Въпрос относно колаборация в сайт

n.andreev

New Member
Привет,

Занимавам се с програмиране, не съм напълно наясно със законодателството (моя грешка) и сега ми се отвори добра възможност, но не съм сигурен как да подходя към нея, затова реших да пиша тук, но ако е по-сложно от колкото ми звучи и изисква адвокат това също ще е полезен съвет, за адвокат който се занимава с подобен вид "сделки"..

Карам по същество, ще съм насреща за въпроси:
Преди време направих сайт за един онлайн магазин, като бюджета беше много малък и направихме много компромиси в неща, като СЕО Оптимизация реклама и др, за което хората бяха предупредени разбира се, като цяло останаха доволни, сега видях, че сайта дори реализира продажби, за две години е направил добра печалба предвид, че не е инвестирано в реклама и искам да предложа сделка на собственика на фирмата, да инвестирам време и евентуални финанси, поради малкото конкуренция в нишата им и факта, че човека е запознат добре с бизнеса, вярвам в идеята им и искам да пренапиша сайта и да инвестираме в реклама, но условието което бих искал от него е процент от продажбите.

Какъв е законният начин това да се случи, за да мога да преговарям с него за % от печалбата на сайта (фирмата), или процент от компанията и какво точно означава да имаш % от компанията, как се разпределят печалбите в тези случаи.

Ще съм благодарен, ако някой ми даде мнение, но както казах и контакт с човек, който е по-запознат точно с тази материя ще ми е много полезен, благодаря за времето и се надявам да не съм изстрелял най-глупавият въпрос във форума..
 
Преди като за начало говорил ли си с този човек, може да не иска да дели и от там нататък всичките ти замисли отиват на кино
 
Преди като за начало говорил ли си с този човек, може да не иска да дели и от там нататък всичките ти замисли отиват на кино

Още не съм му казал, че искам процент, за сега уговoрихме среща и работя по документ с Agenda.
Но е вярно, че всичките ми планове може да отидат на кино, просто не искам да звуча абсурдно на срещата ако заговоря за някакви проценти, а не знам дори как се реализира такава сделка, затова и не се свързах с адвокат сега, но със сигурност така или иначе ще трябва да го направя, ако се съгласи. С други думи не знам как се осъществява подобен вид сделка и как се разпределя и не намирам информация по въпроса освен "Вестинг", но колкото повече четох за "Вестинг" толкова по-различна ми се струва идеята.
 
За процент от печалбата на компанията надали може да говориш. Тя може да има приходи и от други дейности, в които ти не вземаш участие. Същото важи и за придобиване на част от компанията.
По-скоро може да искаш процент от продажбите от сайта. Най-лесния и ясен начин е да сключите договор за поръчка. Ти се задължаваш да направиш оптимизация, реклама и т.н., фирмата ти плаща процент от продажбите от сайта. Какво точно ще правиш и колко ще ти е процента - това сядате и го договаряте. Мисли в тази насока, ако още нещо се сетиш - казвай.
 
Най-вероятно няма да се съгласи по този начин, тъй като не е много ок да искаш % от всички приходи, тъй като никога няма да е ясно колко от тях са заради добре свършената от теб работа и колко от тях са заради средствата и усилията, които той е вложил. Рано или късно единият от двамата ще се чувства прецакан.

Като варианти бих предложил следното:

1) Създай собствен бизнес в тази ниша, ако имаш ресурса и възможностите, така ще бъде изцяло твой
2) Включи се като съдружник в неговият бизнес (съдружник в ООД), ти може да участваш с работа, а той с финанси и като теглите чертата в зависимост от това какъв е твоят дял, ще вземеш такъв % от печалбата, но тук говорим за печалба, а не приход. Тоест, може и да не сте на печалба, тогава пак си съдружник и няма за разпределяне дивиденти. Но някак така е по-честно и за двамата и има шанс той да се навие. Също така това, че сайта има продажби не значи, че е на печалба. Скоро гледах онлайн магазин с оборот от продажби около 200 000, но не може да докара и 10 000 лв. печалба за година...
3) Другият вариант е да сключите договор за изработка (така се нарича в правото), но най-често е тип договор за извършване на определена услуга, както в твоя случай - работа по сайта. Но тук, за да договорите такава клауза, че ще вземаш % от продажбите, трябва да има някакъв начин, по който да се установи дали тази продажба е следствие на твоите услуги. Не вярвам човека да се навие да му вземаш процент от всички продажби за неограничен срок, ама знам ли...пробвай...
4) Бонус: Отново е свързан с възможности, но понеже каза че изработката на сайта е била един вид евтина/тънка, та... може да пробваш да му купиш сайта, не е нужно от твое име, може да пратиш запитване чрез друг човек и да получиш информация за каква сума той би се разделил с него.

