Въпрос : Какво да изучавам ?

От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Винаги се почва по един и същи начин. Просто проблемите, които се решават са разлчини.
Най-лесният начин е да започнеш с това, което те кефи а не това, което си прочел в някой форум или книга.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

"ОБШИРНО" -> ОК
Прави каквото искаш. Има много пътища да си успешен програмист - някои изглеждат, че са кратки (избираш php), други пък изглеждат логични и правилни in the long run (c++, java, etc).
Последен аргумент:
Php е силно разпространен нископлатен език от ниско ниво, който предразполага за допускане на грешки и неусвояване на концепции <- Това е цитат от що-годе популярен programming оратор в България (не е трудно да се досети човек кой е)
Какво трябва да се асимилира от горепосоченото твърдение -> няма да печелиш добри КИНТИ (разгледай сайтовете за обяви). Много хора го знаят и по-трудно ще си намериш работа. Нивото е по-ниско. Няма да научиш важни концепции -> ще си останеш полунаучен -> ще знаеш това-онова, ама не съвсем.

Ако ще си просто любител и не гониш нищо IN THE LONG RUN, избери Python. Удобен е и силно разпространен. Популярен е в много западни университети -> ползва се за преподаване в различни курсове (примерно AI курс в Berkeley). Лесен е за имплементиране на алгоритми и визуализиране на информация.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

@Martin_Radev оратора за който говориш просто си ги избий от главата ще имаш повече ползи ако не го слушаш.
Ниско ниво? Сравняваш php с асемблер или просто бъркаш понятията ;)?
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Общо взето Марто най-много ме заинтригува . Ще се захвана с :
1) Учиш C/C++ от официални сайт
2) Решаваш тези задачки.
3) Учиш Java -> -> решаваш ВСИЧКИ задачи в края на всяка глава
4) Таргетираш се към нещо -> Android Development, някви десктоп неща със Swing или други GUI-та, или пък почваш да пишеш за уеб
5) Учиш други езици, развиваш се, учиш различни алгоритми и структури от данни. Учиш други технологии и advanced идеи като Machine Learning, Image Processing, Natural Language Processing. Въобще пътищата са много.

Отново благодаря на всички .

До нови срещи :beer:
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Относно поста на г-н Радев, няма ли да е по-добре да се усъвършенствам в едно ?
Относно написаното от "г-н Радев" - това е единственото смислено нещо в темата.
(Ползвам кавички, защото псевдонима на "г-н Радев" в този форум е Martin_Radev - така го е избрал и така го е написал. Някой ден, когато станете приятели - виртуални или на живо, можеш да го кирилизираш и преработваш.)
Въпроса, както си го поставил, ми звучи така: Искам да се занимавам с превози. Дали да избера въздушни, водни или сухоземни? Дали да превозвам хора или товари? Дали да специализирам насипни товари, или пък бързоразвалящи се товари? Ако превозвам хора, дали да превозвам работници от дома им до работното им място, или чартърни превози на туристи? Или пък масов градски транспорт? А, пропуснах да кажа, че не умея да управлявам нито едно превозно средство.
Имаш ли логическо мислене? Как си с математиката? Можеш ли и приятно ли ти е да разчлениш един процес на съставните му части и да ги опишеш? Например - от ставане от сън до пристигане на работа/училище?
Сайтове се правят без програмиране. Спазват се правилата на HTML, пишат се операторите, и готово.
Докато програмиста е творец, артист. От азбуката сътворява роман.
Едва ли в къщи и в училище някой те е учил да мислиш.
Затова захвани C/C++. Когато (ако) се научиш да мислиш като програмист, можеш да пристъпиш към всичко останало, написано в темата.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

@nFreddy това е грешно.
Първо се таргетираш и после учиш. Примерно не ти трябва да учиш C++/Java ако след това ще изберше уеб.
Не оставай алгоритмите за накрая, това ще е най-голямата ти грешка!
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Има смисъл да учиш Java, ако ще пишеш за уеб. JSF е едно перфектно решение.
"Алгортимите" са твърде обширно понятие. Ако ще се занимава със стандартни уеб неща (писане на онлайн магазин), надали ще му трябват някакви знания по последното. Разбира се, ако примерно реши да съчини или имплементира такъв за правилно подбиране на продуктите по някакви критерии от рода на какво "разстояние" е даден продукт спрямо разглеждания и поръчки за определяне колко сходни са, то да -> ще му трябват.
Хубаво е да ги учи, но нека ги учи след като се научи да пише на нещо.
@nFreddy свободен си да ме питаш, ако срещнеш някакви проблеми. Далеч не смятам, че нещата са съвсем достъпно или обширно обяснение в cplusplus.com, но е добро начало. Смятам, че ще се научиш да програмираш най-вече след като изрешиш повечко задачки.
Предполагам не биха ти се давали пари за сборник. Препоръчвам ти да почнеш да решаваш задачи от Националната олимпиада по информатика Група Е. Група Е е за 4-5 клас, но смятам, че ще е подходяща за начинаеш. Дори някои задачи е възможно да не изглеждат толкова лесни. Реши също задачите от пролетни, есенни и зимни състезания, но първо научи основите.
Пак казвам -> с радост бих ти помогнал.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Ама някои тук много на сериозно се взеха... Все едно съм във форума на телерик(може и да бъркам името).
Там имаше тема за РНР-то че бил бъгав език,предразполагал за грешки .... ,и това го пишат само защото видиш ли знаят други един - два езика и се имат за голяма работа, а не осъзнават,че сайта в който пишат е писан на РНР.
Според мен ,пича хич не трябва да ви слуша,ама сериозно!

