Въпрос за авторски права и патент

kpetrov

Well-Known Member
Този път мисля, че ми хрумна наистина брилянта идея за смесен онлайн/офлайн бизнес.
Имам грубата идея, нуждая се от хора с мозъци и различно мислене за да се осъществи крайния концепт.
Т.е. аз още нямам готов продукт.
При такова положение мога ли да патентовам идеята?

П.с. Да поясня - да кажем, че ме е страх ако я споделя някой да не ми я открадне, защото това се прави. Да кажем аз си наемем някой, или пък някой се включва като партньор за реализация на проекта. Аз му споделям идеята и айде...
 
Последно редактирано:
Можеш разбира се. Но на определени хора може да се довериш. Иначе ми звучи като един мой колега дето иска да им покаже на колежките нещо, но само на едно място имало ефект - долу в мазата на офисите. До сега която е откликнала на поканата не е проговаряла какво е ставало. Така, че за да разбереш дали си струва ще е нужно да споделиш с други и те да дадат мнение. ;)
 
Питай Марк Зукербърг как се краде идея ;)
Нямаш шанс ако споделиш и някой реши да те окраде
 
А, те на Хенри Форд компанията му откраднаха, та една идея ли няма да откраднат. Да, всъщност няма начин да си гарантираш, че няма да ти откраднат идеята.

А искам да питам за търговия с изображения на хора, особено на известни как стоят нещата?
Примерно и каква е разликата - примерно гледах едни англичани отпечатали Роналдо на една картонена фигура и вземат залози от минувачи дали ще скочат колкото него с една висяща топка. Това е единият пример. Другият е вафла Бойко Борисов или да отпечаташ Мадона на тениска, която продаваш.

А ме гложди защото идейката е много стабилна и е ориентирана към младежите и децата и могат да се правят парички, там бизнеса е перспективен. Имам ноухау-то, имам грубата идея, може би финансово ще ми стигнат парите за така да кажем v.01. Но ми трябват хора за да се дооформи и преведе в краен вид. Трябват ми един вид сценаристи.

П.с. А как стои въпроса с правата, ако тези известни хора не са отпечатани техни снимки, а са нарисувани? Но става въпрос за комерсиален продукт.
 
Последно редактирано:
Идеите по принцип са евтини, особено ако изпълнението им не е достъпно за широката аудитория.

Имаше наоколо една оферта за "дропшипинг" на тениски с изображения от популярни сериали и други IP-та, популярни сред младежта. Може да потърсиш и да поискаш съвет от предприемача. Предполагам се лежи на надеждата, че никой няма да седне да се занимава с дребен търгаш.
 
Аз смятам да скоча международно, ако изкарам v.01, не съм наясно дали мога да имам уникалните права. А след това вече ще го предлагам на големи компании, ретайлъри.
Но дребен или едър, на това, че никой няма да обърне внимание не ми се разчита. Аз доколкото знам дори нямаш право да снимаш някой без съгласието му, освен ако не става въпрос за публични личности.
 
Давам пример - да кажем, че искаме да изкараме продукт с лика на Бритни Спиърс. Ако това нещо е нарисувано, да кажем в манга стил и продукта се казва просто Бритни, или Брит?
 
Зависи доколко разпознаваемо е.
Тип карикатура или нещо навяващо индиректни асоциации не мисля че ще е пробем.

Линдзи Лоън преди няколко години съдеше Рокстар Ент. затва че на обложката на ГТА5 имало рисунка на мацка къде приличала на нея...
 
Аз като видях колко струва издаване на патент ми стана лошо.
 
Зависи доколко разпознаваемо е.
Тип карикатура или нещо навяващо индиректни асоциации не мисля че ще е пробем.

Линдзи Лоън преди няколко години съдеше Рокстар Ент. затва че на обложката на ГТА5 имало рисунка на мацка къде приличала на нея...
То ще бъде очевидно за коя личност става въпрос....
Няма как да нарисувам някой като Майкъл Джордан, дори да е карикатура и да носи номер 23 и се казва Майк да не е очевидно за кого става въпрос :)
Аз се чудя, правят кукли, да кажем матрьошки, но не вярвам да са се свързали с Путин и да са му искали разрешение.
 
А, ако дадената личност е нарисувана в манга стил, може ли да те гонят за това?
 
А, ако дадената личност е нарисувана в манга стил, може ли да те гонят за това?
Някой има ли инфо по въпроса ми....
 
Ако ще продаваш продуктите, в които е изображението - да.

Ако не, можеш да минеш по едни графи за публичните личности, fair use, и тем подобни.
 
Ако ще продаваш продуктите, в които е изображението - да.

Ако не, можеш да минеш по едни графи за публичните личности, fair use, и тем подобни.
Ще линкнеш ли да прочета нещо по въпроса? Аз четох някой неща, но не виждам еднозначно становище. Нещо като въпроса за авторските права в Ютуб. Полу-някакво си. Аз, например имам качен клип на Бтв, който не може да се използва за профит, но не е забранен или премахнат, ударил е 1 милион гледания.
 
Съдът е крайна инстанция по тоя тип въпроси.

Междинни са: маркетплейса, където продаваш, хостинг компанията, домейн регистрара, пеймънт процесора, и т.н.
 
Съдът е крайна инстанция по тоя тип въпроси.

Междинни са: маркетплейса, където продаваш, хостинг компанията, домейн регистрара, пеймънт процесора, и т.н.
Тя рибата е още в морето, но като съм се захванал с нещо не ми се ще да ме гонят за авторски права, ако случайно проекта се случи. Ти ли каза, или друг че някаква певица съдела някакво списание само защото някаква рисунка на корицата приличала на нея.
 
Имаше случай с GTA V, където на една от рисунките има момиче, много приличащо на не помня вече коя актриса беше. Актрисата се опита да осъди гейм студиото, но не успя.
 
Имаше случай с GTA V, където на една от рисунките има момиче, много приличащо на не помня вече коя актриса беше. Актрисата се опита да осъди гейм студиото, но не успя.
Смятай хората от какво правят пари. Шибани безделници. :)
 
Имаше случай с GTA V, където на една от рисунките има момиче, много приличащо на не помня вече коя актриса беше. Актрисата се опита да осъди гейм студиото, но не успя.
Е, да но и двете страни са с армии от адвокати, предполагаемо. Пък аз съм никой, и просто теоретично - ако вземе да стане нещо и накрая да ме отрежат ще съм си играл и губил времето за нищо.
 
Отговорът е очевиден. След като разчиташ на чуждата слава за да изкараш пари за своя сметка, без да плащаш на въпросния човек на чиито гръб ги изкарваш - да, потенциално уязвим си. Колко точно уязвим знаят армиите от адвокати, за които не ти се харчат пари.
 

Горе