Въпрос за самоосигуряващо се лице.

misho0

Member
Колеги, имам нужда от начален съвет.
Решил съм да си открия ЕООД с регистрация по ДДС...Ще внасям едни неща от Италия и тук ще ги монтирам.
Искам предварително да си направя една груба сметка какво месечно ще плащам.
Въпросът ми е какви осигуровки месечно трябва да плащам към държавата...Ще се осигурявам на минималната заплата.
Зная че ще трябва да прибавя и около 300 лв. за счетоводител, но осигуровките какви са.
 
Ако се самоосигуряващ се, сега са ти около 240 лв., а след нова година с покачването на минималната работна заплата, сигурно ще са между 250-260 лв. на месец. Осигуряването на минималната заплата или друга се смята по формула, която счетоводството ще ти направи и внася като декларацията, за да си заплащаш.
 
Да допълня. Ако се осигуряваш някъде на максимума, не се осигуряваш тук в тази си дейност. Но това са редки случаи и с новия праг от 3700 лв.
 
След Нова година осигуровките ще са 260лв. на минималната като самоосигуряващо се лице. Това при условие, че се осигуряваш на по-ниския процент.
Вече ако се осигуряваш за болнични и майчинство още 33лв. (293лв.).
 
смятай едни 1000лв/м, точни сметки не прави, почти сигурно няма да излязат
но ще имаш и мн предимства - разходи, които ще се водят на фирмата, въстановяване на ДДС и т.н.
в общия случай нищо сериозно не можеш да направиш без да си търговец по ДДС, защото винаги ще ти е нужно да купиш и после продадеш нещоси с услугата, която предлагаш
 
Нямаше ли нещо, където си на постоянен трудов договор някъде извън собствената ти фирма, не е нужно да плащаш осигуровки във собствената си фирма за теб като управител?

Другото - 300лв. за счетоводител са доста. Има страхотни счетоводители за 100-200лв. на месец, в зависимост от типа фирма и брой фактури, но при теб по-скоро ще са 200лв./месец. Което пак е значително по-малко от 300. Това предварително го уговори с някой счетоводител, защото е хубаво да започнете заедно процеса по новата фирма от деня на създаването й, че даже и преди това.

За отваряне на фирма ползвай писар.бг - имаш едно-две разкарвания до нотариус и едно-две до банката, но излиза 2-3 пъти по-евтино от това да минаваш през адвокат и е лесно - щом аз се оправих. Отделно че и през адвоката да я правиш, пак минаваш същия брой пъти през нотариуси и банки, и това съм го правил.

Освен счетоводител, имаш месечна такса банкиране, около 20-25 лева, евентуално СОТ ако ще имаш на обекта, интернет, телефон, доста вероятно един път разход за касов апарат ако не можеш да работиш само с фактури. Някакви 50-тина лева за печат.

Това е което се сещам на първо време. Успех!
 
Нямаше ли нещо, където си на постоянен трудов договор някъде извън собствената ти фирма, не е нужно да плащаш осигуровки във собствената си фирма за теб като управител?

Има ако си осигурен на максимума при работодателя си (или някъде другаде). Не помня колко беше сега.

Занимават те само с подаване на декларация образец 1 всеки месец (че не дължиш осигуровки), което е някаква тъпотия...

Имам 2 фирми, един граждански и работя на трудов договор. Осигуровки не плащам.

Другото - 300лв. за счетоводител са доста. Има страхотни счетоводители за 100-200лв. на месец, в зависимост от типа фирма и брой фактури, но при теб по-скоро ще са 200лв./месец. Което пак е значително по-малко от 300. Това предварително го уговори с някой счетоводител, защото е хубаво да започнете заедно процеса по новата фирма от деня на създаването й, че даже и преди това.

300 за фирма, която едва започва е много. Може да се разбере да плаща на брой фактури и в началото да е евтино. После да направи абонамент.

Ние започнахме с 20лв. на документ или нещо такова беше.

За отваряне на фирма ползвай писар.бг - имаш едно-две разкарвания до нотариус и едно-две до банката, но излиза 2-3 пъти по-евтино от това да минаваш през адвокат и е лесно - щом аз се оправих. Отделно че и през адвоката да я правиш, пак минаваш същия брой пъти през нотариуси и банки, и това съм го правил.

advokatami.bg също става. Даже няма нужда да се разкарваш. Те правят всичко без банковата сметка, а ако не се лъжа и това могат. Останах доволен. Спестеното време излиза много повече като пари.

Освен счетоводител, имаш месечна такса банкиране, около 20-25 лева, евентуално СОТ ако ще имаш на обекта, интернет, телефон, доста вероятно един път разход за касов апарат ако не можеш да работиш само с фактури. Някакви 50-тина лева за печат.

Това е което се сещам на първо време. Успех!
 
Последно редактирано:

Горе