Въпрос за собственост на сайт

ForeverNow

New Member
Здравейте,

Интересува ме: как и какво трябва да направя, за да получа документ, че даден сайт е мой? Един вид - да го узаконя, че е на мое име, че аз съм собственика? Как става тази работа?


Извинете ако темата не е в точния раздел
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Не че съм запознат, но си мисля че регистрирането на търговска марка със съответното име ще свърши работа
 
От: Въпрос за собственост на сайт

ще обясниш ли малко по-детайлно?

за какво ти е да доказваш собствеността върху сайт и защо питаш за собствеността на домейна. Оставам с впечатлението, че някой ти е правил сайт и искаш да се разделите обаче нито имаш контрол върху домейна нито върху сайта само дето си платил за удоволствието или си в някаква подобна ситуация. Обясни малко по-подробно, ако не искаш не споменавай имена, за да може да ти помогне някой.

Съветите са различни в зависимост от проблема ти. Какво искаш да доказваш?
- че съдържанието си го писал ти?
- че снимките са твои?
- че ти си го поръчал?
- че домейнът е твой?
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Главната причина за това мое желание е, че проекта който в момента градя, се очаква да стане доста голям (да се надяваме).

Имам контрол в/у сайта и домейна, но искам да имам и официална документация по някакъв начин, че сайта и домейна са мои, защото притежателната онлайн форма за тези 2 неща сама по себе си не ми гарантира желания ефект.
 
От: Въпрос за собственост на сайт

мчи ко по лесно ходи при нотариус дай му 50 лева и му покажи че е твой домейна и си готов
щи издаде китап че той и пешо горския са ти свидетели че домейна е твой!
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Главната причина за това мое желание е, че проекта който в момента градя, се очаква да стане доста голям (да се надяваме).

Имам контрол в/у сайта и домейна, но искам да имам и официална документация по някакъв начин, че сайта и домейна са мои, защото притежателната онлайн форма за тези 2 неща сама по себе си не ми гарантира желания ефект.

Ако домейна е .БГ си много лесен.
 
От: Въпрос за собственост на сайт

.NET е домейна

мчи ко по лесно ходи при нотариус дай му 50 лева и му покажи че е твой домейна и си готов
щи издаде китап че той и пешо горския са ти свидетели че домейна е твой!


Как по-точно да му покажа, че домейна е мой? Какво трябва да му предоставя като информация на нотариуса?
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Собственост върху домейни няма!

Особено върху .net терминът е "право на ползване".
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Ок, и така да е, просто искам да имам документ, който удостоверява, че аз притежавам "правото за ползване" на дадения домейн.


До колкото разбирам всичко опира до консултация при нотариус?
 
Според мен ти е достатъчна фактура, в която изрично пише домейна и срокът, за който си го платил. Не виждам с какво ще ти помогне нотариуса. Ако проектът ти е за България, регистрирай си .bg домейн като представиш нужните документи за да го регистрираш със статут ЗАЩИТЕН.
И хайде вземи направи проекта, да потръгне, пък тия неща ще ги измислиш в движение. Виждал съм много хора с "грандиозни идеи", които си губят времето с подобни на твоето питане, а великата идея така и не се реализира или дори да се реализира - много малко хора я оценяват.
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Мене ако питаш, регистрирай търговска марка. Ако имаш търговска марка, и да не е твой домейна, можеш да го вземеш с арбитраж, никой няма да ти вземе домейна ако имаш съответната ТМ.
Домейнът наистина по принцип си е услуга. Затова се плаща годишна такса. И в този ред на мисли малко е тъпо изказването "притежател на домейн". Както е нелогично изказването "притежавам хостинг". Хостинга също е услуга. Собственост е самият сайт и съдържанието вътре.
Търговската марка ти гарантира че ти си собственик на всички продукти и услуги които съдържат съответното име. Както и забранява на други конкуренти да създават продукт/услуга със съответното име на ТМ. В смисъл че това е всичко което ти трябва за знаеш че ти си шефа и гафове няма да има.

Това с ходенето по адвокати си е вятър работа. Като не си запознат ще гледат да те метнат, я някой лев повече да вземат и накрая ще имаш едно документче дето и ти не знаеш какво да го правиш. Представи си че проекта ти стане наистина голям (а дано), и лакомото адвокатче си каже "Я, ма тоя аз му правех документа. Що не взема да го подправя леко и да се облагодетелствам."
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Изобщо не ти трябва документ нито адвокати нито нотариуси тва е загубва на време и няма да стане нищо по различно от това че си купил домейна

Щом си го взел ти значи е твой няма как така да стане на някой друг (освен в някои случаи)
 
От: Въпрос за собственост на сайт

ThinkFast определено регистрирането на търговска марка ще ми е най-потребно. Може ли малко повече информация за процеса? Къде трябва да се отиде, какви документи трябва да се предоставят/попълнят, колко пари струва цялата история?
 
От: Въпрос за собственост на сайт

Не съм се занимавал с този процес. Това и на мене ще ми е интересно. Тука имаше някъде тема по въпроса, ама къде беше... :)
 

Горе