Внасяне на пари

TheEntrepreneur

Active Member
Здравейте!

Не съм писал скоро, но ето ме пак. Името на темата може да не съответства идеално на това което имам предвид. Извинете ме за невежеството ми, но съм прекалено млад все още и не съм навлязъл както се казва с двата крака в живота. Та по темата : Наскоро се захванах да изкарвам сериозни пари за моята възраст и съм си определил всяка седмица в началото да тегля даден процент и от този даден процент да заделям. Та именно там ми е въпроса : искам да ги внеса парите в банка да се трупат с годините. Някой може ли да ми каже как точно се казва това? Нещо ми навява на мисълта, че може да е влог? А и знаете ли кои са най-добрите банки за влогове? Имам сметка към ProCreditBank в момента.
 
От: Внасяне на пари

Казва му се "Депозит".
 
От: Внасяне на пари

Здравей,
Пари в банка не е добра идея .... но като за начало докато решиш в какво друго може да ги инвестираш е по-добре да ги държи банката, че ако са в къщи ще свършат.

http://www.moitepari.bg/Depoziti/Depoziti.aspx

това е един инструмент, който може да ти покаже, коя банка дава най-добър лихвен процент!
 
От: Внасяне на пари

Защото лихвата е нисък доход, а пари които не се "въртят" (инвестират) са загубена кауза.
 
От: Внасяне на пари

Защото възвращаемостта е прекалено малка, на база инфлацията на година..., ако мислиш скоро да не ги пипаш тези пари, по - добре ги вкарай в инвестиционно злато.
 
От: Внасяне на пари

Виж депозитите на TBI Bank и на Корпоративна търговска банка. Останалите банки дават твърде малки лихви.

И внимавай да не си откриеш разплащателна сметка - има месечни такси (в повечето банки). Банките предлагат сметки, които не се наричат "разплащателна сметка", но могат да се ползват като такава - тоест може по тази сметка да получаваш банкови преводи и да изпращаш банкови преводи. Даже имаш и лихва (по-висока от тази на срочните депозити на повечето други банки). Лихвите от безсрочните депозити не се облагат с данък.

При TBI Bank:

Депозит привилегия (срочен, облага се с данък, внася се когато искаш, тегли се на падеж - иначе губиш лихвата):

12 МЕСЕЦА 5,50 %
6 МЕСЕЦА 5,00 %

Спестовна сметка "свободни пари" (тегли се и се внася когато си поискаш - идеална е за ползване вместо разплащателна сметка, защото няма такса за теглене до 5000 лв/ден, няма месечна такса, може да се ползва електронно банкиране безплатно, таксата за изпращане на превод е само 50 стотинки):

Лихва / размер на депозита
4.75 % 20 000.00 – 200 000.00
4,50 % 5 000.00 – 19 999.99
4,25 % до 4 999.99 / при условие че за съответния месец по сметката има кредитно движение минимум от 100.00 лв.
4.00 % над 200 000.00


При КТБ:

Депозит + (безсрочен, не се облага с данък, тегли се и се внася когато искаш, има малка такса теглене)

Сума на депозита (лв.) / Годишна лихва
1 500 - 9 999.99 / 5.50%
10 000 - 49 999.99 / 6.50%
50 000 - 99 999.99 / 7.50%
над 100 000 / 8.25%

При КТБ има такса теглене (ако държиш парите няколко години не е проблем - по-високата лихва избива разходите за теглене). Може би има начин да не се плати такса теглене - ако наредиш банков превод в друга банка и изтеглиш парите от там (примерно ТБИ Банк няма такса теглене за суми до 5000 лв на ден).
 
От: Внасяне на пари

Прави като евреите. 1/3 в банка, 1/3 в злато, 1/3 в инвестиции.
 
От: Внасяне на пари

Не казваш колко пари изкарваш. От отговора на този въпрос зависи как е най-изгодно да се инвестира. Виж например по-горе лихвите, които цитирах - банките дават по-голяма лихва при повече пари. Помисли и за злато - изчакай да падне още малко и може да купиш (обаче не купувай ако смяташ да продаваш след 1-2 години, за да има смисъл трябва да чакаш повече - златото не е за краткосрочна спекулация, а за защита от инфлация (пари за черни дни).

Помисли дали може да наемеш някой, който да прави същото като теб, обаче да е съгласен да работи за по-малко пари (и ти да прибираш разликата).
 
От: Внасяне на пари

Изкарвам по близо 6000 лева чисти пари на месец. От които 2000 си остават капитал, с който да се развивам, 4000 хиляди тегля и като заделя по 20% от тия 4000 прави по 800 лева месечно. Това добре ли е, или да заделям по повече? Като това ми е първия месец на работа, а отсега нататък ще ми се дигнат многократно парите на месец. Въпрос на време е.
 
От: Внасяне на пари

По голяма лихва има ако се вложат в инвестиционна банка, мисля че такава в България е само една (не пиб). При този избор, влоговете не са гарантирани от държавата, за сметка на по-голямата доходност.

За депозитите има възможност за 3,6,9,12 месеца, 1 и повече години. Но не трябва да се теглят преди падежа.

За да печелиш от пари има само един начин и това е да ги инвестираш във времето.
 
