Въпроси от начинаещ за инвестиции с акции

entrepreneur7

Active Member
Здравейте !Начинаещ съм в тази област. ако може малко информация относно няколко въпроса.
1. Ако инвестирам (закупя акции) за 200лв например мога ли да изгубя повече пари отколкото съм инвестирал (закупил акции) ?
2. Ако закупя част от акция, тъй като някой са доста скъпи не мога да купя цяла акция, ще получавам ли дивидент съразмерно на частта от закупената акция ?
3. Вие купувате ли акции за дългосрочно с цел получаване на дивидент ? Изплащат ли ви дивидентите ? Има ли риск да закупя акции и компанията да не изплаща дивиденти много години или въобще да не изплаща и да не получа нищо ?
4. Според вас към кои пазари да се насоча към САЩ или не тъй, като там се дължало 10% данък ?
5. Кое да ползвам revolut, robinhood или др ?
 
1. Ако не ползваш ливеридж от брокера и не играеш на "къси" няма да загубиш повече от кеша, който си инвестирал. Реално да загубиш всичко означава, че си избрал грешната компания или е настъпил апокалипсис (дори и от пандемията тотално фалиралите компании са малко)
2. Ако компанията плаща дивидент получаваш съобразно дяла ти.
3. Да. Да. Не, но може да намалят, спрат за известно време изплащането. Покрай ковид-а често срещано.
4. Не мисля, че мога да ти отговоря
5. Револют си има плюсове, има си и минуси. Etoro също. Робинхуд не можеш да ползваш.

Успех.
 
А може ли малко информация отностно НАП. Ако купя акции с цел получаване на дивидент за получения дивидент или за притежаваните акции пускам ли данъчна декларация ? Колко % е данъка при получаване на дивидент от САЩ или Европа ако има значение ? Тук в България в НАП ли трябва да го декларирам чрез данъчна декларация ? Честно казано прочетох доста, но е доста объркващо с данъка от дивиденти.
 
Здравейте !Начинаещ съм в тази област. ако може малко информация относно няколко въпроса.
1. Ако инвестирам (закупя акции) за 200лв например мога ли да изгубя повече пари отколкото съм инвестирал (закупил акции) ?
2. Ако закупя част от акция, тъй като някой са доста скъпи не мога да купя цяла акция, ще получавам ли дивидент съразмерно на частта от закупената акция ?
3. Вие купувате ли акции за дългосрочно с цел получаване на дивидент ? Изплащат ли ви дивидентите ? Има ли риск да закупя акции и компанията да не изплаща дивиденти много години или въобще да не изплаща и да не получа нищо ?
4. Според вас към кои пазари да се насоча към САЩ или не тъй, като там се дължало 10% данък ?
5. Кое да ползвам revolut, robinhood или др ?
1. Не ако ги купиш само без leverage. Да, ако купиш с leveragе.
Ако решиш да търгуваш, шанса да ги изгубиш повечето е 95%.
Купуваш и държиш за дивидента или дългосрочно като средство за борба с инфлацията.
2. Да.
3. Както реши компанията. Може и нищо да не платят. Затова са компании големи с дълга история през годините за изплащане на дивиденти.
4. Пазара няма значение нито на кои компании притежаваш акции, данък винаги дължиш.
Това от което зависи данъка е с какво купуваш акциите.
Ти като физическо лице или като юридическо лице.
За физическото лице зависи от това къде ти е гражданството.
За юридическо зависи от това къде е регистрирана фирмата.
5. Въпрос на избор. Гледай да са големи, утвърдени и с ниски комисионни.
 
Ако мога да съм полезен с нещо. Имам блог, който е изцяло за начинаещи инвеститори - https://angelovdimitar.com/

Ще намерите отговори на повечето въпроси. Информацията е напълно безплатна.

Успех!
 
1. Не ако ги купиш само без leverage. Да, ако купиш с leveragе.
Ако решиш да търгуваш, шанса да ги изгубиш повечето е 95%.
Купуваш и държиш за дивидента или дългосрочно като средство за борба с инфлацията.
2. Да.
3. Както реши компанията. Може и нищо да не платят. Затова са компании големи с дълга история през годините за изплащане на дивиденти.
4. Пазара няма значение нито на кои компании притежаваш акции, данък винаги дължиш.
Това от което зависи данъка е с какво купуваш акциите.
Ти като физическо лице или като юридическо лице.
За физическото лице зависи от това къде ти е гражданството.
За юридическо зависи от това къде е регистрирана фирмата.
5. Въпрос на избор. Гледай да са големи, утвърдени и с ниски комисионни.
Като физическо лице в България. Дължа ли данък 10% за получаване на дивидент от акции ?
Освен за борба с инфлацията според теб може ли инвестирането в акции с цел получаване на дивидент да бъде по-скоро пасивен доход отколкото просто да неутрализира инфлацията ?
 
