В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Господин капитан!

Господа пътници!





Имам чест да ви обявя, че в тоя параход се намират български въстаници, на които имам чест да бъда войвода.

С цената на нашия добитък и на нашите земеделски сечива, с цената на големи усилия и с пожертвуване на нашите блага, най-после с цената на всичко, що е най-скъпо на тоя свят (без знанието и въпреки преследванията на властите в страната, чийто неутралитет ние уважихме), ние си доставихме това, което ни беше необходимо, за да се притечем на помощ на нашите въстанали братя, които се сражават тъй храбро под българския лъв за свободата и независимостта на нашето скъпо Отечество — България.

Ние молим Господа пасажерите никак да не се безпокоят и да останат спокойни. Колкото за вас, Господин Капитане, аз имам тежката длъжност да ви поканя да поставите парахода на мое разположение до самото ни слизане, като в същото време ви заявявам, че и най-малкото ваше съпротивление ще ме постави в печалната необходимост да употребя сила и въпреки волята ми да си отмъстя за отвратителната случка върху парахода „Германия“ в Русчук през 1867.

И в единия, и в другия случай нашият глас за бой е следния:



Да живее България!

Да живее Франц Йосиф!

Да живее граф Андраши!

Да живее християнска Европа!




Х. Ботйов
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Драги Тео, ние спорим. В спорът се ражда истината. Ти си буташ дупето там, където двама си мерим мечовете. Знам, че те влече, но моля те, за да не се оспамва темата с глупости - или се включи с конструктивни коментари, или не се включвай въобще.

Драги Ред, миналото ми мнение към теб е последния път (за дълго време) в който няма да видиш злостна, лична нападка срещу теб :)

Относно спора - спори се с компетентни на темата партньори, не с надъхани невежи.
Пп. Няма да ти падам на нивото, да обсъждам сексуалността ти, достатьчно си необразован, органичен и откровено глупав, що касае българска история и ценности.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

[video=youtube;pJzV-yoqRS8]http://www.youtube.com/watch?v=pJzV-yoqRS8[/video]
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

достатьчно си необразован
Това е доста иронично, не мислиш ли? "Ъ" и "ь" са две различни букви, драги ми Тео. Успех :)
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Това е доста иронично, не мислиш ли? "Ъ" и "ь" са две различни букви, драги ми Тео. Успех :)

Мили ми Смехурко, аз имам оправданието, че пиша през канадски телефон. Обясни ти къде си спал в часовете по история?
Може би си чел "Наръчника на младия наци"? :)
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Хайде сега да видим, кое от твърденията ми издава историческа неграмотност?
 
От: От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, Ботев не е интернационалист. Докажи ми с цитати, а не с твои тълкувания, къде е казал - в прав текст, че желае Балканска федерация. Къде е писал какво да е устройството и прочее. Човекът си пише, че всички работят против нас и че би било хубаво, ако сме обединени, но не сме. Това е нещо съвсем различно. Ботев не пише и не ратува за никакви конфедерации, нито говори за това че всички т.нар. "славяни" трябва да сме в обща държава. Ако греша, макар да съм чел публицистиката му може и да греша, давай с цитатите. Ще ми е интересно да прочета и науча това, което съм пропуснал.

А кравайците са просто едни пънкари накичени със свастики. Едно е да се правиш на нещо, друго е да си. Ако тоя дето уж му се кланят можеше да ги види, сигурен съм, че щеше да ги прати на доживотна екскурзия в някой трудов лагер :) Тъй, че ако за национализма си учил от пънкари, нормално е да не го разбираш.

п.п. Отговори си на въпроса за какво е умрял Ботев и ще разбереш дали си е дал живота за интенационална или за национална идея.