Първо да реши кое му е на сърце,а не да учи нещо което не му допада, защото толкова и ще го научи.
По-нагоре някой спомена точно това.
Ако искаш да вадиш пари с това моя съвет е да не се захващаш с езици за Уеб
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Ако искаш да вадиш пари с това моя съвет е да не се захващаш с езици за Уеб
Как го реши това?

@Martin_Radev нека да позная имаш точно 0 проекта на Java в уеб :). (само да не решиш, че това е заяждане - няма нищо такова)
Точно Алгортимите са разликата между оператор на IDE, кодер и програмист без значнеие от областта.
А това "Хубаво е да ги учи, но нека ги учи след като се научи да пише на нещо." е най-голямта грешка - основата са алгоритми.
Това ли ви учат вече по университетите, затова ли един свестен кадър не може да се намери в днешно време.

@uphero и това, че сайта в който пишат е писан на PHP какво значи? Факт е, че php кодерите са най-неподготвени, защото си мислят, че научаването на 10-30-n функции е достатъчно.
Разбери докато ти е време - езика няма значение. Програмирането е начин на мислене.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

@Вискяр Бг
даденият човек седящ зад псевдонима, чак ми позволи да му викам по име, тъй че няма смисъл да спорим .

2-ро, ако бях наясно колко нелепо звуча, щях ли да питам ?

3-то избрах си с какво да се занимавам, отново казвам БЛАГОДАРЯ за помощта, моля да избегнем спам-а .
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Каквото и да решиш да правиш няма как да минеш с един език и една технология. Разбира се не може да си специализиран по всичко, но трябва да знаеш детайли за всички технологии, използвани в един проект.

Ако правиш Desktop например ти трябват Windows/Linux GUI Design, SQL (MySQL, MS SQL), XML, Windows/Linux installation, TCP/IP и т.н. Защото не може да напишеш софтуер на C# например и после да не знаеш как да направиш инсталатор, как да му запазваш данните, какво е IP адрес, какво е клиент, какво е сървър, какво са права върху папки, файлове и мрежови ресурси и т.н.

Без тези комплексни знания се превръщаш в кадър на "Бизнес Навигатор", "MoneyWorks", "Microinvest" и подобни... неща.

Практично: иди на http://www.codeproject.com/ - там има неща от А-Б до Ю-Я.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

2-ро, ако бях наясно колко нелепо звуча, щях ли да питам ?

3-то избрах си с какво да се занимавам, отново казвам БЛАГОДАРЯ за помощта, моля да избегнем спам-а .

Ако мислиш, че аз винаги съм звучал достолепно... :D
Желая ти добро развитие и много успехи! :roll:

NB
Популярността на този форум иде най-вече от свободата на словото. :wink: Понякога прерастваща в слободия. :(
Или свикваш, или търсиш "сериозен" форум. Казвам ти го като съвет, защото си нов член. :beer:
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Аз бих погледнал първо в jobs.bg и в др. / не само БГ сайтове / какви са най-търсените специалисти в момента,
за да се ориентирам към нещо като Номер 1 в избора за най-най. :)
На другите езици е добре да се знаят основите, както предлагате и вие.
Уроци и книжки има много в нета, стига някой да има желание да учи.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

@AMitrev, Аз, като човек, който се състезава в последните 3 години по информатика, знам колко са важни и също знам колко глупаво е да ги учиш на теория без да можеш да ги имплементираш и да знаеш как точно да го направиш на езика, на който пишеш. Някой езици са доста по-удобни за писане на дадени типове алгоритми. Още един довод защо съм прав -> поразгледай разни книжки. Вземи за пример единствената българската книга за алгоритми и структури от данни "Програмиране = ++ Алгоритми" -> има имплементация на C. Вземи една от най-популярните книги "Introduction to Algorithms" -> има псевдо код. Доволен?

Какво ни учат в университета? Аз тъкмо завърших училище. Ще ти кажа какво ни учат в университета след няколко месеца.

