Въпрос за детайли по банкова сметка

delta_force

Active Member
Здравейте, попаднах на една афилиейт програма, която не плаща с Paypal а само по банков път. При регистрацията искат Bank name, account number, iban, и адреса/града на който е клона на банката. В задачата се пита - могат ли да ми бърникат по някакъв начин в сметката? Задавам този въпрос, защото досега съм свикнал само на преводи, за които се иска iban, трите имена и име на банката и сега ми е малко странно като се сблъсквам с този начин и моля за съвет. Благодаря Ви! :)
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Банковата ти сметка е защитена. Няма опасност за това. Все пак е глупаво да се дава подобна информация на измислени афилиейт програми. Поне бих се осведомил дали наистина плащат. Наскоро писах статии за identity theft. Напоследък злоупотреби с лични данни за сметки, карти и адреси са зачестили в Щатите и Канада. Подобна информация се използва да подаване на credit application от твое име.
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

ОК, ще знам да не се занимавам с тях, мерси много :)
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Дори и да подадат "credit application" (молба за кредит?) как ще откраднат парите при положение, че се превеждат в зададените банкови сметки? И кой ще разреши кредит онлайн на български гражданин без да изиска доказателства за самоличност (сканирана лична карта, сканирани последни сметки за ток/вода/парно/телефон, сканирана кредитна карта (издадена от българска банка) от двете страни и т.н.).
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Добре, а освен евентуално тези, възможни ли са някакви други злоупотреби на базата на тази информация, защото все пак никой не иска да получава от разни там банки имейли, съдържащи "подали сте мобла за еди какво си" и т.н.

п.п. сайта е холандски за забранени зелени треви а и гледам, че в тяхната faq секцията са си оставили техните детайли при заплащане през банков превод - същите, които искат и на мен, за да се регна.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Зарежи ги тези треви. Не си струва. Има толкова много други неща, от които могат да се правят големи количества пари (без да са незаконни).
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Дори и да подадат "credit application" (молба за кредит?) как ще откраднат парите при положение, че се превеждат в зададените банкови сметки? И кой ще разреши кредит онлайн на български гражданин без да изиска доказателства за самоличност (сканирана лична карта, сканирани последни сметки за ток/вода/парно/телефон, сканирана кредитна карта (издадена от българска банка) от двете страни и т.н.).
Не ставаше въпрос за български граждани. Просто дадох пример с злоупотреби, които са факт в САЩ и Канада. Документите за кредит не е нужно да се подават онлайн. Личните данни служат за изготвяне на фалшиви документи, с които лицето се представя за Вас (impersonation). Следва теглене на парите по отпуснатия кредит от ваше име и унищожаване на кредитната Ви репутация. За подобен случай в България още не съм чувал. Сигурно трябва да минат няколко години, за да се отракат нашите бандити.
Данните, които изпращате online и неунищожените стари документи могат и се използват в момента за изготвяне на лични карти, с които се тегли от банкови сметки в България. От друга страна ниските заплати на служителите в банковите салони не мотивират вниманието им и засилват риска от злоупотреби (лично мнение).
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Абе имам един блог на много сходна тематика и искам да го подхраня с нещо по-свежо, пък и да изкарам някой лев. :)
А с продукти като тези на крокминт нещо не ми върви на мен.

едит - харкон, мерси за инфото :)
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

п.п. сайта е холандски за забранени зелени треви а и гледам, че в тяхната faq секцията са си оставили техните детайли при заплащане през банков превод - същите, които искат и на мен, за да се регна.

Коя е гаранцията, че това са техните детайли, а и да са техните каква връзка имат те с твоите детайли? Не е нужно този, който получава информацията да е престъпника. Някои сайтове са направени само за да събират информация. Както ние ценим трафика от Щатите и Канада към нашите афилиейт сайтове, така и те го ценят.
 
От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Всъщност сайта има добра репутация в мрежата, клиентите са доволни и т.н. и от тази гледна точка като продавачи явно са коректни. Още ги проучвам като афилиейт програми дали са коректни.
 
От: От: Въпрос за детайли по банкова сметка

Документите за кредит не е нужно да се подават онлайн. Личните данни служат за изготвяне на фалшиви документи, с които лицето се представя за Вас (impersonation).

За съжаление не виждам това как може да се предотврати... Освен параноични мерки за сигурност като взимане на ДНК, пръстови отпечатъци и снимка на очите при всяко удостоверяване на самоличност чрез документ - после ако се получи оплакване, че са откраднати пари с фалшива лична карта да се сравняват данните и да се хваща нарушителя. Обаче ако решат да въвеждат такива параноични мерки за сигурност доста хора ще изпищят, че им се нарушават правата и т.н. От друга гледна точка събирането на тези данни създава повече проблеми, отколкото решава (дава възможност за още по-големи злоупотреби).

Сега има някакви камери в банките, които записват хората, които си показват личните карти. Обаче записите се пазят твърде кратко време (поне така разправяха по телевизията - докато полицията се задейства срокът на съхранение на записите изтича).
 

Горе