Не си прочел внимателно: [РАЗДОРИТЕ МЕЖДУ БАЛКАНСКИТЕ НАРОДИ] в предишния ми пост има линк. Има и още :

Ако българските патриоти да би послушали мене, то аз бих ги посъветвал да изпроводят в. "Право", "Кудкудячката" на г. Пишурка, правописанието на г. Груева, патриотизмът на александрийските и плоещките българи, търновските училища, галашката черква, поп Арнаудова et Cie, хаджи Иванча Х. Величкова Пенчович ефенди, отца Балабанова и "Братската любов" на букурещките българи. Ако сичкото това бъде малко, то ние трябва да изпроводиме и Дорча ефенди. Последната рядкост ние се решаваме да изпроводиме само затова, защото сме намислили да конкурираме с фанариотите. Дето иде патриархът, там трябва да иде и Дорчо ефенди. Нека и немците видят "кои сме ние"!
Христо Ботев , "Знаеш ли ти кои сме?" [в. "Независимост", г. III, брой 29 от 7 април 1873 г.] 90

А има и още ... като се поразровиш, ще ти стане интересно...
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Ти си буташ дупето там, където двама си мерим мечовете.
Както е казано много отдавна: Каквото сам си направиш, никой не може да ти го направи.
Автора на темата така я оплеска, както никой спамър не би могъл.
При това не каква да е тема, а възпоменателна тема за Христо Ботев! :shock:

redrum, при всичките претенции които имаш за морален еталон и родолюбец - не би следвало повече да се мяркаш в този форум след тези думи!
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Хайде сега да видим, кое от твърденията ми издава историческа неграмотност?

Оооо, от години демонстрираш избирателна паметливост и неспособност да тълкуваш историята ни. Нямам намерение да преповтарям споровете ни - ползвай търсачката. Знам обаче, че няма да го направиш. За това стискай здраво национализма - дава ти аура на непогрешимост...както и индивидуалност. Явно качества, които ти липсват :)
Да ти дам сламка за размисъл: Ако ги съдиш само по словата, Волен ще е най-великия българин следвашите 500 години :D
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Ако българските патриоти да би послушали мене, то аз бих ги посъветвал да изпроводят в. "Право", "Кудкудячката" на г. Пишурка, правописанието на г. Груева, патриотизмът на александрийските и плоещките българи, търновските училища, галашката черква, поп Арнаудова et Cie, хаджи Иванча Х. Величкова Пенчович ефенди, отца Балабанова и "Братската любов" на букурещките българи. Ако сичкото това бъде малко, то ние трябва да изпроводиме и Дорча ефенди. Последната рядкост ние се решаваме да изпроводиме само затова, защото сме намислили да конкурираме с фанариотите. Дето иде патриархът, там трябва да иде и Дорчо ефенди. Нека и немците видят "кои сме ние"!
Убий ме, но не виждам къде се пише за балкански федерации в тоя цитат?
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

@redrum , тео - не се карайте .. Или поне се карайте в друга тема :beer: ... всички сме на мнение, че Ботев е велик и е направил много за България... @redrum Ако някой от Кравай те чуе да му викаш пънкар, ще ти отреже ушите :) :cry:
 
От: От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Ето ти го цитата копиран тук щото те мързи да четеш какво пиша:
Думата ни е за положението на нашият народ относително оние малки държавици, които се приготовляват да бъдат наследници на Турция и които историята призовава да съставят на свободни демократически начала желаната и необходимата дунавска конфедерация. За да бъдеме последователни в разсъжденията си, ние би трябало да направиме кратък един обзор връх сичкото онова, щото се е казало досега за тоя вопрос, но ние не пишеме история, следователно можеме да оставиме това за друго по-удобно време и да преминеме право на самият предмет.

Идеята за южнославянското единство е приняла гражданственост у сичките почти народи на Балканският полуостров (с изключение само на турският) и малко по малко се е простряла даже между враждебните един на други елементи. Европа е забележила това отрадно явление в нашият общи живот и полека-лека е дошла до убеждение, че секи един от тие народи е в състояние вече да бъде господар в своята собствена къща и може да води делата си самостоятелно както в нравствено, така и в политическо отношение.