Та на кратко е това, иначе първо говори с човека да видиш изобщо има ли някакви такива намерения, а после правната форма е лесна работа, но си вземаш един адвокат и той ще ти изготви нещата след като сте постигнали съгласие двамата.
 
Благодаря ви много за добрите съвети, ще прочета допълнително за всяка точка!

2) Включи се като съдружник в неговият бизнес (съдружник в ООД), ти може да участваш с работа, а той с финанси и като теглите чертата в зависимост от това какъв е твоят дял, ще вземеш такъв % от печалбата, но тук говорим за печалба, а не приход. Тоест, може и да не сте на печалба, тогава пак си съдружник и няма за разпределяне дивиденти. Но някак така е по-честно и за двамата и има шанс той да се навие. Също така това, че сайта има продажби не значи, че е на печалба. Скоро гледах онлайн магазин с оборот от продажби около 200 000, но не може да докара и 10 000 лв. печалба за година...

Много валидно, и аз си мислех тези 2 неща, че не се знае от продажбите в момента, колко от тях са му печалба и няма да е съгласен да се лиши от всякаква печалба разбира се, за момента не знам и на какви цени взима стоката или т.нар марджина от продуктите на колко му излиза, но за това ще се разбираме допълнително, като цяло това е най-чистият вариант да се случат нещата, всичко ако се съгласи разбира се.

Благодаря отново! :)
 
Привет,

Занимавам се с програмиране, не съм напълно наясно със законодателството (моя грешка) и сега ми се отвори добра възможност, но не съм сигурен как да подходя към нея, затова реших да пиша тук, но ако е по-сложно от колкото ми звучи и изисква адвокат това също ще е полезен съвет, за адвокат който се занимава с подобен вид "сделки"..

Карам по същество, ще съм насреща за въпроси:
Преди време направих сайт за един онлайн магазин, като бюджета беше много малък и направихме много компромиси в неща, като СЕО Оптимизация реклама и др, за което хората бяха предупредени разбира се, като цяло останаха доволни, сега видях, че сайта дори реализира продажби, за две години е направил добра печалба предвид, че не е инвестирано в реклама и искам да предложа сделка на собственика на фирмата, да инвестирам време и евентуални финанси, поради малкото конкуренция в нишата им и факта, че човека е запознат добре с бизнеса, вярвам в идеята им и искам да пренапиша сайта и да инвестираме в реклама, но условието което бих искал от него е процент от продажбите.

Какъв е законният начин това да се случи, за да мога да преговарям с него за % от печалбата на сайта (фирмата), или процент от компанията и какво точно означава да имаш % от компанията, как се разпределят печалбите в тези случаи.

Ще съм благодарен, ако някой ми даде мнение, но както казах и контакт с човек, който е по-запознат точно с тази материя ще ми е много полезен, благодаря за времето и се надявам да не съм изстрелял най-глупавият въпрос във форума..
Законни варианти има много.
Ако имаш ЕООД, може и с договор за услуги да го узаконите.
Не го мисли. Виж първо дали ще е навит на подобна схема пък останалото счетоводител може да ги го разясни за 1 час и да ти даде насоки.
 
Това с процент от фирмата, даже и от продажбите.... не ми звучи надеждно за стартъп. Като се има предвид, че винаги може да смени дружеството, с което да оперира. А и какво ти ще му предложиш толкова, което да не може да вземе от другиго... и защо да ти отчита дългосрочно процент, като може да си плати Х сума на някого за същите цели?
Аз бих станал конкурент.
 

Горе