Въпроси относно авторски договор

bgtifo

Well-Known Member
Здравейте колеги,

преди няколко дни счетоводителката ми изготви авторски договор за копирайтър за 1 година. Договорът е подписан и е в сила, но искам да попитам няколно неща относно този договор, тъй като от скоро време започнах да влизам в спорове:

1. Авторът трябва да декларира получитените пари, след като изтече една година. Колко процента данък трябва да плати той (като физическо лице) върху общото възнаграждение през изминалата година? Аз знам, че става дума за 6%, но счетоводителят, с който работя твърди, че става дума за 40%?

2. Аз като фирма трябва ли да плащам - удържам и плащам данък общ доход на автора, който е физическо лице за първото тримесечие? Така твърди счетоводителят, с който работя?

3. Наистина ли е нужно да се създава приемно-предавателен протокол за всички статии, които получавам от автора.

Моля за отговори!

Предварително благодаря!

С уважение,
Димитър Беловеждов
 
Здравейте колеги,

преди няколко дни счетоводителката ми изготви авторски договор за копирайтър за 1 година. Договорът е подписан и е в сила, но искам да попитам няколно неща относно този договор, тъй като от скоро време започнах да влизам в спорове:

1. Авторът трябва да декларира получитените пари, след като изтече една година. Колко процента данък трябва да плати той (като физическо лице) върху общото възнаграждение през изминалата година? Аз знам, че става дума за 6%, но счетоводителят, с който работя твърди, че става дума за 40%?

2. Аз като фирма трябва ли да плащам - удържам и плащам данък общ доход на автора, който е физическо лице за първото тримесечие? Така твърди счетоводителят, с който работя?

3. Наистина ли е нужно да се създава приемно-предавателен протокол за всички статии, които получавам от автора.

Моля за отговори!

Предварително благодаря!

С уважение,
Димитър Беловеждов

1. И авторът и вие трябда да декларирате договора през 2020год. Данъкът се смята (доход - нормативно признат разход 40%) * 10%.
2. Трябва да удържате и плащата данъкът за 1-ро, 2-ро и 3-то тримесечие. За 4-то тримесечие по избор но автора. Подава се и декларация всяко тримесечие.
 
Последно редактирано:
1. Данъкът е 10%, но се изчислява върху 60% от дохода, така че да, математически е 6%.
2. Фирмата удържа и внася данъка и изплаща чистата сума на автора за първите три тримесечия (при четвъртото има и друга опция).
3. Не е лошо :)

Съвет: не възлагайте на счетоводител адвокатска задача.
 

Горе