Въпрос относно онлайн магазин

grebeca

New Member
Здравейте!Понеже не съм много наясно със законовите наредби искам да ви попитам няколко неща преди да започна онлайн бизнес:
-Обмислям отваряне на фирма за хранителни добавки и козметика (парфюми,кремчета и т.н) намерил съм фирма за хранителни добавки и ще стана техен дистрибутор ще пазарувам с % отстъпка и т.н и искам да знам дали трябва да имам някакво разрешително?Няма да имам магазин (говоря за наема на такъв на някоя ул. или булевард , а само онлайн)Ще продавам само онлайн и схемата е съвсем проста вкарвам си всички продукти в сайта и при поръчки поръчвам ги от фирмата от която ще ги взимам и директно ги изпращам.
-Да ми препоръчате за осигуровките дали да се самоосигурявам или да осигурявам някой друг (брат ми например) понеже работя във фирма в която ме осигуряват , ако може и това да ми обясните :)

Поздрави
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Разрешително каквото за офлайн такова и за онлайн продаване на хранителни стоки.
Правите ООД, управител става брат ти и ще се осигурява само той.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

А това разрешително от къде се вади?Като пари нещо колко е и за колко дни става?
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

За тия неща използвай гугъл, ние не можем вместо теб да проучваме пазара, необходимите документи, капитал и т.н.
Чичо гугъл знае всичко, ако не знае - консултации.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

-Да ми препоръчате за осигуровките дали да се самоосигурявам или да осигурявам някой друг (брат ми например) понеже работя във фирма в която ме осигуряват , ако може и това да ми обясните :)
Поздрави

Има и значение на какъв доход Ви осигуряват. Обърнете внимание и каква ще е фирмата - ЕООД, ООД, ЕТ, др.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Осигуровките нямат значение, при ООД и ЕООД са еднакви, всичко е еднакво с изключение на броя съдружници.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Има много фирми счетоводни, адвокатски и консултантски, при които можеш да отидеш да си платиш и те да свършат цялата работа по регистриране, а ти само да се занимаваш с подписване на документи не и с ходене по институциите. Мои приятели наскоро си отвореха рекламна агенция и използваха услугите на saldo.bg.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Осигуровките нямат значение, при ООД и ЕООД са еднакви, всичко е еднакво с изключение на броя съдружници.

Не е точно така!
Формите под които може да се осигурява в ООД и ЕООД са различни!
Не само броя на съдружниците е различен! За някой може само това да е разликата, от счетоводна гледна точка не е така!
Това е и грешката на много предприемачи, че предварително не се консултират със счетоводител кое ще им е по-изгодно.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Кажи ми, каква е разликата в осигуровките, моля те, лично аз регистрирах фирма преди 5 дни именно със счетоводител.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Кажи ми, каква е разликата в осигуровките, моля те, лично аз регистрирах фирма преди 5 дни именно със счетоводител.

ДУК /договор за управление и контрол/ може в ЕООД и в ООД - осигуровките са най-малко върху минимален осигурителен праг.
Трудов договор със съдружник може само в ООД! Собственика в ЕООД не може сам да се назначи на трудов договор. Осигуровките са най-малко върху минимален осигурителен праг.
Трудов договор и ДУК са договори по различни закони, от тук идват и различия - отпуски, работно време и др.
и т. н. и т.н.
Може да ми пишете и на ЛС.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос относно онлайн магазин

Т.е., на конкретния въпрос - осигуровките са еднакви.

Към питащия - ако заплатата ти е близо до 2 600, бъди ти управител. Ако е 2 400 да речем, или надолу, нека е брат ти.
Говоря за заплата, на която се осигуряваш.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Накратко: при минимален осигурителен доход 600 лв.
1/ При ДУК "заплата" 666.66 лв. - дължите осигуровки само на 600 лв., тъй като имате нормативно признати разходи 10 %. /За разход на фирмата се признава заплатата - 666.66лв. и осигуровките./
2/ При трудов договор може да е на 4 часа тогава може заплата 300 лв. и дължите осигуровки на 300 лв. /Във вашия случай дори може трудовият договор да е на 2 часа и заплата 150лв./ /Както писах при ЕООД не може да сключите трудов договор със себе си, същото се отнася за ЕТ. В ООД съдружник може да е на трудов договор./

При СамоОсигуряващо се Лице минимален осигурителен доход 420 лв. /за 2016 може и да е друг, но вече няколко години не са го променяли/. Т.е. при СОЛ дължите осигуровки върху минимум 420 лв. При СОЛ може да си изберете за кои осигурителни рискове да се осигурявате, т.е. може да не се осигурявате за болничен и майчинство. /Тези 420лв. и осигуровките са за Ваша сметка и не се признават за разход на фирмата./

2600 лв. е максималния осигурителен доход за 2015 год. От 01.01.2016 най-вероятно ще е по-висок.

Нахвърлях набързо как стоят нещата. Надявам се да е станало ясно. Има още много други неща, с които да видите как във фирмата ще Ви излезе по-изгодно - напр. командировките :wink:
 
Последно редактирано:
От: Въпрос относно онлайн магазин

Накратко. ООД или ЕООД осигуровки плащаш 123лв или нещо от сорта, грубо - 130лв. Това е минимума. При ООД, може да се осигурява само единия от партньорите при положение, че другия го осигуряват както е и в моя случай.
Това е отговора на въпроса ти, вече кое как - при счетоводителя, който ще ви води счетоводството и си пушка. Дали този, който ще се осигурява ще е управител, дали двамата, дали тоя, който го осигуряват ще е на граждански договор и т.н - при счетоводителя най-добре.
УСПЕХ
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

В неговия случай това не е минимума :)
При трудов договор може да е на 4 часа тогава може заплата 300 лв. и дължите осигуровки на 300 лв. - около 118 лв.
На 2 часа - заплата 150 лв. - осигуровки 59-60 лв.
Като в ООД съдружник може да е на трудов договор. /И това пак при условие, че за 2015 го осигуряват под 2600 лв./
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Искаш да ми кажеш, че като работи на трудов договор и го осигуряват от фирмата, в която работи, може да е на трудов договор и във фирмата, която ще регистрира? Ако е така, то това не е вярно.

Правите единия управител на трудов договор, другия с държавен на няква позиция и ще бъде осигуряван от фирмата, в която работи.

За дължимата сума, според дейността, счетоводителя ще ти намери най-изгодния вариант, щото има 50 варианта.

Пак казвам, при мен е така, най-добре е да се консултира със счетоводител на място.
 
От: Въпрос относно онлайн магазин

Искаш да ми кажеш, че като работи на трудов договор и го осигуряват от фирмата, в която работи, може да е на трудов договор и във фирмата, която ще регистрира?

Да!
Моля прочете какво съм написала в постовете нагоре, повтарям Ви едно и също и не знам какво не разбирате. Отново наблягам може трудов договор в ООД (в ЕООД и в ЕТ не може съдружникът/собственикът да е на трудов договор/.
Защо при Вас не е могло трудово договор - най-вероятно сте ЕООД или ЕТ. Ако сте съдружник в ООД и са Ви казали, че не може да сте на трудов договор посъветвайте този, който Ви го е казал да почете малко по темата.
 

Горе