Внос козметика от страна извън ЕС

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от tst643, Ян 9, 2018.

1. tst643

tst643 New Member

Рег.:
    Ян 9, 2018
    Съобщения:
    3
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Здравейте,

Търсейки информация по моя казус днес открих този форум и доста ми допадна. Надявам се да можете да ми помогнете с малко опит от ваша страна.
    Имам желание да внасям козметика от страна извън Европейския Съюз. Във връзка съм с компанията производител и те са ми предоставили права (неформално) да внасям продукцията им тук и да я разпространявам както намеря за добре. Въпросът ми е какви точно регистрации и разрешения са ми нужни, за да препродавам стоката им в нашата търговска мрежа (да кажем, че имам намерени купувачи сред големите вериги). Компанията - производител има съответните сертификати и регистрации, но доколко те важат в БГ ? Има ли нужда от някакъв вид легализация тук или въвеждането на тези продукти в база данни на ЕС ?
    Моето разбиране досега беше следното: купувам продукцията, внасям я в БГ, правя етиките с превод на съдържание и т.н. и я препродавам на търговците като ЕТ или частно лице след като сключа съответния договор.

Благодаря предварително !

Поздрави,

2. Nightgale

Nightgale Member

Рег.:
    Май 5, 2016
    Съобщения:
    128
    Харесвания:
    23
    Точки:
    18
  3. tst643

tst643 New Member

Рег.:
    Ян 9, 2018
    Съобщения:
    3
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Благодаря !
    Освен фирма разбира се (съдебното решение за регистрация съгласно Търговския закон) и правилното етикитиране, ми е нужна и Декларация до директора на регионалната инспецкия по опазване и контрол на общественото здраве. Доколкото чета друго общо взето няма като изискване.
    Въпросът ми е трябва ли да получа някакъв вид разрешение от директора на РИОКОЗ за извършване на дейност или те трябва да направят някакъв задължетелен контролен анализ преди разрешение за внос и разпостранение в търговската мрежа.

Благодаря

4. Nightgale

Nightgale Member

Рег.:
    Май 5, 2016
    Съобщения:
    128
    Харесвания:
    23
    Точки:
    18
    Този раздел ти е доста важен:
    Раздел III.
    Изисквания към производителите и лицата, които за първи път пускат на пазара козметичен продукт от внос (Загл. изм. - ДВ, бр. 39 от 2007 г.)

в частност, това, което не знам какво точно значи, ама не звучи като "всеки":
    (3) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2007 г.) Лицето, отговорно за производството или пускането за първи път на пазара на козметичен продукт от внос, трябва да притежава необходимата професионална квалификация или опит в областта на козметиката.

5. Svetliooo

Svetliooo Active Member

Рег.:
    Окт 30, 2017
    Съобщения:
    144
    Харесвания:
    72
    Точки:
    28
    Каква е дефиницията на професионална квалификация или опит в областта ? Брои ли се ако съм кифла и съм се гримирала 10 години със шпатулата ?

Nightgale харесва това.
  6. Nightgale

Nightgale Member

Рег.:
    Май 5, 2016
    Съобщения:
    128
    Харесвания:
    23
    Точки:
    18
    Ако този опит го имаш в трудовата или осигурителната си книжка или си се гримирал/а за някой на граждански договор се брои :D

7. tst643

tst643 New Member

Рег.:
    Ян 9, 2018
    Съобщения:
    3
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Т.е. всеки човек, който иска да прави търговия с даден продукт или да го внася трябва да е специалист в съотвената област ? :)

8. sstankov

sstankov Active Member

Рег.:
    Септ 29, 2013
    Съобщения:
    435
    Харесвания:
    47
    Точки:
    28
    Ако бранда козметика не е внасян в ЕС ( регистриран ), трябва да се регистрира. Бавна и тегава процедура ! Даваш проби на ХЕИ и къде ли още не и след 6 месеца поне имаш резултата от пробите , след което започват документалните “битки”.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice