Въпрос от начинаещ

Не отваряй онлайн магазин тогава, а стартирай в Marketplace, където разходите месечните са далеч по-малки, а трафикът е само от buyers (и плащайки между 7-15% комисионна от оборотната цена, която такса я считаш все едно „buyer, докаран от реклама, ако иначе беше собствен сайт“). И по-нататък, като посъбереш достатъчно кинти, си пусне сайтчец, където да „завлечеш“ стотиците или хилядите клиенти, които си имал последните 2г., насочвайки ги към сайта (own domain).

Каква е разликата (first down, then marketplace OR first marketplace then domain)? В скалирането. И диверсификацията в multiple channels.

Edit: От fB групите дискусии:

Walmart operates on 2% margin and many of their stores such as Neighborhood stores are not profitable. If you know anything about reinvesting and cash flow issues - you would understand better how low this is.“

Amazon is now worth more than Americas 8 largest retailers combined

upload_2017-1-30_18-40-39.png


Значи WM (№1 WW offline retailer) може да оперират на 2% profit margin, AZ (№1 WW online retailer & marketplace) на 0.1% profit margin и същевременно продължават да растът, а sellers не могат да правят така!? И „комисионните били високи“.
 
Последно редактирано:
Във втория вариант трябва много бързо да навакса 10 годишен опит, не знам как ще стане. Гледам нещата от собствената си гледна точка разбира се. Аз знам какво знам и ако изведнъж го забравя просто би било наивно да си мисля, че за седмица, две ще го науча.

Относно 500-1000та лв не са за реклама, а за нещо което ще ти носи продажби години наред. Освен това не ми е ясно как примерно си в бизнес със такава скъпа стока, пък нямаш 500лв за маркетинг?
 
Амазон може да работят на 0.1% печалба, но въртят огромни пари, сигурно имат специална уговорка с банки и.т.н. да се олихвяват. Освен това припечелват и от други неща много повече, например яко лъжат с курса ако ползваш техния калкулатор. Да не говорим и , че това че им е таква печалбата нищо не значи, може да си дават големи заплати или да инвестират в ракети, да има да си играе Безос. Това е същото като да имаш фондация - реално не можеш да си изплатиш печалба, но имаш заплата и ползваш всякакви неща.
 
Здравейте,
Бизнесът ми е свързан с отопление, климатици, котли, радиатори. Имам опит и обрзование в тази сфера.

Некомпетентен съвет от мен: от доста време чета тук и все още от време на време гледам като теле...

Тъй че намери някой да ти направи магазина, а ти го пълни със съдържание - статии, видео... И за рекламата търси някой - все пак е сериозна ниша. Трудно е в днешно време да получиш без да да дадеш.

Пък като се понаучиш вече ще си премислиш. Успех!
 
Просто в момента няма финансовата възможност да плащам по 500-1000 лева месечно за реклама!

Рекламата в един бизнес е едно от основните пера в разходите, които задължително трябва да присъстват.

Накратко казано: след като нямаш пари за бизнес - няма да правиш бизнес. Първо ще събереш парите и тогава ще се правиш на бизнесмен, че иначе твоята работа ще е като в приказката: Видяла жабата да подковава коня, че и тя се наредила...
 
Tesla не се рекламират и въпреки това променят 100 годишна индустрия :)

Аз не бих рекламирал този сайт в този му вид, би било изхвърляне на пари. Има доста неща за коригиране, като започнем от този бъг с неправилното зареждане. Сайта изглежда недовършен и непрофесионален. Много категории нямат продукти, дизайна е като от началото на века, не е риспонсив, има непреведени неща от английски. Да се оправи сайта, пък чак тогава евентуално да се мисли за реклама.
 
Tesla не се рекламират и въпреки това променят 100 годишна индустрия :)

Аз не бих рекламирал този сайт в този му вид, би било изхвърляне на пари. Има доста неща за коригиране, като започнем от този бъг с неправилното зареждане. Сайта изглежда недовършен и непрофесионален. Много категории нямат продукти, дизайна е като от началото на века, не е риспонсив, има непреведени неща от английски. Да се оправи сайта, пък чак тогава евентуално да се мисли за реклама.
Тесла не можеш да го ползваш този термин, защото не го разбираш
 
Шерифа, май е откачил или другия вариант - аз да съм станал по глупав, ама надали...:)
 
Tesla не се рекламират и въпреки това променят 100 годишна индустрия :)

Напротив - Тесла се рекламира, но с акъл!
 
Точно така , казва се продуктово позициониране и PR статии.
Ако сте гледали последния сезон на "Двама мъже и половина" или стотиците PR статии за соларните им паркове и зарядните им станции

Изобщо по нашите ширини малко се говори за продуктовото позициониране но то е навсякъде, цели филми се правят с парите от това
За разлика от това в серияла "Откраднат живот" имат още много 'ляб да ядат, но ще се научат и там :)
 
Докато тук PR-ите се назначават по красота а рекламните агенции гледат максимално да окрадат клиента, ще е така.
 
ПР-а с данни, стига по-далеч от ПР-ка без данни, а и радва окото.
 
Просто в момента няма финансовата възможност да плащам по 500-1000 лева месечно за реклама!
В офлайн бизнеса може и да те бива, но за онлайна имаш много да учиш.
За да продаваш онлайн най-първото условие е да имаш онлайн магазин. Завършен, "с акт16"! Ти имаш едно боядисано скеле, с някой кашон вътре, дето няма и навес над тях. На някакво място, за което няма указателни знаци как се стига до там.
В момента разработвам нова оранжерия. Нов тип, нова конструкция. Начертал съм, даже е в 3Д. Боядисал съм елементите, за да ми е по-удобно визуално. Подбрал съм материала - на око, не е смятана устойчивостта. Проверил съм цени и разстояние до доставчиците. Имам калкулация колко ще ми струва.
По твоята логика, трябва да почна да рекламирам продажбите - на самата оранжерия и/или на продукцията от нея. Или поне чертежите да почна да продавам.
Дали е смислено?

До времето за реклама имаш месеци.
 

Горе