиците.

Ако вярваме на информацията в сайта на Техномаркет, КПД на климатиците е от 2.80 (280%) до 4.42 (442%):
http://www.technomarket.bg/filter.php?group_id=143

КПД зависи от температурната разлика (предполагам нелинейно).

Тук има добре написана статия за климатиците:
http://otoplenie.info-mix.info/el-energia-0.htm
 
Последно редактирано:
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Къщата си (на два етажа) отоплявам с локално парно, което се храни от камина с водна риза. Когато не съм го пуснал, ползвам маслени радиатори. Имат си реленца, греят та се пукат :)
Духалките вършат работа само докато им се въртят перките, след това за броени минути се вкочанява човек край тях.
Затова, мисля, че радиаторите са по-ефективни, чрез релето поддържат определена температура (зададената),като дори и да се изключат, продължават да греят поне 15-20минути. Топлината е по-различна. А и не черпят ток постоянно. ;)
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Абе да ти кажа моя радиатор изключа ли го, след минути пак става студено, а имам и една духалка и май не е толкова зле. Ама няма какво да си говорим, при отоплителните уреди има само един фаворит и това са климатиците

Камините с водна риза също са идея (вкъщи имаме такава), ама откъм разходи за дърва е кофти, да не говорим че трябва и да се чисти повече да се мъкнат кофи, щайги и т.н. (в апартамент живея. Така че си зависи според жилището, това кой уред е най-добре си е много относително, но като цяло съм за климатиците, после парното, духалката и накрай масленя радиатор. :)
 
От: От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Предимството на масления радиатор е само топлинния капацитет - може да го загрееш с нощна електроенергия, която е по-евтина (обаче все пак ще се наложи да ползваш и дневна електроенергия, защото до обяд ще е изстинал, ако не се захранва).
Съмнявам се да издържи до обяд. Това не е акумулираща печка.
 
От: Вентилаторни печки или маслени радиатори (енергийна ефективност)?

Не е ли парно или камина просто не виждам смисъл.Ако е за една стая духалката става,но смятай че докато си вътре трябва да я държиш включена...
 

Горе