Гръцко гладно нема

От: Гръцко гладно нема

Най ми е забавно хора, които сами си казват нямат понятие от икономика, а вече виждам и финанси вкарваш, да дават компетентни мнения.

Колега я да те питам в момента държавата реши да изразходи 10 милиарда евра допълнително - да кажем 5 милиарда за вдигане на трансферните плащания двойно, също и на администрацита си, а останалите 5 милиарда евра ги налее в пътища, мостове, причисвателни станции, хидромилиорации и пристанища. Какво ще стане с БВП като цяло? След като държавните разходи е една от БВП компоненти - на теория при 80 милиарда БВП вливаш нови 20 милиарда и това е близо 25% ръст. Сега това го сложи за 5-10 години и почвай да смяташ сам, защото и бизнеса ще влезе в схемата и потреблението и всичко ще се мултиплицира.

Може и по локален пример да ти дам - не знам имаш ли понятие от бизнес или само от популизъм, но - представи си имаш компания с активи от 100 бона и 100 бона капитал и правиш 1к продукция на година и имаш 5 човека на работа и правиш 30к печалба- ако теглиш 1 милион кредит ще имаш 1,1 милиона лв актив 1 милион пасив и 100к капитал и ще произведеш 10к продукция или 10 пъти по-голяма продукция и имаш 50 човека на работа и правиш 300к печалба.

И в двата примера имаш ръст на производството, но на цена на кредита - проблема на гърците, че закопаха стотици милиарди в харчове, а не в инвестиции. Проблема с това финансови усилване, е че ако не създаваш активи Видов ден идва. В добавка гърците имаха огормни дефицити, т.е. харочеве за всичките тези бонуси и 13, 14 и 15 заплата и стотици хиляди на държавната хранилка и това се финансира с кредити.

Сега вдяваш ли, че кредита изкуствено раздува стандарта и ако не го управляваш става страшно - не случайно има понятия като риск мениджмънт, дългов мениджмънт и т.н. Защото когато почнеш да правиш грешки от бизнес с 50 човека работа и милион в актива, спокойно може да ти се иска несъстоятелност и да ти се ликвидира активите, за да се задоволят кредиторите ти и накарая 1,1 актив да бъде ликвидиран за под 1 милион иначе казано захубваш 100к капитал твоя, 50 човека са на улицата и всичко благодарение на неуместното ти управление на кредита. В по-добрият вариант е се връщаш пак на ниво 100к активи и 100к капитал - това е и реалното ти ниво.

Сега разбираш ли какво прави кредита - просто усилва в пъти резултата и такива като теб си мислят, че някой са много богати щото живеят в големи къщи и карат скъпи коли или други държави са по производителни заради бонусите.
А то какво било сега ще почнат жестоки резачки и спад на стандарт докато достигнат реалният си стандарт.

А по линия на бонусите и цоцализма, поущрение да идваш на време на работа или да носиш папките или да подгряваш двигатела и още 1 милион условия е хубаво ако бонусите идват от работодател, а не от данъкоплатец - правиш разликите нали?
А държавната администрация е паразит и да ги хвалиш колко пари взимат е все едно да хвалиш палача си каква голяма брадва има.

А по финансовият аспект - когато 15 години теглиш заеми за харчене, а не за активи неминуемо в един момент лихвата почва да ти става тежка, по линия на Гърците за напред лихвата+главница им е под 5% от БВП-то им, БГ 96-7 е била двуцифрена тази стойност и сме се оправили, а маляките няма да могат - http://graphics.wsj.com/greece-debt-timeline/ ще видиш колко и какво отива. Ще видиш, какви им са ниски лихвите и ще разбереш пак, че си на популизма.

А тези чисти ресурси и дадености са така, но това е едва няколко % от БВП, ако това е реалната им икономика то 20 пъти трябва спадне - това ли казваш?

Съветвам те за напред да вникваш в нещата и да не гледаш на първо сигнално популистко ниво. Ей такива като теб кълват най-много и такива като теб отнасят накрая цялата сметка, ще видиш и сам какво ще им се случи на гърците в обозримото бъдеще - в момента предадоха политическия и банковия си суверен на Брюксел, аз такива репарации не съм виждал да се налагат на победеният.
 
Последно редактирано:
От: Гръцко гладно нема

Писъмце със сърчице, хехехе

761907.jpg


Някои пак шеги ухажват с милярди, па други сал любовни писъмца получават,,, либофта е сляпа
 
От: От: Гръцко гладно нема

Най ми е забавно хора, които сами си казват нямат понятие от икономика, а вече виждам и финанси вкарваш, да дават компетентни мнения.

.
Определено нямам честа да съм такъв мастит бизнесмен и икономист, какъвто явно си ти, за това няма как да ти отговоря на този титаничен финансов анализ, и признавам с неохота че съм сразен с финансовите ти доводи.
Разбира се, че пак ще ходя на море в Гърция, въпреки по-лошите им финансови параметри на изпадналата им държавица.
Само едно нещо ще те помоля да преосмислиш назоваване на валутата евро в множествено число, според моето скромно мнение, евро винаги е евро, независимо дали се касае за 1 или 100к.
Надявам се отново да не ме сринеш с доводи как точно се произнася.
Поздрави и пожелания за житейско и финансово дълголетие :beer:
 
От: Гръцко гладно нема

Блекито много му знае устата, ама сега ще пробвам и дали мъ държи и гъ*а.
 
От: Гръцко гладно нема

@Иванов, Ходи си на море, пий узо играй сиртаки весели се, все ми е тази - но като стане дума за икономически и финансови теми, не вади опита с в таверните и по морето като финансов или икономически аргументи.
А за нова дума като евро и множествената и форма тук http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10926
Мерси за пожеланията, да ти се връщат и на теб.
 
