Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

momcheto

Well-Known Member
Здравейте!

Понеже не съм особено гуру в областта на хардуера ми е интересно, как точно се измерват процесорните минути при процесор с 1 Ghz (1 core) например?

Също така мога ли въз основа на статистиките на cPanel (процесорни минути) в споделения хостинг, дневните посещения и т.н, да направя равносметка какъв VPS ми трябва.

Предстои ми един проект, който ми се струва ще гълта доста ресурси. Включително записване, изобразяване и т.н на снимки и доста процеси с базата данни и от сега се настройвам и проучвам въпроса със VPS-ите. Каква RAM памет изисква.
Дотук си харесах powerhost.bg понеже имат сървъри в Америка. Какво ви е мнението?
 
измерват се в проценти който ти товари скрипта както най много зависи и от php хендлъра забрави за минутите ....

това с минутите е вярно само ако сравняваш два хостинга с еднакви php хендлъри а в случая ако са различни - suphp спрямо fcgi /fpm 200 минути при suphp могат да паднат на 4-6-10 пъти при fcgi /fpm с опкод оптимайзър с цената на ползване на повече ползвана рам (на VPS ти си избиращ кой да е)... също така много зависи как ще ти работи скрипта wordpress например им брутални опциики за кещиране рама (w3-totalcache - memcaceh или в паметта на пхп оптимайзъра*) като е на впс, който доста други нямат така че ако се девелопва нещо от нулата е добре да се помисли и за това...


НЕ бих прпеоръчал картинките да са в базата по добре да са на диска а диска е добре да е ссд :) ssd e около 8 пъти по бърз от hdd

и още нещо Apache е тясното място - дори като сервира статични неща и няма натоварване от базата и php си товари заразлика от Nginx

*кеширането може да е и на сървърно ниво големите сайтове не че не кешират ... кешират и то здраво ( някъде преди две години попадах на статия че фейсбук освен Nginx-a ползват 800 сървъра само Memcached кеш)

не ти отговорих на въпроса но винаги може да стартиураш ниско и да растеж... но не пести рам ще компенсираш много цпу с нея
може да почнете от ниско и да ъогрейдваш нагоре и нагоре клаудовете и впс компаниите го имат като опции


погледнах цените на паур хост и ми се струват високи цените нон стоп вървят надолу за 25 лева 1гз цпу и 512 рам е много ОСВЕН АКО НЕ ПРЕДЛАГАТ И НЯКАКВО НИВО НА зят МЕНИДЖМЪНТ - ама това да включв НЕ само инсталация и после да се оправяш сам ами и малко тунинг и ъпдейти през месеца правени от тях и да ги тормозиш да изтискат повече а не те да те тормозят да ъпгреидваш

виж диджитал оушън (реф) cpu то е 2 гхз с 512 рам и 20гб ssd за 5 долара (New York, San Fancisco и амстердам) и сега чакаме и по мощни cpu -ta поне долкото следя uservocie

ако искаш да си пестелив в началот може да започнеш с един малък 512 после да прместиш базата на още един който си е за нея, NY2 датацентъура им има вътрешна мрежа и не харчи трафик межу двата... после ще ъпгрейдваш по нататък
 
Последно редактирано от модератор:
От: Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

Digitalocean имат наистина готина сделка за $5 (мисля че имат и купон за 5% остъпка допълнително на retailmenot)

Кулио, докато намирам твоето мнение отгоре за полезно - трябва да си призная че половината от написаното не го разбирам.

дали има някаква опростена таблица / генерално правило което да показва какво / колко е необходимо за всяка стъпка нагоре.

сега се загреждам по vpsbg, digital ocean просто защото явно цените на shared и vps се изравниха.
 
От: Re: Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

измерват се в проценти който ти товари скрипта както най много зависи и от php хендлъра забрави за минутите ....

това с минутите е вярно само ако сравняваш два хостинга с еднакви php хендлъри а в случая ако са различни - suphp спрямо fcgi /fpm 200 минути при suphp могат да паднат на 4-6-10 пъти при fcgi /fpm с опкод оптимайзър с цената на ползване на повече ползвана рам (на VPS ти си избиращ кой да е)... също така много зависи как ще ти работи скрипта wordpress например им брутални опциики за кещиране рама (w3-totalcache - memcaceh или в паметта на пхп оптимайзъра*) като е на впс, който доста други нямат така че ако се девелопва нещо от нулата е добре да се помисли и за това...


