Вестник "Възродено село"

То "някой" да направи е нужно много неща.
Училища, детски градини, болници, транспорт, работни места и тн и тн инвестиции, които държавата видимо отдавна е заебала нуждата да ги прави, пък дори и в един по-конспиративен сценарий си е направо изпълнение на зададен план, който си върви доста успешно.

Но ако изключим фактора работни места, демек селата се понапълнят с финансово обезпечени хора, които нямат нужда от работни места в селата, а искат само да живеят там (или поне да ходят често), то се предполага, че те ще задвижат пазарната икономика и благодарение на тях и техните пари ще се появят нови магазинчета, аптеки, транспортни услуги и тн.
Обаче пак по-сериозните дейности си иска и общината/държавата да се намеси иначе е загубена кауза. И тогава се връщаме на изречението по-горе с конспирацията и се чудиш как ще стане цялата работа.
Иначе при наличие на 10-20 семейства с малки деца, то къщи в селата бол - инвестират в ремонта и става за детска градина. Проблема ще е в персонала.
И както каза @contra , училищата, където все още ги има са тотал щета вече, кой нормален интелигентен родител ще остави детето му да се "обучава" на подобно място. То и по големите градове по кварталните ОУ-та и СОУ-та положението не върви добре, пък кво остава по селата.
Следва дистанционно обучение като вариант. Дали ще е удачно не се знае.
 
Някой да направи по едно читаво училище на всеки 50 км и да осигури училищен транспорт и рязко ще се дигне младото население в селата.

ПП: май си има училищен транспорт за много села, ама е до... най-близкото СЕЛСКО училище, което за повечето модерни родители с претенции не е задоволително.
всъщност не си прав.... имам познати в няколко села в подбалкана в които образованието е може би 10 пъти по добро от това в Софийско училище.
 
всъщност не си прав.... имам познати в няколко села в подбалкана в които образованието е може би 10 пъти по добро от това в Софийско училище.
В подбалкана сигурно всички по-големи села, т.е. в които има действащи училища, са с поне една индианска махала.
Изключение може да са селата на по-голяма надморска височина, дето индиенците не виреят :)

Демек съм умерено скептичен.
 
В подбалкана сигурно всички по-големи села, т.е. в които има действащи училища, са с поне една индианска махала.
Изключение може да са селата на по-голяма надморска височина, дето индиенците не виреят :)

Демек съм умерено скептичен.
говорим за село Чавдар
 
говорим за село Чавдар
Що за селско училище е това:

Едва ли има много аналози в България.
 
  • Like
Реакции: Vbb
На мен ми е малко отвратена темата за българщината и селата, този вестник тип Иван и Андрей ли ще е - ще го купуват пенсионерите на село, които си нямат друга работа, та да четат за другите села на половин държава път от тях. Ако е вестник за селски жълти клюки може и да потръгне, иначе това не е YouTube да има аудиенция, която да зяпа колко яко е на село докато трима гражданина реновират къща, които зяпачи после си лягат да спят в градския апартамент, отиват в градския завод, до градския супермаркет.

Инфраструктурата в селата просто е зле. Повечето нямат интернет, кабелна, училище, аптека, банкомат, банков клон, супермаркет, болница, зъболекар, детска градина, или дори място, където да си платиш сметките за ток и вода. Някои нямат и канализация дори. Да не говорим за работни места. Първо се прави завод до селото, после втори, после трети, и чак тогава идват другите неща, ако изобщо дойдат. Но кой ще ти прави завод на 100км. от квалифицираните професионалисти, кна които няма да им се пътува по два часа на посока до работа всеки ден, или да им се живее на място, където ги няма тези гореизброени удобства, и няма да има в следващите 5+ години или никога.

И аз бих предпочел в къща на село, но като изключим спокойствието и чистия въздух, липсват една торба и половина с екстри, без които човек в 21-ви век не може.

Тук даже не споменавам какви шайки от буквални главорези обикалят селата, крадат колят и бесят който им падне, защото на 100 метра от местопрестплението няма кой да те напсува, камоли да чуе писъците ти.

Малко затворен кръг е цялата ситуация. И много хора мисля, подценяват "кефа" да живееш със селяни, където и да пръднеш се разчува в съседните три села. Предимството градските ти съседи да не биха се изпикали върху теб, ако гориш, е малко подценено също.

Единственото решение, за което аз мога да се сетя е обособяването на някакви нови квартали в тези села, къдеот заможните граждани да могат да строят нови къщи, с уговорката да плащат данъци от порядъка на 5000лв. на година вместо 100лв. на година, за да могат 200-300-тина такива резиденции да субсидират изграждането на инфраструктура. След това вече като има изградени болници, кабинети, банки, кафенета със субсидиите, лека-полека ще се изтласка локалното население и таксите могат да паднат на 1/3 от 5000лв за всички в селото. за да се разпределят из цялото село равномерно и на който не му отърва се мести в някое по-закътано местенце. И някакъв общ съвет, който да приоритизира инвестирането на тези данъци, че отидат ли в кмета, пиши ги бегали.
 
