Въпрос за осчетоводяване на приходи от PayPal

Dido8

New Member
Здравейте, работя по проекти, фриленс. Имам желание да открия фирма, да наема хора и да се развивам. Тъй като повечето клиенти плащат през PayPal, интересува ме - ако открия бизнес профил там, как да осчетоводявам тези приходи? Става въпрос за услуги - уеб програмиране и подобни. Доколкото ми обясни счетоводителят, достатъчно е просто да издам фактура (invoice) от фирмата ми до съответното лице, но това, което ме притеснява, е, че едни са физически лица, а други са фирми. Освен това клиентите са и от различни държави и континенти. Много съм объркан. Досега се осигурявах като самонаето лице и това се водеше като хонорари. Ще съм много благодарен, ако може да ми дадете съвет!
 
От: Въпрос за осчетоводяване на приходи от PayPal

Здрасти,

Фактури си длъжен да издаваш само, ако клиенти са ти фирми, както и физически лица, които изрично са поискали фактура - без значение от коя страна са. Останалите продажби се отчитат чрез т. нар. отчет за извършените продажби. Що се отнася до разплащанията с PayPal - осчетоводяват се, стига да попаднеш на кадърен счетоводител, който да го прави, както трябва, а не както му е по-лесно. :) За целта силно препоръчвам да си отвориш бизнес акаунт в PayPal и към него да асоциираш фирмена дебитна карта.

Трябва да имаш предвид, че ако имаш клиенти - фирми или самонаети (selfemployed) лица от ЕС вероятно ще се наложи да се регистрираш по ЗДДС. :)
 
От: Въпрос за осчетоводяване на приходи от PayPal

Благодаря ти! Беше много полезен. Само едно доуточнение, ако е възможно. Ако примерно с вече регистиран бизнес PayPal акаунт клиентът ме помоли да му издам PayPal Invoice - това не е ли двойно издаване, тъй като един път му издавам данъчна фактура и втори път PayPal-ска? И също така - ако не иска данъчна фактура, а само от PayPal - мога ли тази фактура да я приложа в дневника за продажби и с нея да отчета приходите, за да платя данъци?
 
От: Въпрос за осчетоводяване на приходи от PayPal

Здравей отново! :)

Не знам какво имаш предвид с това "PayPal-ска фактура". Фактурите, които можеш и трябва да издаваш са с издател: името на твоята фирма и получател: името на твоя клиент. PayPal е просто средство за разплащане. Самата продажба ти отчиташ с фактурата, която си издал (като в дневник за продажби се включва само, ако си регистриран по ЗДДС). А как трябва да изглежда самата фактура и по какъв начин я създаваш (дали я пишеш на ръка, в Word/Excel, ползваш специализиран софтуер или пък онлайн базирана система за фактуриране) ти сам си решаваш. Законово изискване има само какви реквизити трябва да съдържа тази фактура - можеш да ги откриеш в чл. 7 от Закона за счетоводството. Във фактурата по твое желание можеш да впишеш начина на плащане - в случая PayPal. Но PayPal в общия случай не издава на никого фактура, нито пък някой издава на тях. Те са просто посредник в плащането, както би била и една банка. Ако извършиш услуга на друга фирма и се разберете да ти платят по банка, то тогава ти издаваш фактура на фирмата - клиент и до там. Нито издаваш на банката, нито пък тя ти издава на теб или на клиента. Същото е и с PayPal.
 
От: Въпрос за осчетоводяване на приходи от PayPal

Не съм на 100% сигурен, но някъде в писанията на пейпал четох, че тази фактура която пращаш през системата на пейпал не фигурира като реална фактура.

Аз имам друг въпрос. Ако получаваш плащания в пейпал и в един момент ти блокират акаунта и не ти позволят да си изтеглиш парите, как го осчетоводяваш това? За щастие на мен не ми се е случвало, но има доста истории за бизнеси който са фалирали защото пп са им блокирали сметките.
Друг въпрос. Продаваш продукт по ПП, купувача го получава и отваря диспут. Печели диспута и не ти връща стоката. Това как се осчетоводява?
 
Re: От: Въпрос за осчетоводяване на приходи от PayPal

Не съм на 100% сигурен, но някъде в писанията на пейпал четох, че тази фактура която пращаш през системата на пейпал не фигурира като реална фактура.

Аз имам друг въпрос. Ако получаваш плащания в пейпал и в един момент ти блокират акаунта и не ти позволят да си изтеглиш парите, как го осчетоводяваш това? За щастие на мен не ми се е случвало, но има доста истории за бизнеси който са фалирали защото пп са им блокирали сметките.
Друг въпрос. Продаваш продукт по ПП, купувача го получава и отваря диспут. Печели диспута и не ти връща стоката. Това как се осчетоводява?

Според мен трябва да се осчетоводят като липси без МОЛ - чрез сметка "Други разходи".
 
Последно редактирано:

Горе