НЕ бих прпеоръчал картинките да са в базата по добре да са на диска а диска е добре да е ссд :) ssd e около 8 пъти по бърз от hdd

и още нещо Apache е тясното място - дори като сервира статични неща и няма натоварване от базата и php си товари заразлика от Nginx

*кеширането може да е и на сървърно ниво големите сайтове не че не кешират ... кешират и то здраво ( някъде преди две години попадах на статия че фейсбук освен Nginx-a ползват 800 сървъра само Memcached кеш)

не ти отговорих на въпроса но винаги може да стартиураш ниско и да растеж... но не пести рам ще компенсираш много цпу с нея
може да почнете от ниско и да ъогрейдваш нагоре и нагоре клаудовете и впс компаниите го имат като опции


погледнах цените на паур хост и ми се струват високи цените нон стоп вървят надолу за 25 лева 1гз цпу и 512 рам е много ОСВЕН АКО НЕ ПРЕДЛАГАТ И НЯКАКВО НИВО НА зят МЕНИДЖМЪНТ - ама това да включв НЕ само инсталация и после да се оправяш сам ами и малко тунинг и ъпдейти през месеца правени от тях и да ги тормозиш да изтискат повече а не те да те тормозят да ъпгреидваш

виж диджитал оушън (реф) cpu то е 2 гхз с 512 рам и 20гб ssd за 5 долара (New York, San Fancisco и амстердам) и сега чакаме и по мощни cpu -ta поне долкото следя uservocie

ако искаш да си пестелив в началот може да започнеш с един малък 512 после да прместиш базата на още един който си е за нея, NY2 датацентъура им има вътрешна мрежа и не харчи трафик межу двата... после ще ъпгрейдваш по нататък


ДА, видях в Cpanel, имам 5 сайта с над 2-3хиляди посещения на ден и натоварването е 0%.
И затова ми е интересно кои php или mysql заявки бавят най-много. Кое натоварва най-много RAM паметта ?

Също така, тази фирма, която предлагаш, има ли добра свързаност и към Европа. Като гледам бг vps-ите... 100mbits/sec за бг свързаност и 10 пъти по-малко за международна... Как стоят нещата с този сайт?


Картинките са на диска, просто в базата се съхранява адреса.

Струва ми се имаш доста солиден опит и ще е от полза за всички начинаещи, които си задават тези въпроси.
 
От: Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

Здравейте!

Понеже не съм особено гуру в областта на хардуера ми е интересно, как точно се измерват процесорните минути при процесор с 1 Ghz (1 core) например?

Също така мога ли въз основа на статистиките на cPanel (процесорни минути) в споделения хостинг, дневните посещения и т.н, да направя равносметка какъв VPS ми трябва.

Предстои ми един проект, който ми се струва ще гълта доста ресурси. Включително записване, изобразяване и т.н на снимки и доста процеси с базата данни и от сега се настройвам и проучвам въпроса със VPS-ите. Каква RAM памет изисква.
Дотук си харесах powerhost.bg понеже имат сървъри в Америка. Какво ви е мнението?

Процесорното време на VPS-a НЕ СЕ ИЗМЕРВА. Можеш да си натовариш машината със ffmpeg който да обръща видеа или да си компилираш OpenOffice (няколко часа работа е). Никой нищо няма да ти каже.

Проблема е че при процесор от 1GHz ще получиш толкова колкото за P3 на 1GHz.
 
чете се куул айс ника ми : ) ще пиша с повече обяснения значи :)

ами няма таблица пускаш най малкото и гледаш как върви някой скриптове са си увеличили консумацията през годините други са я намалили с по добро кеширане, а някой кофти написан скрипт може да яде ресурси за страх, при трети нещо в конфигурацията прави тясно място LAMP (Linux Apach MySQL PHP) e конфигурацията на която върви всичко но out of the box не е най бързата и по интезивна към реусрси от други конфигурации... може да се оптмизира след това да се смени с Nginx за уеб сървър или ако не нужна съвместимост с Апача да се сложи Nginx пред него (ривърс прокси) и да му се активира микрокешинга или да се добави варниш, но това няма да го получиш от ънменидж доствчик с цена близка до тази на шеърд, трябва да се научиш как да си го инсталираш така, да платиш на някой да ти го конфигурира или да си вземеш комерсиален софтуер който да улесни мениджмънта като например $15 на месец за цпанел + Lite Speed Web Server $46 на месец (2 cpu лиценз - тази весия има кеш и заменя апач + варниш или nginx + microchache и пасва на сайтовете)


Друга опция ако си намериш onapp клауд той има и ауто скалинг според натоварване и потребители без рестарт на виртуалната машина... задавш му при 85% цпу да добавя ядра качваш и да сваля под процен... и са с почасов билинг... плащаш повече само за часовете когато ползваш повече (лимото на клаудовете за едн юзериса)


Ето още нещп защо няма универсално нещо интересно от последните дни Руби апликация на 20 доларов дигитал ошън и на 200 доларов амазон AWS (кой е казал че магазините с пари да си строят датацентрове разбират)

1378064_256204107838292_1927855029_n.png
 
От: Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

coolice, забравяш за tcp overhead-a при cloud решенията (примера с aws и digitalocean е типичен).