И наистина, в последньото време Возточният вопрос е влязъл вече в пълната своя сила и чака само първият сигнал на революцията, за да дойде на дневни ред. Даже и нещо повече: и без тоя сигнал ние виждаме, че Европа е захванала да прекарва географически линии през нашите земи и, като-речи, определя границите на сяко едно от интересующите се племена. Почти сичкият европейски печат е съгласен в предположенията си, че Русия, Прусия и Австрия са се споразумели вече помежду си да съставят тритейски съд и да разделят имането на умирающият между отдавна вече пълнолетните наследници. Разбира се, че ако от една страна съдиите не пожелаят да приемат рушвети (а това е твърде съмнително), т.е. ако се не полакомят за Босна, или за Херцеговина, за Цариград или за устието на Дунавът, и ако не обърнат внимание на естествените права и граници на интересующите се племена, т.е. ако оставят Сърбия да осъществи своите патриотически мечтания за Душановото царство, Гърция да усвои Албания и Македония, а Румъния да търси Траянови потомци даже и в габровските колиби, то се разбира, че Возточният вопрос ще да се реши неправилно и това решение ще бъде второ начало на оная страшна, безумна и вредителна историческа борба, която доведе турците в Европа и която твърде лесно може да доведе на Балканският полуостров други някои незвани гости, или по-право да кажем, друга някоя цивилизована орда откъм север или откъм возток. "Завещанието на Петър I" и немското "Drang nach Osten" имат в това отношение голям смисъл за назе.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, тези идеи Ботев по-късно сам отхвърля, когато пише че Сърбия работи срещу България. В творчеството му има най-различни идеи, включително и анархистки такива (цитира Прудон), но това не го прави и анархист. Според мен просто е чувствал всички поробени от Османската империя като братя, но ясно е осъзнавал, че един такъв съюз е невъзможен. С огорчение пише например, че нито сърби, нито румънци желаят да ни помогнат да се освободим и ще трябва да се оправяме сами.

Така че, не прави от мухата слон. В последното си писмо Христо Ботев пише "Да живее България", а не "Да живее Балканската конфедерация". Пише, че се бори за "свободата на нашето мило Отчество - България", а не за каквато и да е федерация. Така че, стига със спекулациите :)
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, тези идеи Ботев по-късно сам отхвърля, когато пише че Сърбия работи срещу България. В творчеството му има най-различни идеи, включително и анархистки такива (цитира Прудон), но това не го прави и анархист. Според мен просто е чувствал всички поробени от Османската империя като братя, но ясно е осъзнавал, че един такъв съюз е невъзможен. С огорчение пише например, че нито сърби, нито румънци желаят да ни помогнат да се освободим и ще трябва да се оправяме сами.

Така че, не прави от мухата слон. В последното си писмо Христо Ботев пише "Да живее България", а не "Да живее Балканската конфедерация". Пише, че се бори за "свободата на нашето мило Отчество - България", а не за каквато и да е федерация. Така че, стига със спекулациите :)

Ботев, като всеки млад човек силно е обичал и мразил, и много е бъркал. Що не го приемаш такъв, какъвто е (понякога бъркащ жестоко), а сляпо скандираш? Защо например дума не обелваш за неспособността му да продължи делото на Левски? За разпада на БЦРК? Неграмотник, дето викам... Ама гордо наци:)
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

За разпада на БЦРК? Неграмотник, дето викам...
Моля те, спри да се излагаш :) Абривиатурата е Б Р Ц К.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Моля те, спри да се излагаш :) Абривиатурата е Б Р Ц К.

