Въпрос за авторски права ?

Дискусията в 'Пари от Интернет - Make Money Online' стартирана от somename33, Ян 26, 2019.

1. somename33

somename33 New Member

Рег.:
    Ян 4, 2019
    Съобщения:
    18
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Здравейте, изработих видео курс с моя видео камера който ще продавам онлайн. Във видеото участвам аз и мои приятели. Купих лиценза на музиката и програмата с която зглобих курса.

Въпроса ми е как ще се продава курса като не съм регистрирал авторски права и трябва ли да го правя, ако трябва как ? До колкото знам мога да опиша във фирмата ми, че курса е моя собственост и това е достатъчно ?

2. karlson

karlson Active Member

Рег.:
    Дек 30, 2016
    Съобщения:
    395
    Харесвания:
    81
    Точки:
    28
    Авторските права на интелектуалната собственост са пречка в развитието на човешката цивилизация - спират прогреса. Въпреки това, каквото и да направиш най-вероятно ако е хубав курса ще цъфне и завърже някъде, те Холивуд не могат да се оправят с това дето ти се наемаш ... На твое място бих пуснал курса под лицензия creative commons .

3. somename33

somename33 New Member

Рег.:
    Ян 4, 2019
    Съобщения:
    18
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Въпроса е нали трябва да имам някакви права за да докажа, че курса е мой, не че ще тръгна да съдя някой за пиратство.

4. karlson

karlson Active Member

Рег.:
    Дек 30, 2016
    Съобщения:
    395
    Харесвания:
    81
    Точки:
    28
    https://creativecommons.org/ - това ще ти помогне да го лицензираш.

5. alfa1

alfa1 Member

Рег.:
    Май 7, 2016
    Съобщения:
    48
    Харесвания:
    14
    Точки:
    8
    Слагаш един watermark на видеото, както правят всички телевизии. Не е зле в самото видеосъдържание да се спомене кой е собственика на видеото (например някой да каже "Вие гледате курса на somename33". Също не е зле да се уговорите с приятелите (съавторите) какъв процентен дял от съавторството има всеки, тъй като може би на някакъв етап някой ще иска да тръгне по друг път.

6. somename33

somename33 New Member

Рег.:
    Ян 4, 2019
    Съобщения:
    18
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    На хората съм платил така че никой няма дял.

7. Yurnero99

Yurnero99 Active Member

Рег.:
    Дек 8, 2015
    Съобщения:
    225
    Харесвания:
    66
    Точки:
    28
    Професия:
    Universal Soldier
    Място:
    Bulgaria
    Той и Безос я е тъпкал 20 години ама глей ко стаа

8. tuger

tuger Well-Known Member

Рег.:
    Ян 30, 2010
    Съобщения:
    1,570
    Харесвания:
    154
    Точки:
    63
    Място:
    Навсякъде и никъде конкретно
    Накратко, авторското ти право върху видеото възниква автоматично след като си го създал и си го експортнал. Никъде не трябва да го регистрираш, а може просто да напишеш, че притежаваш всички права върху него. След като си решил да го продаваш, ти продаваш копие от него, върху което също притежаваш авторски права, но нямаш права върху копието, с други думи - да бъде препродавано, преотдавано и прочие.

9. alfa1

alfa1 Member

Рег.:
    Май 7, 2016
    Съобщения:
    48
    Харесвания:
    14
    Точки:
    8
    Обратно, върху копието има права и може конкретно да упомене какви са, например "No part of this video can be used for... " или пък да го продава за твърда сума, като разрешава определени видове употреба (търговска, нетърговска, за конкретно събитие, за определен срок, и т.н. по негово усмотрение)

10. tuger

tuger Well-Known Member

Рег.:
    Ян 30, 2010
    Съобщения:
    1,570
    Харесвания:
    154
    Точки:
    63
    Място:
    Навсякъде и никъде конкретно
    Прекратяване на правото на разпространение

Чл. 18а. (Нов - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) Първата продажба или друга сделка на територията на държавите - членки на Европейския съюз, с която се прехвърля собствеността върху оригинала на произведението или на екземпляр от него, извършена от носителя на авторското право или с негово съгласие, води до прекратяване на правото на разпространение върху тях на тази територия, с изключение на правото да се разрешава по-нататъшното им отдаване под наем.
    (2) (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) Разпоредбата на ал. 1 не засяга правото по чл. 20 и по чл. 22а, ал. 2.
    (3) Разпоредбата на ал. 1 не се отнася до случаите на предоставяне на оригинали на произведението или на екземпляри от него по цифров път, по отношение на материализираните копия от произведението, направени от получателя със съгласието на носителя на авторското право.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice