Възстановяване на чужд сайт?

Frik

Active Member
Здравейте!
Някой запознат ли е с какво мога да се забъркам, ако регистрирам дропнат .bg домейн и възстановя част от съдържанието му, на което аз самия не съм автор? Сайтът към момента не съществува. Има вероятност да има регистрирана търговска марка, но домейнът съответства само на част от името на марката, а съдържанието е на обща тематика и не е пряко свързано с марката.

Благодаря предварително!
 
От: Възстановяване на чужд сайт?

Интересен въпрос. Не съм сигурен, дали ще имаш проблеми, ако ползваш старото съдържание. А възможно ли е, да питаш бившия собственик
 
От: Възстановяване на чужд сайт?

Здравейте!
Някой запознат ли е с какво мога да се забъркам, ако регистрирам дропнат .bg домейн и възстановя част от съдържанието му, на което аз самия не съм автор? Сайтът към момента не съществува. Има вероятност да има регистрирана търговска марка, но домейнът съответства само на част от името на марката, а съдържанието е на обща тематика и не е пряко свързано с марката.

Благодаря предварително!

Използваш Archive.org обаче ще трябва малко да автоматизираш процеса. Можеш да използаш и Google Cache тоже.
 
От: Възстановяване на чужд сайт?

... А възможно ли е, да питаш бившия собственик
Не че е невъзможно да го издиря, но и да го направя едва ли ще е много щастлив и ще разреши... А и ако иска нещо ми се иска да съм подготвен какво може да изкара срещу действията ми...

Марката брандирана ли е?
Не разбрах какво точно искаш да кажеш? Домейна представлява 75% от името на марката/бранда (т.е. домейна не представлява цялото име на бранда, а само част от него). Не съм проверявал обаче дали пълното име на бранда е регистрирано като запазена марка.

Използваш Archive.org обаче ще трябва малко да автоматизираш процеса. Можеш да използаш и Google Cache тоже.
Да, знам как да го направя. Те статиите като цяло не са много... не повече от 50 бр., така че може и на ръка... Въпросът е дали може да предявят права към съдържанието, след като вече сайта не съществува и съдържанието го няма в интернет (освен в Archive.org)?
 
От: Възстановяване на чужд сайт?

към съдържанието не, лошото е, че за бг домейните навремето имаше една простотия, че да го купиш, ти трябва основание. Т.е ако възстановиш домейна, тоя може да се заяде и да си го вземе обратно. Най-добре, за да си сигурен, вместо да питаш във форума, звънни на register.bg и ги питай за домейна, не за съдържанието. Дали тоя предния собственик може да предяви претенции към него.
 
От: Възстановяване на чужд сайт?

... звънни на register.bg и ги питай за домейна, не за съдържанието. Дали тоя предния собственик може да предяви претенции към него.
Сигурен ли си, че могат да ми дадат подобна информация? Някъде бях чел, че няма как да провериш дали даден домейн (.bg) е бил защитен и единствения начин е да чакаш арбитраж, а там никой не знае какво може да решат от register.bg, но може и моята информация да не е точна... Към момента домейнът е свободен за регистрация и принципно не откривам никъде фирма със същото име, която да е създадена преди регистрацията и да предяви претенции към домейна в последствия. А ако има регистрирана търговска марка, за да предяви претенции не трябва ли домейна да съответства изцяло на името на марката?
 
От: Възстановяване на чужд сайт?

Сигурен ли си, че могат да ми дадат подобна информация? Някъде бях чел, че няма как да провериш дали даден домейн (.bg) е бил защитен и единствения начин е да чакаш арбитраж, а там никой не знае какво може да решат от register.bg, но може и моята информация да не е точна... Към момента домейнът е свободен за регистрация и принципно не откривам никъде фирма със същото име, която да е създадена преди регистрацията и да предяви претенции към домейна в последствия. А ако има регистрирана търговска марка, за да предяви претенции не трябва ли домейна да съответства изцяло на името на марката?

по принцип трябва, но сам го каза - никой не знае кво ще решат от регистъра при евентуален арбитраж. Не ти пречи да им звъннеш и да ги питаш, няма страшно, от register-a няма да ти регистрират домейна и да ти го upsale-ват, ако тва те притеснява :)
 
От: От: Възстановяване на чужд сайт?

Да, знам как да го направя. Те статиите като цяло не са много... не повече от 50 бр., така че може и на ръка... Въпросът е дали може да предявят права към съдържанието, след като вече сайта не съществува и съдържанието го няма в интернет (освен в Archive.org)?

Не, давай смело.
 

Горе