Като физическо лице в България. Дължа ли данък 10% за получаване на дивидент от акции ?
Освен за борба с инфлацията според теб може ли инвестирането в акции с цел получаване на дивидент да бъде по-скоро пасивен доход отколкото просто да неутрализира инфлацията ?

Да, дължиш. Това с дивидентите го забрави, освен ако нямаш милиони, с които да закупиш някакъв смислен дял от компания, която изплаща дивиденти.

Ако имаш събрани пари, слагаш ги в S&P 500, средно се покачва с 10% на година, бориш инфлацията и си отгоре. Даже и да падне, заради криза, със сигурност ще се възстанови. Последно се срина 2008, възстанови се бързо и вече отгоре. Ако идеята ти е да си запазиш парите това е най-сигурното и почти без риск.
 
Ако мога да съм полезен с нещо. Имам блог, който е изцяло за начинаещи инвеститори - https://angelovdimitar.com/

Ще намерите отговори на повечето въпроси. Информацията е напълно безплатна.

Успех!
Страхотен блог, попадал съм няколко пъти на него. Браво, не знаех, че е твой, супер е!
 
Благодаря ти ! :)
Аз ще отворя една тема да беседваме по въпроса, че липсва такава дискусия във форума. Мисля че има какво да кажеш там. :) Така или иначе, доста хора се занимават с това последно време. Аз почнах преди почти 20 години с традер бг на форекс, ама нервите на тоя пазар не са за мен. После акции, ама дей трейдинг, с цел печалба, затрих едни пари и излязах от бизнеса, като периодично съм тества някакви стратегии, без особени успехи. Миналата година пак ми дойде музата покрай тесла и койните, ама да видим...
 
Като физическо лице в България. Дължа ли данък 10% за получаване на дивидент от акции ?
Освен за борба с инфлацията според теб може ли инвестирането в акции с цел получаване на дивидент да бъде по-скоро пасивен доход отколкото просто да неутрализира инфлацията ?
Данъкът върху дивидентите в България е 5% и го дължиш, ако не ти е удържан такъв в САЩ. Ако там ти удържат, то данъкът е 10% или 30% в зависимост от това дали инвестиционният ти посредник прилага СИДДО. Това за дивидентите. Отделно дължиш 10% в България върху капиталовата печалба от акциите.

За повечето хора е по-удачно просто да си купуват дялове от акумулиращи ETF-и върху широки индекси, търгувани на европейски борси. По този начин дивидентите се реинвестират вместо да се разпределят и затова не дължиш данък върху дивидента, а капиталовата печалба е освободена от данъци. Въпреки всичко притежанието и доходите от акции и ETF-и се декларират в ГДД, макар и да са необлагаеми.

Съветвам те да прочетеш повече по темата индексно инвестиране преди да започнеш, тъй като не е тема, която може да се обясни на начинаещ в рамките на два абзаца.
 
Като физическо лице в България. Дължа ли данък 10% за получаване на дивидент от акции ?
Ехеее, начинаещ и вече си мисли как ще си плаща данъците за дивидентите. Това ми напомня на мен когато някога се пробвах в търговията и си вярвах, че от туй нещо само печалби мога да извадя. Няколко margin call-a по-късно бих ти казал първо да видиш как и дали въобще можеш да излезеш на печалба, че шансовете са въобще да не стигнеш до тая необходимост да плащаш данъци :)))
 
Ехеее, начинаещ и вече си мисли как ще си плаща данъците за дивидентите. Това ми напомня на мен когато някога се пробвах в търговията и си вярвах, че от туй нещо само печалби мога да извадя. Няколко margin call-a по-късно бих ти казал първо да видиш как и дали въобще можеш да излезеш на печалба, че шансовете са въобще да не стигнеш до тая необходимост да плащаш данъци :)))
Е защо да не направя някаква преценка от по-рано. Преди бях питал същия въпрос с онлайн продажби и НАП и всичките ми казваха да гледам да продам първо нещо пък после да се притеснявам, че не съм декларирал доход. За две седмици направих над 500лв оборот и реших, че ако продължа така ще имам проблем с НАП и пак се върнах на въпроса за деклариране на доходите.
Затова и тук реших да питам и за по-напред как стоят нещата, а не да накупя разни акции и глупости уж да бориш инфлацията накрая като платиш проценти тук и там и да си по-вътре и от инфлацията :D
Давам пример купувам акции за 10 000лв и после искам да ги продам, защото не са печеливши и ги продавам за 9000лв. Първия ми въпрос беше дали в този случай дължа данък, защото ако купя стока като физическо лице и я продам дори на загуба пак дължа данък, тъй като се облага оборота. За акциите обаче гледах да данъчната декларация се декларира на колко си ги купил и на колко си ги продал и на печалбата се облага, така че тук няма да стане това нещо. Може и да бъркам нещо, но затова питам не знам как да почна да правя нещо без да разбирам или просто ей така да се намирам на работа да хвърля малко пари за акции, малко за друго и така ...
 
