Въпрос за игра с награди / счетоводен /

noproblem

Member
Имам идея да стартирам игра с награди /даже сайта вече се прави/, вчера се консултирах със счетоводителката как ще записваме изпратените награди и тя ми каза,че за всяка една награда трябва да се попълва протокол за "Безвъзмездно придобиване". Това обаче ще е трудна задача, примерно някой печели тениска с името на играта и да му искам да подписва протоколи и т.н.
Някой от Вас ако е имал/ или има игра с награди как процедира при описването им?
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

То за да се осчетоводи това трябва малко творчество и фантазия.
Логиката е следната:
Правиш бизнес и печелиш. От какво печелиш? Това е важен въпрос! Може да печелиш от някакви такси събирани от участниците (това отива малко на лотария и може да стане кофти по някое време), а може просто да се надяваш да привлечеш повече посетители, които например да кликат по рекламите.
Ти като си купуваш вестник с някакъв подарък вътре (има разни такива случаи) да не би да те карат да попълваш някакви протоколи? Не е сериозно това.
Та на темата: Правиш бизнес и реализираш приходи, за да върви бизнеса се правят разходи - за услуги, за материали, за заплати и т.н. Та това което раздаваш на хората са подаръци, но за тях са подаръци, а за твоето счетоводство би трябвало да разходи за материали и присъщи разходи за материали, защото ако спреш да влагаш тези материали в бизнеса, просто бизнеса ще спре.
Та счетоводителката ти е права за едно - че трябва да има някакъв документ, който да доказва направения разход - това може да бъде например комбинация от разпореждане на управителя за отпускане на наградите и документ удостоверяващ изпращането им (не получаването, а изпращането).
Та така трябва да се осчетоводят - като разходи за материали, на основание някакви вътрешнофирмени документи. Не е необходимо да се замесват получателите на наградите.
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

А какво става, ако например не искам да ми се отчита като разход и само да давам награди? Може ли да не се отчитат въобще?
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

А какво става, ако например не искам да ми се отчита като разход и само да давам награди? Може ли да не се отчитат въобще?

Защо да не може , ако не ти е разход обаче ще отчетеш по - голяа печалба на база приходи , но така ще платиш по - голям данък печалба, също ако си регистриран по ДДС няма да си върнеш ДДС от този разход ... но все пак всичко зависи от сумата :)
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

Има и някакво правило относно даренията. Не знам същото ли е като награди. Не можеш да регистрираш разход за дарения (награди) повече от 5 или 10 % от оборота, не помня точно колко.
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

Счетоводното отчитане ти е най малкият проблем, ако за участието в играта хората трябва да заплащат по някакъв начин например платени смс купуване на кодове или нещо подобно. Както каза и някой от колегите по нагоре при това положение попадаш в графата организиране на лотария и ако някой те натопи те чака качествен секс.
Ако обаче няма да събираш пари а го правиш с цел популяризация на сайта (и евентуално кликове по реклами) спокойно може наградите ако са от родът на фланелки да си ги осчетоводиш като рекламни материали и тогава не ти трябват протоколи.
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

Благодаря на всички за отговорите.

По принцип идеята ще е да стимулирам потребитрелите да участват. Нямам и много голям бюджет, така че наградите ще са по-скоро символични. Ще има и платени екстри със смс-и, но няма да са задължителни. Четох за подобни игри във форума и до колкото разбрах, ако участниците използват знанията си за да отговарят на въпроси не се води хазартна дейност.
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

Мисля че не е въпрос дали ползват знанията си а дали трябва задължително да платят за да участват
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

Мисля че не е въпрос дали ползват знанията си а дали трябва задължително да платят за да участват

Регистрацията и играта са абсолютно безплатни. Например: имаш право на 5 игри за 24 часа, ако искаш да играеш още 5 днес изпращаш смс и така. Като награди ще има и за тези, които не са изпращали смс.
 
От: Въпрос за игра с награди / счетоводен /

Тогава не би трябвало да имаш проблем и спокойно може да пишеш фланелките като рекламни материали
 

Горе