Данък при продажба на сайт?

Alekpan2

Member
Здравейте колеги, наскоро реших да продам един мой сайт и ме интересува дали някой от вас може да ми помогне, като ми каже какви данъци се дължат в % за продажбата на сайт? А дали се дължат такива? Да речем че сумата е от рода на 20 000 лева и транзакцията стане през банка:
1: Какъв процент от тези пари ще дължа като данък?
2: В случай, че не декларирам тази продажба и реша да избегна данъци, какви проблеми евентуално може да си имам? А каква е вероятноста да имам такива?

Благодаря предварително!
 
От: Данък при продажба на сайт?

Според мен сайта се продава като стока и дължиш данък печалба
Пускаш фактура, дали по банков път или в брой, но просто си осчетоводяваш фактурата и ти минава като продажба на стока
Ако не си го купувал преди това или нямаш фактура за покупка, го продаваш като продукт и залагаш процент печалба
Нямаш ли счетоводител, аз говоря от обща култура
 
От: Данък при продажба на сайт?

Не се продава като стока, а като услуга.

Данък за продажба на стока (ако не е търговска дейност) от физически лица не се дължи (в общия случай). Обаче ти не продаваш стока, така че дължиш данък.

Може да го декларираш като „други“ и тогава дължиш 8% здравен данък + 10% данък върху дохода (върху каквото остане след облагане със здравния данък). Плати си на счетоводител да ти попълни данъчната декларация за да не се занимаваш с глупости.

После като ти направят проверка или ревизия ще има да обясняваш какво е това сайт на данъчните и ще се чудиш какво да отговориш на въпроса за това къде ти е договора на хартия.

Ако го продаваш на фирма ще се разбереш с фирмаджията и неговия счетоводител как да го осчетоводите, има варианти и да се плащат целия комплект осигуровки, има вариант да се регистрираш в регистър БУЛСТАТ, сложна работа.

Ако го продаваш на фирма от друга държава на ЕС се налага и регистрация по ЗДДС (независимо от сумата).

Ако продаваш сайта на българска фирма, българската фирма ще ти издаде служебна бележка, която се прикрепя към данъчната декларация (ако ти не си издал фактура за услугата).

Имай предвид, че ако съхраняваш някакви бумаги с написани на тях лични данни следва да се регистрираш като администратор на лични данни (например договор за продажба, в който трите имена и ЕГН-то на управителя са написани, както и се вижда неговия подпис). Законът не предвижда изключения. Има малка вероятност да те хванат, само по сигнал или ако говориш нещо политическо неудобно за някой с власт - тогава ще ти направят проверки от всички възможни институции.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: ops5
От: От: Данък при продажба на сайт?

Не се продава като стока, а като услуга.

Данък за продажба на стока (ако не е търговска дейност) от физически лица не се дължи (в общия случай). Обаче ти не продаваш стока, така че дължиш данък.

Може да го декларираш като „други“ и тогава дължиш 8% здравен данък + 10% данък върху дохода (върху каквото остане след облагане със здравния данък). Плати си на счетоводител да ти попълни данъчната декларация за да не се занимаваш с глупости.

После като ти направят проверка или ревизия ще има да обясняваш какво е това сайт на данъчните и ще се чудиш какво да отговориш на въпроса за това къде ти е договора на хартия.

Ако го продаваш на фирма ще се разбереш с фирмаджията и неговия счетоводител как да го осчетоводите, има варианти и да се плащат целия комплект осигуровки, има вариант да се регистрираш в регистър БУЛСТАТ, сложна работа.

Ако го продаваш на фирма от друга държава на ЕС се налага и регистрация по ЗДДС (независимо от сумата).

Ако продаваш сайта на българска фирма, българската фирма ще ти издаде служебна бележка, която се прикрепя към данъчната декларация (ако ти не си издал фактура за услугата).

Имай предвид, че ако съхраняваш някакви бумаги с написани на тях лични данни следва да се регистрираш като администратор на лични данни (например договор за продажба, в който трите имена и ЕГН-то на управителя са написани, както и се вижда неговия подпис). Законът не предвижда изключения. Има малка вероятност да те хванат, само по сигнал или ако говориш нещо политическо неудобно за някой с власт - тогава ще ти направят проверки от всички възможни институции.

Ти си по-запознат, но е добре да се включи някой счетоводител
Защото и на мен ще се разясни този казус
И автора на темата не казва нищо, как се е справил, какво да знаем за такава продажба
 
От: От: Данък при продажба на сайт?

Автора на темата още не е пристъпил към самата продажба :)
Веднага щом го направя и се свържа с счетоводител ще ви уведомя.
 
От: От: Данък при продажба на сайт?

И гледай консултацията със счетоводителя да бъде преди да направиш продажбата. Защото ако го направиш след като вече си извършил продажбата може да бъде твърде късно. Една от причините - задължението за ДДС регистрация, при което срокът е 7 дена преди датата на данъчното събитие (обикновено това е датата, на която си получил парите).

Ако нямаш задължение за ДДС регистрация (клиентът е от България или от държава извън ЕС) може да има други причини, поради които да е по-изгодно да се консултираш първо със счетоводител. Ама няма гаранция, че счетоводителят ще разбере правилно, че ти ще го разбереш правилно или че ще се сети за най-доброто решение.
 

Горе