Деклариране на приходи от Paypal

DonMakaveli

Well-Known Member
Здравейте, като физически лица какво правите с парите, които получавате в Paypal? Имам в предвид когато станат повече и постоянни ежедневни постъпления...
 
Нищо. Теглиш си ги и си ги харчиш. Особено ако дейността ти е в сфера, в която може да си извън радарите. Когато започнеш да получаваш твърде много и се притесниш, правиш бизнес и започваш да "даряваш" голяма част от приходите си на държавата.
 
Теглиш си и си ги харчиш до момента, в който не ти пратят от НАП повиквателна да се явиш по едни сметки как има едни пари, който не са обявени. Да, ще минеш с няколко стотачки на месец, ама минеш ли към хилядите, малко ще ти е по-напечено. И "дарение" не е думата, а "рекет".

Имаш два варианта. Обянвяваш ги в годишната си данъчна декларация или ги минаваш през фирма. И в двата случая ще ти трябва преди това някой счетоводител да ги каже как ще се случва, но процеса, в който ще делиш с държавата никога не е бил приятен.
 
В момента, в който решиш да се правиш на фирмаджия трябва да вдигнеш и цените. Запознай се с видовете данъци, които се налагат върху печалбата ти, защото в един момент ще хлъцнеш. Особено ако работиш на 20% печалба и не вдигнеш цените. А пък ако се занимаваш с някой кокошкарски бизнес, вдигането на цените означава, че клиента ще иде при друг, който още не ги е качил. Успех
 
Декларираме и плащаме ДОД ако е като физическо лице. Можеш и сам да го правиш, сравнително лесно е. Останалото харчим на спокойствие.

Не се опитвай да минаваш късо, защото НАП пропуска, но не забравя. Утре ще ти направят проверка назад във времето и ще си ги поискат заедно с лихвите и глобите. Не си струва.
 
Ако контрагентите са от Европейския съюз най-вероятно и регистрация по ЗДДС.
Това е ако реши с фирма да декларира. Няма как да се измълкне от това. Според мен такъв в случая. Пейпал тук рядко се ползва за разплащане. ;)
 
Това е ако реши с фирма да декларира. Няма как да се измълкне от това. Според мен такъв в случая. Пейпал тук рядко се ползва за разплащане. ;)
В повечето случай ако е свободна професия и продава услуга на фирма от ЕС независимо къде му плаща трябва регистр. по ЗДДС.
 
В повечето случай ако е свободна професия и продава услуга на фирма от ЕС независимо къде му плаща трябва регистр. по ЗДДС.
Да, еми според мен говорим за някакво фрилансване, но само предполагам. Авторът ще каже повече. Значи дори и хора, които предлагат услуги са длъжни да са по ДДС с регистрирана фирма? Това не е много яко, мислех, че може да си го вписват в данъчната декларация като допълнителен доход. Но пък и идва от ЕС, което пък е другата страна на нещата.
 
Аз какво бих направил ако вече сумата е станала доста голяма, не е съвет а лично мнение, закривам всички профили на Paypal квото било било и почвам на чисто с друг paypal и търся да изляза на светло и да ги декларирам по реда си, но задължително с новото, защото назад да оправиш неща ми се вижда мисия ....... и много главоболия и разправии. Както казах това си е мое мнение и не е съвет.
 
Аз какво бих направил ако вече сумата е станала доста голяма, не е съвет а лично мнение, закривам всички профили на Paypal квото било било и почвам на чисто с друг paypal и търся да изляза на светло, но задължително с новото, защото назад да оправиш неща ми се вижда мисия ....... и много главоболия и разправии. Както казах това си е мое мнение и не е съвет.

Ще хване някой да те послуша и после ще бере ядове. :D
 
Някой с опит в такава ситуация да ми каже какво да правя, моля. От миналия април до сега съм получила около $800 през PayPal и не знам как да ги декларирам и да платя данък.Не искам да правя регистрации защото всичките ще заминават за данъци и осигуровки. На месец получавам около 120 лв.
 
Ще хване някой да те послуша и после ще бере ядове. :D
Както казах, какво бих направил аз ако ми се наложи и не е съвет, но ти може да споделиш, какво би станало ако направя така за да не правят другите като мен ако им се наложи ;)
 
Както казах, какво бих направил аз ако ми се наложи и не е съвет, но ти може да споделиш, какво би станало ако направя така за да не правят другите като мен ако им се наложи ;)
Ами то ако си във заварена ситуация, това е единствената опция. Като обаче това нищо не ти гарантира. Инфото за стария акаунт се пази от Пейпал и ако някой го иска, ще си го получи и ти ще си го изядеш.
Но Метавърс е прав, че тези, които си мислят да скатават нещо по този начин е по-добре да не започват изобщо. Защото 100% има хора, които четат и си мислят, че така ще им излязат сметките.