А въпроса на автора на темата няма отговор. Към решение на един и същ проблем можеш да подходиш по десетки начини, това е хубавото на VPS сървърите - свободата (тук изключвам пакетите с по 512/1GB рам, защото за мен са безсмислени освен за обучение в днешно време). Зависи от опита на администрира на сървъра, какво се хоства и върху каква платформа е VPS-a.
 
Re: От: Re: Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

ДА, видях в Cpanel, имам 5 сайта с над 2-3хиляди посещения на ден и натоварването е 0%. И затова ми е интересно кои php или mysql заявки бавят най-много. Кое натоварва най-много RAM паметта ? Също така, тази фирма, която предлагаш, има ли добра свързаност и към Европа. Като гледам бг vps-ите... 100mbits/sec за бг свързаност и 10 пъти по-малко за международна... Как стоят нещата с този сайт? Картинките са на диска, просто в базата се съхранява адреса. Струва ми се имаш доста солиден опит и ще е от полза за всички начинаещи, които си задават тези въпроси.
Ами те имат датацентър и в Амстердам Холандия мисля че го написах по горе, а връзката си е 100 мегабита :) оптиа се трупа с годините никой не е питал преди това във форума а и бяха по скъпи :) значи за последно съм плащал 10 долара отгоре да ми обърнат дедикейтед сървърчето от 10 на 100 мегабита през 2006-2007 после си станаха 100 а пръвият ми впс е от 2005 (256 рам за 40 долара беше тогава) и от 2006 минах на дедикйетед сега пак се врънах към витруалките за да няма сингъл поинт оф феилър и да са пръснати нещата по света... българските доставчици са подложени на натиск че сме на края на Европа и затова малко ги гърбят със свързаност, но пък лесно може да предложат дори и гигабитова свързаност за България стига проекта ти да има нужда... (ако има големи даунлоуди) ако няма форума например рядко качва над 120 к със cdn от клауд флеър и ходи до около 300-400 (това са си 2 мегабита и малко макс) без него ама няма много картинки, а рекламите ги зарежда отделно от България за да е по бързо за потребитлеите ...


Забравих да добавя мениджмънта от българска фирма или ако имаш човек от България който да ти свърши работа ще ти излезе по евтин :) на запад взимат по 75 долара на час, друг е въпроса че ако пипаш много внимателно четеш си и винаги правиш снапшот на машината преди да я ръчкаш може да не ти трябва

А кое натоварва ами зависи от скрипта как е написан дали може да се кешират заявките и колко често потребителите удрят кеша, базата може да товари много ако я чете от диска и при диска има забвяне и да товари съвсем малко ако най често използваните таблици са разположени в рама... както други написаха опции много само да знаеш какво искаш... и да има кой да ти го препоръча или направо конфигурира или да си платиш за софт който да го прави споемнах litespeed
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

coolice, забравяш за tcp overhead-a при cloud решенията (примера с aws и digitalocean е типичен).

А въпроса на автора на темата няма отговор. Към решение на един и същ проблем можеш да подходиш по десетки начини, това е хубавото на VPS сървърите - свободата (тук изключвам пакетите с по 512/1GB рам, защото за мен са безсмислени освен за обучение в днешно време). Зависи от опита на администрира на сървъра, какво се хоства и върху каква платформа е VPS-a.

Мдам това особено ако се паднеш с "шумни съседи" нали така беше термина който ползва интензивно на същия хипервайзър дажи и по зле ще стане
иначе форума ще го събера в 512 :) нов 1024 ще ми е по комфортно :)

Аз винаги съм казвал че калуда е изгоден до около 80 долара после влизаме в цените на дедикетед и то не най евтините
 
От: Въпрос за процесорното време и характеристиките на VPS

cluster vs single dedicated е съвсем друга тема, няма как да ги сравняваш като цена. Там не търсиш да ти е евтино, а scale, sla, failover и lb. Проблема e, че повечето провайдъри връзват 10 сървъра в cluster с по 1Gbps или 10gbps интерфейси и вече имали cloud. А в същото време като качиш по-тежка база и се влачи като охлюв. :)

И "шумните съседи" са същият маркетингов трик.
 

Горе