Колкото до Java приложения в нета -> нормално е да нямам, защото java хостингът е скъп. В повечето случаи трябва да си наема сървър или да ползвам клауд услуги. Това не означава, че нямам известен опит.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

В момента съм студент и съм към края на първи курс. Специалноста ми е Бизнес ИТ и освен програмиране изучаваме и други неща като например маркетинг, догодина право и тн, но основно математика и програмиране. Както повечето споделят c++ може да ти даде основата към други езици, но за мен си е скучен език, тъй като ме влече повече уеб и скоро ще започна други езици да изучавам. Въпроса ми към вас е трудно ли е да се научат и други езици като php, python, java и тн. след като знаеш основата или няма да отнеме много време. Наистина доста си приличат повечето езици, но все пак имат различия, та затова ви питам. Също така да ви питам един програмист важно ли е да знае и изучава доста езици или е важно да знае няколко, но да ги владее напълно.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Здравей,
разгледай разни IT обяви и виж какво търсят. Ще видиш, че знания по език са недостатъчни, за да си намериш работа. Необходими са познания по технологии и така да се каже framework-ове, за да бъдеш достатъчно компетентен. Повечето компании пък залагат доста на познания по алгоритми и структури от данни. Дори на интервюто е възможно да ти бъде зададена задача, която изисква познания по последното. Гледай да се самоусъвършенстваш и да учиш нови технологии и езици. Това ще те превърне от посредствен кодер в истински програмист.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Прочетох темата и искам да споделя следното (изцяло мое виждане подкрепено с малко опит):
Езика е без никакво значение! Програмирането е чисто и просто решаване на проблеми. Нашата работа се състои в това, да решим даден проблем по възможно най - добрия, бърз, каратък и умен начин (може би умен заменя първоизброените:)), без значение с какъв език ще си служим - езика е просто правилния ключ в ръцете на майстора! Не слушайте хора, които казват в това няма пари, няма работа, няма обяви в jobs-a, ако си от най - добрите за теб ВИНАГИ ЩЕ ИМА РАБОТА и НИКОГА НЯМА ДА ИМАШ ВРЕМЕ. Преди да избереш език провери дали логиката ти се отдава. Реши дали си готов да четеш постоянно, защото след като понавлезеш и нещата ти се поизяснят и се наложи да решиш дадена задача с език за който дори не си чувал дали ще разбереш чисто логично какво се случва в този код? За добрия програмис езика няма значение! Той просто разбира, дори и да не знае кой е езика, просто му се налага да види какво прави този метод за да хване логиката на алгоритъма. Всяка програма е един ГОЛЯМ алгоритъм най-често съставен от редица по-малки. Писането и езика са много малък процент от програмирането. Програмирането е мислене, проучване и ИЗБОР на най-подходящия алгоритъм за решаване на даден проблем... Реализацията не е проблем, ако имаш решение на останалото... За реализацията е изписано много... За останалото се иска талант и няма да намериш четива по въпроса...
Все пак, относно това с кой език да започнеш: Няма значение с какво си решил да се занимаваш, съвета ми е да започнеш с някой език от ниско ниво, като C (какво е ниско и високо ниво ще си прочетеш, забелязах по горе, че някой беше объркал) и ще ти кажа защо е по добре - например в PHP не декларираш променливи и не им задаваш тип. Можеш да присвоиш всичко на дадена променлива - ябълки, круши, сливи... и тя се инициализира в момента, в който и присвоиш някой плод за първи път, докато в Ada (примерно) си декларираш променливата и ако тя е от тип круши няма как после да и присвоиш дюли. Идеята ми е, че ще усвоиш основите и принципите на програмирането много по - добре и правилно ако се захванеш с някой език от ниско ниво. Просто ще разбереш по добре как се случват нещата, а това е най-важното.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

@Martin_Radev именно има псевдо код! Това е точно отговора на всички въпроси - програмирането е начин на мислена, а езика е най-обикновенно средство.
А за Java-та поработи малко повече в сферата и пак сподели мнение ;), защото и на C++ може да се пишат уеб приложения, но не се прави нали :).

@emoyambol ако не отбиваш номера докато учите C++ няма да имаш проблеми след това да продължиш с нещата, които ти харесват. Примерно python-а ще ти пасне идеално след това, а php ще ти се стори като разходка в парка.

@website прав си, че езика няма значение, но и ти бъркаш понятието език от ниско ниво: C не е такъв. C е език от средно ниво, докато асемблера и езика от ниско ниво или машиният код, който е най най ниско от всички :).
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

mitev цепиш косми ми се струва: кой език е от ниско ниво от двата: с и питон?
не говоря за най-ниско, ниско, по-ниско, средно ниско, леко ниско и тн, по принцип.
 

Горе