@Andromeda1 , можеш да спреш да получаваш тия суми и да се надяваш нищо да не последва. Или да продължиш и пак да се надяваш на същото. Не можеш да го легализираш това сам/а, защото нямаме необлагаем минимум в БГ. Очаква се за всяко нещо, което вършиш да си плащаш мин. осигуровки и, разбира се, данък върху печалбата. В повечето случаи има и ДДС регистрация, по някакъв друг член беше, май 97. И реално не наисляваш ДДС и не плащаш ДДС, но си регистриран.
Можеш да го минаваш през фирма на близък човек, а с него да сключиш някакъв граждански договор за нещо си. На негова база той да ти плаща парите, пък твоите клиенти да плащат на него.
Всички тези "нужности" са учтиво наложени от държавата ни, която е известна с това, че стимулира малкия бизнес и предприемачеството, а също и с високия си стандарт, при който 120лв не са пари и затова никой не трябва да си помага с работа, носеща му само толкова.
 
Последно редактирано:
Ами то ако си във заварена ситуация, това е единствената опция. Като обаче това нищо не ти гарантира. Инфото за стария акаунт се пази от Пейпал и ако някой го иска, ще си го получи и ти ще си го изядеш.
Но Метавърс е прав, че тези, които си мислят да скатават нещо по този начин е по-добре да не започват изобщо. Защото 100% има хора, които четат и си мислят, че така ще им излязат сметките.

@Andromeda1 , можеш да спреш да получаваш тия суми и да се надяваш нищо да не последва. Или да продължиш и пак да се надяваш на същото. Не можеш да го легализираш това сам/а, защото нямаме необлагаем минимум в БГ. Очаква се за всяко нещо, което вършиш да си плащаш мин. осигуровки и, разбира се, данък върху печалбата. В повечето случаи има и ДДС регистрация, по някакъв друг член беше, май 97. И реално не наисляваш ДДС и не плащаш ДДС, но си регистриран.
Можеш да го минаваш през фирма на близък човек, а с него да сключиш някакъв граждански договор за нещо си. На негова база той да ти плаща парите, пък твоите клиенти да плащат на него.

Всички тези "нужности" са учтиво наложени от държавата ни, която е известна с това, че стимулира малкия бизнес и предприемачеството, а също и с високия си стандарт, при който 120лв не са пари и затова никой не трябва да си помага с работа, носеща му само толкова.
Отчайващо...Първо, нямам такъв човек и второ, това за сега ми е единствения доход. Задънена улица:confused:
 
Да, за жалост нашата държава-мащеха не би позволила на някой да подаде глава дори и за малко и такова нещо като като минимален облагаем доход няма за съжаление. Стрижи още докато си почнал да излизаш от почвата си. Незаивисмо нали правиш по 100 лева или по 10 000 лева, ти си задължен да даваш на държавата. Защо, защото така трябва. Глупости, които реално създават сивата икономика. Не апелираме да не си чист пред държавата, но определено не съм фен да споделяш всеки лев, който си изкарал с честен труд, особено когато става сума за нищожна сума. Повечето правят следното, кътат докато станат големи, стъпват си здраво на краката и след това като имат здрава основа под себе си започват да обявяват, за да има смисъл и да остане за тях. Това е общият и най-често срещан сценарии. Който каквото иска да прави и да струва, но ако още в първите си стъпки почнеш да обявяваш и да плащаш, няма да изкараш много. Дори може още от тогава да си обявиш фалита. Както се вика да умреш в зародиш.

Има и заобиколни начини. Да се плаща на фирма на твой познат, той да ти дава кеша, отделяйки от сумата ти данъка, който ще платиш през твоя фирма. Но тук спестяваш осигуровки, които не са малко на фона на това, което каза, че изкарваш. Това е начина за сега. Няма да загазиш, защото реално нямаш нищо общо с каквото и да е печелене, фирмата, която е на твоя човек има. А той каквото прави с изтеглените си пари си е негова работа. Най-много да ти удаържи едни 10% копоративен данък + 5% данък дивидент и след това вече е твоята сума.
 
Мислих за този вариант с фирмата, но нямам такива познати. Остава ми да се надявам да не ме погнат или, както писаха по-горе, просто да спра да ги получавам тези пари.
 
Мислих за този вариант с фирмата, но нямам такива познати. Остава ми да се надявам да не ме погнат или, както писаха по-горе, просто да спра да ги получавам тези пари.
Глупости, не се отказвай от парите си. Да, не е много спокойно, но пък са нещо. Все пак ги вкарваш под една или друга форма в икономиката. Никой ли около себе си нямаш с фирма, ама никой? Говорим за познати на вашите, някой. Виж някакви познати. Помоли ги.
 
Глупости, не се отказвай от парите си. Да, не е много спокойно, но пък са нещо. Все пак ги вкарваш под една или друга форма в икономиката. Никой ли около себе си нямаш с фирма, ама никой? Говорим за познати на вашите, някой. Виж някакви познати. Помоли ги.
Ще помисля още, може да излезе някой. А до тогава ще се надявам да започна да печеля повече, че да се узаконя и да спя спокойно.:)
 
Ще помисля още, може да излезе някой. А до тогава ще се надявам да започна да печеля повече, че да се узаконя и да спя спокойно.:)
Да, това е идеята и най-вече всеки го прави. И това е добрия светъл сценрии, другият е с незакония 1 милион, за който никой не пита. ;)
 

Горе