От: Гръцко гладно нема

Имаше едни лаф, "Ти на мене ли ще вярваш, или на очите си", който може да се приложи тук в тази тема и по двата въпроса.
Според списания, проучвания, цифри и всичко останало, България е на светлинни години от Гърция по показатели...
Аз друго виждам..
По въпроса за парите, не изчетох всички мнения на хората писали във форума, към който ми даде линк, предполагам че там са само експерти, но аз отново ще заложа на собствените си очи и начина, по който печатарите и дизайнерите на банкнотите на европейската валута са предпочети да изобразят изписването на валутата (без очаевидно да се допитат до наши експерти).

100 левА



100 eurO


100 dollarS
 
От: От: Гръцко гладно нема

Разбира се, че пак ще ходя на море в Гърция, въпреки по-лошите им финансови параметри на изпадналата им държавица.
Къде ходиш в Гърция. Там, където ходя аз, цените много се вдигнаха този месец. За дайвинг септември ми изскаха 84 евро, тази година ми искат около 120 евро. Бахти пиявиците. Отделно хотела.
Май ще заменя гръцките дестинации с други. Лошо с тая гражданска война в Египет, иначе щях да ида пак тама, ама женските нещо се плашат, като видят тия бронетранспортьори около хотелите.
 
От: От: От: Гръцко гладно нема

Ходя в Ситония, тази година намерих перфектното място за моята почивка, тихо, на самият плаж се намира хотела, страхотна чистота, страхотен персонал, плажа невероятен, безплатни шезлонги и чадъри на плажа, към хотела.
Определено съм слушал че Турция е добра дестинация с ол инклузив, но аз нямам деца, което ол инклузива е много на сметка, та като нямам деца, а сме само аз и жената, искаме хубави плажове, спокойствие, тишина и за това това място много ми допадна.
 
От: Гръцко гладно нема

@Иванов, боговееш пред гърците щото са на "светлини" години от нас ... поне това благоговение разбра ли, че е дело на стотици милиарди еврО/A(без значение какво пише на купюрите на банкнотите във всички финансови/икономически медии множественото число на английски е euros), които са изтеглили и сега трябва да върнат?
 
От: От: От: Гръцко гладно нема

Ходя в Ситония, тази година намерих перфектното място за моята почивка, тихо, на самият плаж се намира хотела, страхотна чистота, страхотен персонал, плажа невероятен, безплатни шезлонги и чадъри на плажа, към хотела.
Определено съм слушал че Турция е добра дестинация с ол инклузив, но аз нямам деца, което ол инклузива е много на сметка, та като нямам деца, а сме само аз и жената, искаме хубави плажове, спокойствие, тишина и за това това място много ми допадна.

Цяла северна Гърция е превзета от български туристи, а има и много българи купили имоти
Направо не знам кво им харесва там, ама и на мени ми харесва,,, големи търговци гръците, нашия балкантурис ряпа да яде
То и политиците им са търговци, па наще са на афилейт даги ева и политърговците даги ева,,, кон за кокошка са наще пишман политици
 
От: Гръцко гладно нема

Абе блекота още съм на морето ма да питам кво стана фалираха ли маляките бе, че съм спастрил тука едни парици ма едвам ги държа! То ко се бават още бах го че ги похарча. Ти си гуруто казвай кво да правим
 
От: Гръцко гладно нема

Блекито ши загуби баса и затуй не пише в темата, ама ний пак може са почерпим, нъл тъй
 
От: Гръцко гладно нема

Абе блекота още съм на морето ма да питам кво стана фалираха ли маляките бе, че съм спастрил тука едни парици ма едвам ги държа! То ко се бават още бах го че ги похарча. Ти си гуруто казвай кво да правим

Горски, не мислих, че си падаш нещо по комунизма или се бъркам? Но защо използваш комунистическата риторика - всичко съм го писал, АКО излязат от ЕЗ и върнат драхмата - щеше и твоето да стане. Сега просто бавно и методично ще губят от стандарта си както до сега 25% от 2010 - в момента избират пътя на ужас без край.
 
От: Гръцко гладно нема

Блекито ши загуби баса и затуй не пише в темата, ама ний пак може са почерпим, нъл тъй

Бластерче, как така бе майка ще го загубя - като приеха 2-та кръга с реформи и те първа почва 3 и 4-ти и почва резачката? Баса беше, че маляките ще си цъкат сиртакито и узото и няма да има никаква разлика? Е разликата е видима и ясна - скоро време ще го видим и в икономическите данни - търпение само :)
 
От: Гръцко гладно нема

Бластерче, как така бе майка ще го загубя - като приеха 2-та кръга с реформи и те първа почва 3 и 4-ти и почва резачката? Баса беше, че маляките ще си цъкат сиртакито и узото и няма да има никаква разлика? Е разликата е видима и ясна - скоро време ще го видим и в икономическите данни - търпение само :)

Шото нема разлика, ръзвираш ли
Миналата седмица бех за три деня на халкидики и цените са сащите
Другата седмица пак ще ходя и ши направя сравнението, а можи и интервюта да взема от местните
Ама на пръв поглед не им са отразява кризата, те драматизират малко, ама като нас не са били и нема да бъдат
 
От: Гръцко гладно нема

Аааааа ше извиняваш ама ти предрече армагедон и то в най-кратко време! Аз ти казах, че дори да тръгне към фалит по аналогия с нас поне 20 години ше фалирва! Ама то е ясно, че тва нема как да стане. Интересно ми е с гръцките дцк каква ще е играта дали да си купим един вагон, като нема паре за остров...
 

Горе