Инфраструктурата в селата просто е зле. Повечето нямат интернет, кабелна, училище, аптека, банкомат, банков клон, супермаркет, болница, зъболекар, детска градина, или дори място, където да си платиш сметките за ток и вода. Някои нямат и канализация дори. Да не говорим за работни места. Първо се прави завод до селото, после втори, после трети, и чак тогава идват другите неща, ако изобщо дойдат. Но кой ще ти прави завод на 100км. от квалифицираните професионалисти, кна които няма да им се пътува по два часа на посока до работа всеки ден, или да им се живее на място, където ги няма тези гореизброени удобства, и няма да има в следващите 5+ години или никога.

И аз бих предпочел в къща на село, но като изключим спокойствието и чистия въздух, липсват една торба и половина с екстри, без които човек в 21-ви век не може.
по големи глупости скоро не бях чел..... изглежда не си стъпвал в село от поне 20 години! Работата само в заводи и учреждения ли се състои? Всички хора живеещи на село се изхранват със земеделие и животновъдство. Няма село без интернет , кабелна , банкомат или минимаркет !
 
Не познавам един животновъдец, който да се изхранва от животновъдство, а като бивш животновъдец познават десетки, ако не и стотици. Същото и със земеделие. Изхранваха се хората от животновъдство преди 25 години, когато не бяхме в ЕС с 50 изисквания за малка ферма и цени на млякото под тази на лимонадата или газираната вода.

Със сигурност има единици във всяко сели, които имат достатъчно земя, за да се инхранват от това, но с едно дворче на селската къща и 1-2 декар нива накрая на селото не можеш да си изхраниш златните рибки и мишките у вас.
 
  • Haha
Реакции: Vbb
Не познавам един животновъдец, който да се изхранва от животновъдство, а като бивш животновъдец познават десетки, ако не и стотици. Същото и със земеделие. Изхранваха се хората от животновъдство преди 25 години, когато не бяхме в ЕС с 50 изисквания за малка ферма и цени на млякото под тази на лимонадата или газираната вода.

Със сигурност има единици във всяко сели, които имат достатъчно земя, за да се инхранват от това, но с едно дворче на селската къща и 1-2 декар нива накрая на селото не можеш да си изхраниш златните рибки и мишките у вас.
както и предполагах не си стъпвал на село последните 20 години....
 
Пич, мога да нахвърлям някакви проблеми, които са в основата на всеобщата криза в малките населени места и особено в селата.
1. Работа почти няма - съответно изселване на младото население към градовете в търсене на работа. Оттам се задълбочава още повече проблема с липсата на работа и за неквалифицирани / необразовани хора.
Обаче с времето този проблем става още по-голям, защото липсата на работна ръка възпрепятства и опитите за стартиране на бизнес. Демек вече трябва да мислиш откъде ще докараш хора, които да работят. Съответно бизнеса не се и опитва да се бори с този проблем.
С времето също така се дълбае все по-голяма дупка между работници и администрация. Всеки иска да е млад меринджей, не му се работи с инструменти, а това заедно със стопеното младо население доведе до затваряне на десетки училища, които иначе са подготвяли готови кадри за фабрики, заводи и предприятия от всякакъв отрасъл.
Реално дори да се намерят пари за инвестиции, то няма кой да работи, защото останаха само хора за общаци, които живеят ден за ден и дори и на тях не можеш да разчиташ, защото са вече второ поколение хрантутници на държава социална издръжка и търсещи бързи пари от частна работа по чистене и прекопаване на дворове. Тия хора нямат дисциплина и един ден ще дойдат, друг ден няма да дойдат на работа и хич не им дреме, че ще ги уволниш.

Аз така го нахвърлях, че стана дълга и широка. :)
Проблемите в селата са наистина твърде много, но въпросът с работата е наистина основен. Дори училищата са някакъв по-нататъшен за решаване проблем, защото много млади семейства поне в началото живеят, без да имат деца. Ако бъдат стимулирани да живеят на село в този период от живота си, то единственото което им е нужно е една адекватна интелектуална работа. От друга страна ако селата се съживят по този начин, тогава и много нужни неща като качествено образование могат да се появят.

Заселването на богати хора около селата не ми се вижда изобщо работещо - те обикновено имат бизнес който се осъществява в или много близо до градовете, т. е. те няма как да бъдат заселени далеч от градовете. А в близките села те и сега си се заселват, но очевидно броят им не е достатъчен, че да се получат някакви съществени трайни промени за живота в съответните села.

Липсата на възможността за нормален съвременен живот в селата води и до споменатия отлив на хора, които имат интерес за работа с инструменти. Наистина в един апартамент няма как да имаш някаква смислена работилница, докато в една къща на село - това е повече от обичайно допълнение. Това е и едно от направленията за постигане на целта за заселване на селата - да се предостави възможност хората от градовете да си изграждат и притежават собствени работилници на село в които да майсторят интересни, а защо не и полезни за тях (а и за други) неща.

