Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

V.Andreev

Well-Known Member
Здравейте,

От няколко дена нещо ми напада сайта и прави огромно процесорно време от рода на 400 до 1500мин.. което е много, за слаб сайт. ( 500 уникални на ден )

Лафя с хостинга (суперхостинг ) те спряха уж "лошите ботовете" но нещо пак го има тоя проблем, единия ден сайта е към 100 и под сто, което е нормално в другия ден се дигат в няколко пъти.
Хостинга нещо не ми реагират адекватно, искат да ме набутат да плащам за отделна машинка.

Вие каква ще споделите от опита си?
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Пробвай нещо от рода на CloudFlare.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Ако е на Wordpress, причината най-вероятно е хилядите проби-грешки за разбиване на паролата.
Виж статистиките на хостинга, колко пъти е отварян wp-login.php.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Отвори логовете и се разтърси за нещо нередно. Както колегите споменаха, може да е от ботове, сложи парола на wp-login.php страницата.
Като цяло колко уникални посещения има сайта? Сайтове с под 10к уникални дневно не би трябвало да товарят толкова.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Системата е на Prestashop - магазина си е стар и просто на моменти са тези приливи, сега за пореден път говорих с хостинга и спряхме всичи излишни ботове, оставиха само GoogleBot.
Дано да се пооправят нещата, иначе посещенията са средно около 500 уникални, което си е малко.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Аз го имам същия проблем, макар и с не такива големи пикове в процесорното време. С постоянна посещаемост от дълго време насам, едни дни процесорното време е да кажем 100, а в някои дни скача до 150-200 без никаква причина - без да е вкарвано ново съдържание, без да е променяно нищо по сайта, без да са се променили посещенията. Отговорът от Суперхостинг обикновено е нещо от този род: "влезте в контролния си панел и отворете статистиката, за да видите какво товари най-много".

И при мен имаше доста непознати ботове, които правеха много хитове, но спирането им не промени осезаемо нещата. Подозирам, че проблемът се крие някъде по-дълбоко и не е само от странана клиентите, но има нещо гнило и хостинга. Разбира се може да не е така, но с такова впечатление оставам от личните си наблюдения.

Та относно твоя проблем точно, освен да следиш статистиките, които дават в контролния панел и логовоте за грешки, не виждам какво повече можеш да направиш. Ако сайтът ти не е оптимизиран, мисля че постоянно ще имаш такова влачене, а не само отделни пикове от време на време. Специлистите по Престашоп могат да ти дадат някакви съвети дали нещо в системата може да ти бърка нещата.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Къде ти е по-големия разход - в работата на php или в обработката на sql заявките? Имаш ли компоненти от сайта, които зареждат съдържание от външен източник? В error-log-а какво пише, има ли някакви php грешки? Бавни sql заявки или грешки при работата с mysql ? Повредена таблица или проблем с InnoDB?
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

и аз имах ядове от ботовете и в случая намалих честотата на обхождане от уебмастер туул са гугъла и всичко е ок сега.
не ми се е отразило отрицателно на трафика.
 
Re: От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

и аз имах ядове от ботовете и в случая намалих честотата на обхождане от уебмастер туул са гугъла и всичко е ок сега.
не ми се е отразило отрицателно на трафика.

е браво не стига че плащате една идея повече че и честотата на обхождане намалявате ами накрая разправяте било супер супер

suphp хостингите не са супер минават за архаични вече...
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Системата е на Prestashop - магазина си е стар и просто на моменти са тези приливи, сега за пореден път говорих с хостинга и спряхме всичи излишни ботове, оставиха само GoogleBot.
Дано да се пооправят нещата, иначе посещенията са средно около 500 уникални, което си е малко.

престата по спомен имаше вградено кеширане до статик това включено ли е ?

едит и както е написал s1yf0x може и един рипер на базата да пробваш... а това което пита е важно :)
 
Последно редактирано от модератор:
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Вчера пак си писах със Суперхостинга защото около 12:00 и нещо влязаха точно ботчета или и аз незнам как да ги нарека и напарвя посещения от рода на 1000 за 10 /15 мин които само статистиката на преста ги засече ( аналитика/тиксото и т.н не ги хвана ).

И само забележете снимката, за какво процесорно време си говорим, сайт с 500 уникални...



Много ми прилича на някаква тъпа атака от някой, понякога си мисля, че те го правят нарочно. Ще видя тези дни как ще е и пак ще коментирам, иначе оптимизирах сайта и просто няма как да едини дни да ти прави 80-90мин време а другия без абсолютно никакви промени 1500.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Това което бях забелязал е когато влязоха в потока имаше 1 IP на което само последните цифри се сменяха

Пример :

154.34.1.20
154.34.1.05
154.34.1.65
154.34.1.89
154.34.1.314

Той един колега ги е видял и не се е усетил да направи снимки, но се пак ако пак се появи мога ли да го огранича чрез .htaccess - ако отговора е ДА - то как?
Нещо от рода 154.34.1.* .. и там вече как ще стане идея си нямам.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Принципно до сега съм нямал проблеми а и съм платил за 2 години напред и такам - гледам да мина спокойно през този проблем.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Я помоли някой от съпорта на хостинга да ти изпрати резултата от това:

Код:
 grep "06/Oct/2013" /usr/local/apache/domlogs/tvoiadomain.com |awk '{print $1}' |sort |uniq -c |sort -nr |head -100

ако имаш и raw logs от тази дата мога и аз да го филтрирам на личния си компютър. Целта е да се види, кои са 100-те IP-та с най-много заявки, какво търсят в сайта и от кой доставчик са.
 
От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

Сега ти писах ЛС, имам accesslog от няколко дена - около 14 мегабайта е

Я помоли някой от съпорта на хостинга да ти изпрати резултата от това:

Код:
 grep "06/Oct/2013" /usr/local/apache/domlogs/tvoiadomain.com |awk '{print $1}' |sort |uniq -c |sort -nr |head -100

ако имаш и raw logs от тази дата мога и аз да го филтрирам на личния си компютър. Целта е да се види, кои са 100-те IP-та с най-много заявки, какво търсят в сайта и от кой доставчик са.
 
От: Re: От: Голямо процесорно време - Как/Защо/Причини?

suphp хостингите не са супер минават за архаични вече...

Само до преди няколко седмица тук в този форум ме хранехте като вещица, когато спомена технология от типа на nginx и php-fpm :oops: Apache също спада към тази категория. Цитирам: nginx не е нищо повече от Apache без модулите.

E, вече поне всички знаем, че далеч не е така.
 

Горе