Вербалното общуване

Tsveta

Member
Здравейте,

Искам да обърна внимание на значението на вербалната комуникация. Предполагам, че всеки разбира колко е важно да умееш да общуваш, да можеш да изразяваш добре мислите си, да представяш убедително идеите си, да защитаваш тезите си, да формулираш ясно въпросите си. За бизнес успеха е важно да умееш да изслушваш, но и да убеждаваш, да се съгласяваш, но и да можеш да кажеш „не”, да отстъпваш… И всичко това става с великата сила на словото; с думи, подредени в изречения. От тях зависи как ще бъдем приети, какво ще бъде отношението към нас.

При деловия разговор начинът на изразяване е от първостепенно значение и то в съчетание с невербалната комуникация. Не трябва да подценяваме начина на ръкостискане, начина на сядане, движенията на ръцете ни, жестовете, мимиките на лицето. Ако гледаме намръщено, кой ще ни обърне внимание? Дали ще се отнесат с разбиране към нас? Ще ни изслушат ли изобщо? Съмнявам се!

А в един сериозен форум? Мислите ли, че за него са подходящи нападки, обиди, груби изрази, вулгаризми, сексуални подмятания? Тук невербалните жестове нямат значение. По-голяма е силата на казаното, написаното. Думите тук могат да пораждат приятелства, но и да посяват вражди.

По принцип онлайн пространството има различни потребители. За някои „солта и пиперът” в живота им е да се заяждат и да ръсят пиперливи изрази. Удобно скрити зад паравана на анонимността, други пък си търсят „боксови круши”, за да се освободят от натрупаната си агресия. Но пък има и потребители, за които онлайн пространството е място за обмяна на мисли и опит, възможност да получат помощ, да намерят приятели или партньори в бизнеса си.

Бойно поле? Приятни приятелски разговори? Успешна делова среда? Какво избирате?

PS Написах това след прочетеното в друга тема, вече заключена.
 
От: Вербалното общуване

Семето, което се опитваш да засадиш, няма да върже в тая градинка.
Тук има 3-4 истински предприемача, които са запознати с принципите за комуникация и бизнес поведение. Всичко друго е от див селянин нагоре - "Комуникация ли?! Аз съм я измислил!". Нямат си бегла идея за какво говориш, нито някога ще го пробват.
Все пак ще се разпиша. Може да стане интересно.
 
От: Вербалното общуване

Абонирам се. :)
 
От: Вербалното общуване

В такъв случай съм още по-признателна за подкрепата ти, Цвета, защото да подкрепяш, въпреки че не приемаш и не одоборяваш е много по-трудно, а не беше длъжна да го правиш.
Възхищението е лесно, приемането не е задължително. Подкрепата в случая беше важна, защото беше знак, че не одобряваш поведението на другата страна, а това само ти и горския го заявихте публично.
Неодобряващите всъщност са много повече, но не искат да си развалят комфорта, като го признаят публично.
Благодаря ти, че си наруши комфорта. :)

Възхищавам се на финни дами, като теб, защото знам, че аз никога няма да бъда. ;)
 
От: Вербалното общуване

Здравейте,

Искам да обърна внимание на значението на вербалната комуникация. Предполагам, че всеки разбира колко е важно да умееш да общуваш, да можеш да изразяваш добре мислите си, да представяш убедително идеите си, да защитаваш тезите си, да формулираш ясно въпросите си. За бизнес успеха е важно да умееш да изслушваш, но и да убеждаваш, да се съгласяваш, но и да можеш да кажеш „не”, да отстъпваш… И всичко това става с великата сила на словото; с думи, подредени в изречения. От тях зависи как ще бъдем приети, какво ще бъде отношението към нас.

При деловия разговор начинът на изразяване е от първостепенно значение и то в съчетание с невербалната комуникация. Не трябва да подценяваме начина на ръкостискане, начина на сядане, движенията на ръцете ни, жестовете, мимиките на лицето. Ако гледаме намръщено, кой ще ни обърне внимание? Дали ще се отнесат с разбиране към нас? Ще ни изслушат ли изобщо? Съмнявам се!

А в един сериозен форум? Мислите ли, че за него са подходящи нападки, обиди, груби изрази, вулгаризми, сексуални подмятания? Тук невербалните жестове нямат значение. По-голяма е силата на казаното, написаното. Думите тук могат да пораждат приятелства, но и да посяват вражди.

По принцип онлайн пространството има различни потребители. За някои „солта и пиперът” в живота им е да се заяждат и да ръсят пиперливи изрази. Удобно скрити зад паравана на анонимността, други пък си търсят „боксови круши”, за да се освободят от натрупаната си агресия. Но пък има и потребители, за които онлайн пространството е място за обмяна на мисли и опит, възможност да получат помощ, да намерят приятели или партньори в бизнеса си.

Бойно поле? Приятни приятелски разговори? Успешна делова среда? Какво избирате?

PS Написах това след прочетеното в друга тема, вече заключена.
Много добро мнение, в конкретния случай, в този форум едни правят бизнес, други само се опитват и хейтят. Едните трябва да се поучат от другите, но няма да успеят. Така е и в реалния живот - едните преуспяват, другите само реват, естествения подбор си работи на пълни обороти и в наши дни:)
 
От: Вербалното общуване

Принципно темата която е започнал колегата си е цяла наука, и тази "наука" е основната "мафия", която стой зад всеки един успял предприемач, политик, бизнесмен, брокер или ако щете кмет в малко село.
Ето и малко вербално общуване:
[video]http://www.vbox7.com/play:6587a00d1d?p=user&id=829617[/video]

Има още едно интересно видео по въпроса но не мога да го открия в момента, ще го постна като го намеря
 
От: Вербалното общуване

Комуникацията е и въпрос на възпитание. Трудно е баща ти да е каруцар и речника ти да е богат и да липсват всеизвестните фрази. Отношението ти да е мило и любезно или поне на ниво. Жив пример виждам всекидневно на работа сред колегите. Въпреки, че средата и образованието ги е поошлайфала, на моменти същността им надделява.
Когато карах магистратурата си преди 12 г. изучавахме много интересен предмет свързан с комуникацията или по скоро бизнес комуникацията.
Там бяха залегнати различни приоми от избора на позиция за сядане в делова среща до жестове и мимика.
Психология и етика в бизнеса беше предмета, а водещ ни беше доц. Панайотов, ако някой проявява интерес.
 
От: Вербалното общуване

В такъв случай съм още по-признателна за подкрепата ти, Цвета, защото да подкрепяш, въпреки че не приемаш и не одоборяваш е много по-трудно, а не беше длъжна да го правиш.
Възхищението е лесно, приемането не е задължително. Подкрепата в случая беше важна, защото беше знак, че не одобряваш поведението на другата страна, а това само ти и горския го заявихте публично.
Неодобряващите всъщност са много повече, но не искат да си развалят комфорта, като го признаят публично.
Благодаря ти, че си наруши комфорта. :)

Възхищавам се на финни дами, като теб, защото знам, че аз никога няма да бъда. ;)

Нанди, аз обясних защо те подкрепям. Няма защо сега отново да се връщаме към това. Но не разбирам защо след като ти предложиха съвсем миролюбиво да направиш нова тема, ти „подпали моторетката” и започна да обиждаш… Това не одобрявам.

Тук си има администратори, правила. Добре е да се съобразяваме с тях.
 
От: Вербалното общуване

Нанди, аз обясних защо те подкрепям. Няма защо сега отново да се връщаме към това. Но не разбирам защо след като ти предложиха съвсем миролюбиво да направиш нова тема, ти „подпали моторетката” и започна да обиждаш… Това не одобрявам.

Тук си има администратори, правила. Добре е да се съобразяваме с тях.

Поставяш ме в сложна ситуация. Ако ти обясня ''защо'' няма да се съобразя с желанието ти да спрем да коментираме този въпрос. :)

Няма да се оправдавам и няма да се чувствам виновна, поне не публично. Вината е обща. Темата е приключена!

Да чуем за вербалната комуникация. :)
Между другото и не вербалната форма на общуване може да бъде достатъчно красноречива. В онлайн пространството злобно и грубо отношение може да се изрази и с картинки, с песнички и други интересни прийоми - стига да си достатъчно настървен и креативен.
 
От: Вербалното общуване

Не знам, дали тази тема е за този раздел
Иначе е доста позитивна, но с прекомерно оптимистични очаквания, не знам
 

Горе