Внос на козметика от страна извън ЕС

Ivanova13

New Member
Здравейте!
Четох и търсих доста по темата и в главата ми стана пълна каша!
Моля някой, който го прави или го е правил или за обяснение или за насока кой да попитам за да ми обясни всичко подробно и да нямам проблеми.
Харесала съм фирма извън ЕС, кореспондирам с тях, но какво точно ще ми трябва се обърках и вече се чудя дали си струва да се захващам.
Писах на СРЗИ да ме насочат там къде да отида за информация-нищо!
Четох за портала в който се нотифицират продуктите, свалих ръководство, но всеки по отделно ли ще трябва, например, ако внасям червила, само едното ли се описва или всеки цвят по отделно? Досие на продукта аз ли правя, производителя ли ми праща и аз го превеждам? Изглежда ужасно сложно, а междувременно всяко магазинче за Левче е пълно с червила и лакове Джигитайска марка!Аз съм се спряла на качествена НЕкитайска козметика.
Моля насочете ме- адвокат ли, консултанстка фирма ли, РЗИ, къде да отида и да ми кажат всичко точка по точка за да преценя струва ли си?
И още един въпрос- от кой зависи да съм представител за България, от договорката ми с производителя ли? Тоест ако друг освен мен иска да я продава по-натам тук да купува направо от мен?
Дълго стана, благодаря :)
 
Привет !
Понеже и аз вървя с такава идея за в бъдеще, има няколко фактора, които засега ме оставят да съм в режим изчакване.
Това което мога да кажа със сигурност е, че всеки продукт , който е внесен извън ЕС трябва да се регистрира. Процедурата отнема около ( в повечето случаи повече ) от 6 месеца. Регистрацията се прави от оторизиран дистрибутор/вносител (това може и да си ти). Правата за такъв се дават от производителят. Отделен е момента, че трябва да се сключи договор с производителят за авторските права върху запазените търговски марки ( което включва и евентуалния снимков материал на продуктите освен ако не решите да си правите собствени снимки). Знам че тази тема не се обсъжда във форума, всеки copy/paste на снимки, имена и каквото докопа, но ако искаш всичко да ти е легално и законова уредено трябва да се помисли и в това направление.
За момента мога само с тази информация да помогна.

Не влизам често тук, защото форума не може да се чете от Tapatalk, та следващ коментар незнам кога ще има :)
 
Привет !
Понеже и аз вървя с такава идея за в бъдеще, има няколко фактора, които засега ме оставят да съм в режим изчакване.
Това което мога да кажа със сигурност е, че всеки продукт , който е внесен извън ЕС трябва да се регистрира. Процедурата отнема около ( в повечето случаи повече ) от 6 месеца. Регистрацията се прави от оторизиран дистрибутор/вносител (това може и да си ти). Правата за такъв се дават от производителят. Отделен е момента, че трябва да се сключи договор с производителят за авторските права върху запазените търговски марки ( което включва и евентуалния снимков материал на продуктите освен ако не решите да си правите собствени снимки). Знам че тази тема не се обсъжда във форума, всеки copy/paste на снимки, имена и каквото докопа, но ако искаш всичко да ти е легално и законова уредено трябва да се помисли и в това направление.
За момента мога само с тази информация да помогна.

Не влизам често тук, защото форума не може да се чете от Tapatalk, та следващ коментар незнам кога ще има :)

Благодаря!
Под "регистрация на продукта" предполагам имате в предвид регистрацията му в Европейския Нотификационен портал.Нямах представа, че това отнема толкова време.Има фирма, която прави регистрацията и съответно изготвя досие на продукта но цените леко ме притесняват :) Относно договор и разрешение за снимков материал - там всичко ще е по техните изисквания, повече ме притеснява българската бумащина
 
Благодаря!
Под "регистрация на продукта" предполагам имате в предвид регистрацията му в Европейския Нотификационен портал.Нямах представа, че това отнема толкова време.Има фирма, която прави регистрацията и съответно изготвя досие на продукта но цените леко ме притесняват :) Относно договор и разрешение за снимков материал - там всичко ще е по техните изисквания, повече ме притеснява българската бумащина
Опитът ми е свързан с козметика внос от САЩ и регистрирана в БГ, като тази регистрация е валидна и за Европейския Нотификационен портал. Под опит не разбирайте директен а много близък до процесите. За съжаление нямам идея колко струва самата регистрация.
 

Горе