Деклариране на приходи от Apple

cpprulez

New Member
Здравейте!
Желая да си регистрирам ЕООД, чрез което да продавам платени приложения в Apple AppStore. Не зная как стоят счетоводно нещата, за това се обърщам към вас с молба за разяснение. Не знам дали не е проблем това, че нямам фактури. Когато клиент купи дадено приложение, той плаща не на фирмата производител, а на Apple. Apple от своя страна не предоставят никаква друга информация за плащанията, освен че ти показват за всеки ден колко на брой downloads има от разлините държави, примерно USA - 500, Canada - 1000, Italy - 300 и т.н. В края на месеца Apple си идържат 30% от постъпленията, а останалите 70% се превеждат на банкова сметка на производителя. Въпроса ми е има ли как да декларирам тези приходи, ако единственоето, което имам е този банков превод? Ще съм много благодарен за всякакви мнения!
Благодаря Ви!
 
От: Деклариране на приходи от Apple

е... как ще имаш ЕООД ще получаваш пари и няма да имаш фактури ;) Просто при банков превод ще пишеш фактура et voila. Особенното е че ще трябва май да се регистрираш по ДДС - консултирай се със счетоводител.

А относно това за статистиката - има AppViz2 разцъкай го и ще ти отвори очите са много работи.
 
От: Деклариране на приходи от Apple

е... как ще имаш ЕООД ще получаваш пари и няма да имаш фактури ;) Просто при банков превод ще пишеш фактура et voila. Особенното е че ще трябва май да се регистрираш по ДДС - консултирай се със счетоводител.

А относно това за статистиката - има AppViz2 разцъкай го и ще ти отвори очите са много работи.

Здравейте! :)
Много благодаря за бързия отговор!
Да, ползвам AppViz - много удобна програмка. Относно фактурите, можете ли да ми кажете от кого към кого се пишат в този случай? Извинявам се, ако въпросът ми е глупав, но наистина изобщо не съм запознат.
Благодаря отново!
 
От: Деклариране на приходи от Apple

Пишат се от твоята фирма към Apple Inc. Няма нищо сложно. За разлика от Google, Apple плащат директно от Америка, така че няма нужда да се регистрираш по ДДС, докато не стигнеш 50 бона оборот.
 
От: Деклариране на приходи от Apple

Пишат се от твоята фирма към Apple Inc. Няма нищо сложно. За разлика от Google, Apple плащат директно от Америка, така че няма нужда да се регистрираш по ДДС, докато не стигнеш 50 бона оборот.

Здравейте и благодаря за отговора!
Имате ли представа дали е сигурно, че Apple приемат фактури от 3-ти лица? Не помня от къде, но съм сигурен, че някой беше казал, че не приемали, за разлика от Google.
 
От: Деклариране на приходи от Apple

А какво имаш предвид под "трети лица" и какво означава "дали приемат фактури" - да ти обясня - те си работят по законите в тяхбата си държава (в случая САЩ) - там приходите и разходите се отчитат на база паръчен поток - има постъпили пари в сметката - има приход, изхарчил си пари от сметката - има разход - може и да не им трябват фактури - то си е техен проблем.
Ти трябва да работиш съгласно българското законодателство - то казва друго - имаш продажба на юридическо лице (българско или чуждо) задължително издаваш фактура - дали на отсрещната страна и трябва тази фактура или не, не е твой проблем. След като и сега ти плащат, явно не се интересуват от твоята фактура.
А принципно - би трябвало да си наясно, че няма как да правиш сериозен бизнес и да не ползваш консултанти - задължение на счетоводителя ти ще бъде да приведе документацията на фирмата в рамките на българското законодателство.
 
От: Деклариране на приходи от Apple

На Apple въобще не им трябват твоите фактури. Те са за наште данъчни :)
 
От: Деклариране на приходи от Apple

Както ти обясниха и по-горе, ти трябва да се съобразяваш с БГ законодателството, тоест да издаваш фактура за извършена продажба. Не знам на какъв интервал получаваш плащания, ако са повече от едно на месец можеш да издаваш една фактура за всички продажби в края на месеца.
Виж и за електронното фактуриране.
http://fakturi.com/about.php
 

Горе