Въпрос за вида на адресите във форум?

Kris Dimitrov

New Member
Здравейте, моля за съвет в област, в която съм крайно некомпетентен:
Ще сменям софтуера на форума ми - досега е на SMF, а в бъдеще ще бъде на VBulletin 4 + VBseo.

Гледах и тук и в searcengines е същата платформа.
Направи впечатление, че и двата форума не ползвате rewrite машината на VBSeo или вградената във VB4 за юзерфрендли линкове, а сте със стандартни линкове от типа /showthread.php?t=17606&p=139112#post139112
Дайте малко акъл - защо е така, важно ми е как да настроя бъдещия нов форум - дали с обикновени линкове или с юзер френдли?
 
От: Въпрос за вида на линковете във форум?

user frendly не беше ли по-добре да индексира, но се зачудих защо не са на френдли урл-тата?! Аз така знам, но тук са истинските специалисти, и ще ти помогнат
 
От: Въпрос за вида на линковете във форум?

Ами твърдо мнение по въпроса за линковете няма да получиш. И да получиш то ще се базира на личната преценка на автора му.
Дискусиите по този въпрос, дали да са "юзър френдли" или "showthread=1231", се водят не от вчера и все още няма единно мнение по въпроса.

Аз бих те посъветвал да използваш юзър френдли линковете. Личните ми наблюдения са, че има по-добър СЕО ефект и като цяло ми се вижда логично да е така.

Защо форума е избрал този вариант не мога да ти кажа, на някой хора не им хаерсват линкове от типа domain.com/%D0%BC%D1%83%D1%81%D0%... -> Така излиза кирилицата и това не е чак толкова юзър френдли, поднесено в този му вид...

Разрови се, ще намериш доста информация и различаващи се мнения... напоследък ми се струва, че повече хора използват френдли линковете
 
Re: Въпрос за вида на линковете във форум?

Здравей и добре дошъл тук Крис,


Адресите с киурди, са полезни ако нямаш достатъчна плътност на киурдите в текста, за мен това е стил на много изпилено на макс сео, при нас и в другия форум е включено автоматично повторение на заглавието при отговор в темата (Re: Въпрос за вида на линковете във форум?), което вдига плътността и такова урл не е необходимо, аз не съм им фен но все пак ако искаш да ги ползваш ползвай...


може да бъде забранено за индексиране в роботс.тхт на отделните постове, и в гугъл уебмастър тулс да се окаже да пропуска параметрите p и post ... което спестява дупликейт вътре на сайта (това за мен помага най много за добрия ранкинг на темите)

и освен това вбюлетин позлвa добре rel=canonical например линка
predpriemach.com/showthread.php?t=36172&p=350940#post350940 си има в кода

<link rel="canonical" href="http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=36172" />

което за гугъл бота си е линк до predpriemach.com/showthread.php?t=36172

тоест обезсмисля се да има твърд редирект...

за vbseo съм с противоречиво мнение 90-95% от това което прави се постига с няколко лесни за мен промени в кода (само че в някой случай при ъпдейт на версията трябва да си ги оправяш отново)..... аз все пак съм сео и ще ми е под нивото да НЕ го направя ръчно ;) но ако искаш всичко да е автоматик и си предвидил бюджет може да си го вземеш...
 

Горе