Проблемите са много наистина, а решаването им от раз наведнъж е просто абсурдно. Атакуването им един по един не е работеща тактика също. Затова твърдя, че като начало трябва да има вестник в който да се дават всякакви реални идеи за дейност, а не да се ползва за селски клюки и губене на време. Но преди да се мисли какво къде да се прави, то нека да се разбере къде какво все още съществува. Така да се каже въпросният вестник трябва да се заеме с чисто проучвателна мисия в самото начало.

И нека да кажа нещо по-съществено в темата, свързано с вестника. Защо не дадете примери за заглавия за полезни статии в бъдещия вестник. Ето например във връзка с казаното от мен по-горе аз измислих такова заглавие:
- Евтини имоти на село за използване за работилници.
 
  • Like
Реакции: Vbb
Проблемите в селата са наистина твърде много, но въпросът с работата е наистина основен. Дори училищата са някакъв по-нататъшен за решаване проблем, защото много млади семейства поне в началото живеят, без да имат деца. Ако бъдат стимулирани да живеят на село в този период от живота си, то единственото което им е нужно е една адекватна интелектуална работа. От друга страна ако селата се съживят по този начин, тогава и много нужни неща като качествено образование могат да се появят.

Заселването на богати хора около селата не ми се вижда изобщо работещо - те обикновено имат бизнес който се осъществява в или много близо до градовете, т. е. те няма как да бъдат заселени далеч от градовете. А в близките села те и сега си се заселват, но очевидно броят им не е достатъчен, че да се получат някакви съществени трайни промени за живота в съответните села.

Липсата на възможността за нормален съвременен живот в селата води и до споменатия отлив на хора, които имат интерес за работа с инструменти. Наистина в един апартамент няма как да имаш някаква смислена работилница, докато в една къща на село - това е повече от обичайно допълнение. Това е и едно от направленията за постигане на целта за заселване на селата - да се предостави възможност хората от градовете да си изграждат и притежават собствени работилници на село в които да майсторят интересни, а защо не и полезни за тях (а и за други) неща.

Проблемите са много наистина, а решаването им от раз наведнъж е просто абсурдно. Атакуването им един по един не е работеща тактика също. Затова твърдя, че като начало трябва да има вестник в който да се дават всякакви реални идеи за дейност, а не да се ползва за селски клюки и губене на време. Но преди да се мисли какво къде да се прави, то нека да се разбере къде какво все още съществува. Така да се каже въпросният вестник трябва да се заеме с чисто проучвателна мисия в самото начало.

И нека да кажа нещо по-съществено в темата, свързано с вестника. Защо не дадете примери за заглавия за полезни статии в бъдещия вестник. Ето например във връзка с казаното от мен по-горе аз измислих такова заглавие:
- Евтини имоти на село за използване за работилници.
като се замислиш , че ако го нямаше гаража - работилница на Стив Джобс сега нямаше да има Айфони
 
Евтини имоти на село не е нищо ново, а не вярвам, че работилницата е нещото, което е липсвало в изречението, за да убеди някой, че трябва да си купи селска къща.
Не са нужни богати хора, а финансово обезпечени. И да, това са млади хора с възможност за дистанционна работа.
 
  • Like
Реакции: Vbb
Както казах с едно единствено нещо няма как нещата да се получат.
 
И идва ред на следващите проблеми.
На повечето места има едни обитатели, които с радост ще ти вземат всичкото инструменти (те не крадат, те си взимат) от работилницата и бързо ще те оттърват от мераците.

И ако липсата на работни места в селата гони населението, то битовата престъпност и несигурност е нещото, което пъди кандидатите за селски имот.
 
Последно редактирано:
Инфраструктурата в селата просто е зле. Повечето нямат интернет, кабелна, училище, аптека, банкомат, банков клон, супермаркет, болница, зъболекар, детска градина, или дори място, където да си платиш сметките за ток и вода. Някои нямат и канализация дори. Да не говорим за работни места. Първо се прави завод до селото, после втори, после трети, и чак тогава идват другите неща, ако изобщо дойдат. Но кой ще ти прави завод на 100км. от квалифицираните професионалисти, кна които няма да им се пътува по два часа на посока до работа всеки ден, или да им се живее на място, където ги няма тези гореизброени удобства, и няма да има в следващите 5+ години или никога.
Навсякъде има интернет и кабелна.
Останалите изброени не са ежедневна нужда - има си коли, качваш се и отиваш до града кога се наложи.

Детска градина не е наложително ако родителите работят от вкъщи.

Канализация не съм чувал да има в което и да е село (в Чавдар може и да има).
Евентуално в някое, което е залепено за град.
 
Кой плаща за вестници?:) в днешно време
Навсякъде има интернет и кабелна.
и телевизия
 
И идва ред на следващите проблеми.
На повечето места има едни обитатели, които с радост ще ти вземат всичкото инструменти (те не крадат, те си взимат) от работилницата и бързо ще те оттърват от мераците.

И ако липсата на работни места в селата гони населението, то битовата престъпност и несигурност е нещото, което пъди кандидатите за селски имот.
хубаво обобщение , но де да беше само това...
 
Последно редактирано:
Ми не е само това
Ми не ядем доматите с колчетата.
 
Последно редактирано:

Горе