Дай по същество, казах ти от къде ти се наслаждавам :) Ако можеш де... Ама надали, нали не си му биограф... Папагал :D
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Никога не съм твърдял, че Ботев е обичал повече нещо повече от България : "Знай, че после отечеството си съм обичал най-много тебе." Просто споменах и един друг факт, който не е достатъчно известен... осъзнавал е, че е невъзможен подобен съюз, но е искал да го има, защото е знаел, че само това ще защити националните интереси.
и ако не обърнат внимание на естествените права и граници на интересующите се племена, т.е. ако оставят Сърбия да осъществи своите патриотически мечтания за Душановото царство, Гърция да усвои Албания и Македония, а Румъния да търси Траянови потомци даже и в габровските колиби, то се разбира, че Возточният вопрос ще да се реши неправилно и това решение ще бъде второ начало на оная страшна, безумна и вредителна историческа борба, която доведе турците в Европа и която твърде лесно може да доведе на Балканският полуостров други някои незвани гости, или по-право да кажем, друга някоя цивилизована орда откъм север или откъм возток

Умишлено пропуснах да напиша точно в тая тема колко прав се е оказал Ботев и колко точна оценка е имал за ситуацията на Балканите и в света в този момент. Има доста факти, които доказват думите ми. А честно казано и не виждам нищо лошо в това един патриот да бъде и интернационалист. Ако знаех, че ще стане такава драма нямаше да го пиша. Така както нищо не написах и България на чия страна застава в Първата световна война и произхождащите от това негативи... и т. н... има много болезнени факти, както от настоящето така и от историята, които се изкривяват умишлено с цел пропаганда, което води след себе си до уродливост... фактите са безброй..темата обширна... Истината е важна и трябва да четем безпристрастно документите...
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, не е станала драма, просто си говорим. А за това дали патриотът може да бъде интернационалист, не - не може, защото патриотът слага на първо място интересите на собствения си народ, докато интернационалистът не приема, че има народ, а смята всички за свои братя. Два примера за интернационалисти - комунистите и глобалистите. Едните смятат, че всички трудови хора по целия свят са им народа, а другите се наричат "граждани на света".

Не може интернационалист да се бори за създаването на национална държава, не мислиш ли? Инак, пак пиша, идеите на Ботев и Левски в голяма степен и за много неща са утопични и повлияни от епохата, в която са живели. Така че Ботев не е нито националист, нито социалист, нито какъвто и да било друг. Той е български национал-революционер дал живота си за възраждането на българската държава.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

ОК. ако Ботев си е представял, че силна и независима България може да се отвоюва само с помощта на съседите (които е считал за братя - затова и ти дадох името на превода, който е направил). Как ще го наречеш? Относно комунистическите идеи на Ботев нищо не мога да кажа, защото пропагандата е много силна и се сблъсквам и с доста манипулирана информация насаждана из книги, учебници, анализи още от татово време. В литературата пък след 10- ти ноември... пък обратно..

Зная със сигурност, че е пратил текст до Парижката комуна и е познавал Маркс. Тези факти са изкривени до днес така, че не мога аз за себе си да преценя до колко е повлиян от комунизма.

Ето един спорен текст, който не е ясно дали е писан от него, а и се съмнявам, че ще се разбере някога:

Вярвам в единната обща сила на человеческий род на земното кълбо, за да твори добро.
И в единний комунистически ред на обществото, спасител на сички народи от вековни тегла и мъки чрез братски труд, свобода и равенство.
И в светия животворящ дух на разума, укрепляющ сърцата и душите на сички хора за сполуката и тържеството на комунизма чрез революция.
И в единното и неделимо отечество на сички хора и обща собственост върху сички имоти.
Изповядвам единний светъл комунизъм, поправител недъзите на обществото.
Чакам събужданието на народите и бъдащий комунистически строй на целия свят.

Галац, 20 април 1871 г. Хр. Ботйов

Оригиналът на писмото се пази в Бан... ето и обратната теза много силно аргументирана, че това е фалшификация http://kandimirov.com/stylish/142-otkradvaneto-na-botev.html
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Христо Ботев не е безбожник, антихрист и комунист !
Христо Ботев разобличава всички врагове на България, без изключение - турското правителство, гръцкото духовенство, сръбските правителства и дори официална Русия, която
за него не е никакъв освободител, а пример за ''варварски деспотизъм''
[video=youtube;KgO1k5j1oY4]http://www.youtube.com/watch?v=KgO1k5j1oY4[/video]
 

Горе