От: Внасяне на пари

В КТБ таксите бая солени по принцип. Наистина си е за истински корпоративни клиенти с купища кинти. Да не се забравя обаче, че зад нея стои Ц. В., имащ бая M от държавата, над 4 млрд. активи, една от „медийните групировки“ (вкл. и TV7) и още новини около него (1 | 2). Да се имат на предвид тези фактори, кой за какво после ги използва и за какви цели (към/на/за/в ползва/в отрицание на/… народа).

За TBI Bank нямам наблюдения, ако се разрови човек ще намери сигурно нещо.
 
От: Внасяне на пари

По голяма лихва има ако се вложат в инвестиционна банка

Знаеш ли банка, която дава по-голяма лихва (за левов депозит) от Корпоративна търговска банка (виж по-горе лихвите, които посочих)?

Изкарвам по близо 6000 лева чисти пари на месец. От които 2000 си остават капитал, с който да се развивам, 4000 хиляди тегля и като заделя по 20% от тия 4000 прави по 800 лева месечно. Това добре ли е, или да заделям по повече? Като това ми е първия месец на работа, а отсега нататък ще ми се дигнат многократно парите на месец. Въпрос на време е.

Забелязвам, че ползваш думата "работа", което значи, че доходите ти са резултат от твоя труд. Не можеш ли да наемеш някой, който да върши това, което правиш ти, но да е съгласен да го върши на по-малко пари (и ти да прибираш разликата)? Или те е страх, че ще ти "откраднат" идеята (след като разберат как става веднага ще напуснат "работата" и ще ти станат конкуренция)?

Също така помисли дали наистина трябва да харчиш 3200 лв на месец (теглиш 4000, от които 800 смяташ да вкарваш в банкова сметка, доколкото разбрах). Ако не те мързи - може да харчиш по-малко за да инвестираш повече.

Имай предвид и това, че дългосрочно е почти сигурно, че хартиените пари ще се обезценяват (струва ми се невероятно да спрат с "количествените улеснения" (в същност QE се превежда като "количествено увеличение") и да започнат да изтеглят парите, които са налели). Подобна политика води и ЕЦБ (не само американците "печатат" пари).
 
От: Внасяне на пари

Тая тема е пълна ебавка. Имаш знания да вадиш 6 бона а не си чувал за депозит? Ако си 85-и набор не си особено млад.
 
От: Внасяне на пари

Тая тема е пълна ебавка. Имаш знания да вадиш 6 бона а не си чувал за депозит? Ако си 85-и набор не си особено млад.

Ако някой беше написал нещо такова преди 5-6 години и аз щях да си помисля, че това да "вадиш" 6 бона "от Интернет" е някаква измама, обаче сега не мисля така. Напълно реално е, ако можеш да запазиш самоконтрол (да се концентрираш върху това, което правиш) и имаш малко късмет, да печелиш няколко хиляди месечно.

Гледам, че Петър беше писал във форума, че се занимава с писне на статии. Напълно реално е да се вадят такива пари, ако пишеш статии, сглобяваш ги в сайтове, оптимизираш ги и ги продаваш (или чакаш да ти донесат доход като сложиш някакви реклами - афилиейт или AdSense).
 
От: Внасяне на пари

Не, на 18 съм колега, в грешка сте. Писах статии по едно време, но видях, че е бавна работата от там, затова измислих и други легални начини :)
 
От: От: Внасяне на пари

Знаеш ли банка, която дава по-голяма лихва (за левов депозит) от Корпоративна търговска банка (виж по-горе лихвите, които посочих)?



Забелязвам, че ползваш думата "работа", което значи, че доходите ти са резултат от твоя труд. Не можеш ли да наемеш някой, който да върши това, което правиш ти, но да е съгласен да го върши на по-малко пари (и ти да прибираш разликата)? Или те е страх, че ще ти "откраднат" идеята (след като разберат как става веднага ще напуснат "работата" и ще ти станат конкуренция)?

Също така помисли дали наистина трябва да харчиш 3200 лв на месец (теглиш 4000, от които 800 смяташ да вкарваш в банкова сметка, доколкото разбрах). Ако не те мързи - може да харчиш по-малко за да инвестираш повече.

Имай предвид и това, че дългосрочно е почти сигурно, че хартиените пари ще се обезценяват (струва ми се невероятно да спрат с "количествените улеснения" (в същност QE се превежда като "количествено увеличение") и да започнат да изтеглят парите, които са налели). Подобна политика води и ЕЦБ (не само американците "печатат" пари).


Не мога да сложа някой да ме замести, защото идеята си е уникална, но и рискована. Подготвях се половин година и сега си я изпълних, макар че имам още много да се уча.
 
От: Внасяне на пари

Изкарвам по близо 6000 лева чисти пари на месец. От които 2000 си остават капитал, с който да се развивам, 4000 хиляди тегля и като заделя по 20% от тия 4000 прави по 800 лева месечно. Това добре ли е, или да заделям по повече? Като това ми е първия месец на работа, а отсега нататък ще ми се дигнат многократно парите на месец. Въпрос на време е.

Огромни поздравления за смелостта да си напишеш доходите и за размера им. Трябва да можеш да живееш с 2000 лв на месец, да кажем 2500. Слагай на страна поне 1500. Никога не знаеш бизнеса ти докога ще върви, подготви се от сега.

Но това малко ме озадачава," това ми е първият месец на работа" - не може да правиш статистически обобщения на база на толкова къс период
 
От: Внасяне на пари

Просто си смятам по колко печеля максимум на ден, макар че мога и повече, но не ми се занимава. По 2-3 часа стигат.
 

Горе