Ехеее, начинаещ и вече си мисли как ще си плаща данъците за дивидентите. Това ми напомня на мен когато някога се пробвах в търговията и си вярвах, че от туй нещо само печалби мога да извадя. Няколко margin call-a по-късно бих ти казал първо да видиш как и дали въобще можеш да излезеш на печалба, че шансовете са въобще да не стигнеш до тая необходимост да плащаш данъци :)))

А ха ха.... И аз тъй, ама на няколко пъти :) Я виж каква тема пуснах преди малко - https://www.predpriemach.com/threads/Инвестиране-и-Печалба-от-Акции-и-etf-и-bitcoin.86387/
 
Е защо да не направя някаква преценка от по-рано. Преди бях питал същия въпрос с онлайн продажби и НАП и всичките ми казваха да гледам да продам първо нещо пък после да се притеснявам, че не съм декларирал доход. За две седмици направих над 500лв оборот и реших, че ако продължа така ще имам проблем с НАП и пак се върнах на въпроса за деклариране на доходите.
Затова и тук реших да питам и за по-напред как стоят нещата, а не да накупя разни акции и глупости уж да бориш инфлацията накрая като платиш проценти тук и там и да си по-вътре и от инфлацията :D
Давам пример купувам акции за 10 000лв и после искам да ги продам, защото не са печеливши и ги продавам за 9000лв. Първия ми въпрос беше дали в този случай дължа данък, защото ако купя стока като физическо лице и я продам дори на загуба пак дължа данък, тъй като се облага оборота. За акциите обаче гледах да данъчната декларация се декларира на колко си ги купил и на колко си ги продал и на печалбата се облага, така че тук няма да стане това нещо. Може и да бъркам нещо, но затова питам не знам как да почна да правя нещо без да разбирам или просто ей така да се намирам на работа да хвърля малко пари за акции, малко за друго и така ...
Не се дължи данък, ако си на загуба. Просто трябва да ги декларираш в Приложение 8 към ГДД. А ако имаш покупко продажби с капиталова печалба, то те се декларират в Приложение 5 и се дължи 10% данък върху капиталовата печалба. Иначе само за деклариране не се дължи нищо.

Относно дивидентите, по закон в БГ те трябва да се обложат с 5% данък. Но тъй като дивидентите идват при теб след вече удържан данък от 10%, данък в БГ не се дължи. Просто тези 10% покриват изискуемите 5% по закон.

Трябва да се има предвид, че за акции и ETF-и, изтъргувани на европейски регулиран пазар, т.е европейските фондови борси като Xetra, Euronext и други, не се дължи данък капиталова печалба.
 
Аз ще отворя една тема да беседваме по въпроса, че липсва такава дискусия във форума. Мисля че има какво да кажеш там. :) Така или иначе, доста хора се занимават с това последно време. Аз почнах преди почти 20 години с традер бг на форекс, ама нервите на тоя пазар не са за мен. После акции, ама дей трейдинг, с цел печалба, затрих едни пари и излязах от бизнеса, като периодично съм тества някакви стратегии, без особени успехи. Миналата година пак ми дойде музата покрай тесла и койните, ама да видим...
Действай! :)

И аз преди 16-17 години минах през форекса, после още веднъж, после и аз като теб с адсенса и т.н и т.н. :). Но спекулацията определено не е за мен, а и в дългосрочен план не е толкова печеливша и изисква голяма отдаденост. Аз съм по по-пасивните методи.

Сега смея да твърдя, че инвестирам дългосрочно Buy & Hold, това е. Много е лесно, просто и няма нерви, ако следваш стратегията. Вече даде резултат през мини кризата Март месец миналата година.
 
Действай! :)

И аз преди 16-17 години минах през форекса, после още веднъж, после и аз като теб с адсенса и т.н и т.н. :). Но спекулацията определено не е за мен, а и в дългосрочен план не е толкова печеливша и изисква голяма отдаденост. Аз съм по по-пасивните методи.

Сега смея да твърдя, че инвестирам дългосрочно Buy & Hold, това е. Много е лесно, просто и няма нерви, ако следваш стратегията. Вече даде резултат през мини кризата Март месец миналата година.
 
Темата и на мен ми е много полезна и тепърва прохождам и проучвам. Искам да инвестирам дългосрочно на buy and hold принцип. Като чета повечето препоръчват S&P500 да се закачиш за някой индекс който го следва и мисля да направя това.

Но не ми е ясно как да започна и към кой брокер да се обърна или онлайн приложение?
- да е удобно за менаджиране защото всеки месец ще го захранвам регуларно с точна сума, даже нямам идея дали има начин да става автоматично при получаване на заплатата ми в банката с някакъв автоматичен превод на определена дата
- да има ниски такси че да не изядат парите във времето
 

Горе