Джентълменско споразумение за цената на труда

DreamDevise

Well-Known Member
Рейтинг - 100%
16   0   0
Според вас трябва ли да има някакво споразумение между дизайнери и програмисти за цената на труда им?
Според мен трябва да има някакъв минимум който да се спазва, все пак в последно време много се обезцени работата и труда на много дизайнери програмисти в България, просто хората нямат пари за по-скъпата и по-качествена работа и поръчват това което се предлага на по-ниска цена.
Все пак дизайнерите и програмистите се опитват да се издържат от това, но нещата не отиват на добре.
Може да се направи някакво споразумение за праг на цените на услугите (нещо като БУА) и членовете които спазват правилата да получават някакъв стимул, не знам може би етикет с надпис или нещо подобно.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

http://www.kab-sofia.bg/novini/saob...tiranata-profesiya-dizainer-razdeli-gildiyata Ето това е интересно четиво :)
Винаги ще има някой, който да подбива цената и друг такъв който да търси. Не съм сигурна, че всички ще се съгласят с прага аз съм твърдо ЗА понеже нещата вече излизат извън контрол. Повечето хора смятат, че дизайна е маловажна част от техния имидж и не са съгласни да заплатят реалната му цена.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Това с минимална цена на стока или услуга и разбирателство между конкуренти на пазара се нарича картелно споразумение и е незаконно.
Цената на труда стоката се определя от себестойността + печалбата + разхода. Различните програмисти/дизайнери имат различни разходи, печалби и тн.
Ако смяташ че труда ти се оценява ниско или търсиш пазар на който се плаща по - добре или търсиш някой които да ти продава труда по - скъпо.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Това са глупости. Не знам как е при дизайнерите, но при програмистите няма проблем с разни нискотарифни индивиди, които си мислят, че са програмисти.

Сценарият в 90% от случаите е следният:
0. Идва запитване от У за проект към програмист Х;
1. У не е доволен от цената на Х;
2. У отива при някой нискотарифен;
3. У идва пак при Х за да му се свърши работата, но цената вече е поне двойна;
4. В 80% от случаите У намира друг програмист като Х, но не плаща двойно;
5. Следващият път У знае, че нискотарифния нищо няма да му свърши.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

На колегите в Англия цените им започват от 1000 паунда, тук същият дизайн се прави 20 пъти за по-малко, във Филипините да не говорим.
Става въпрос за някакви стандарти и който отговаря на тях, носи съответният етикет като "стара планина".
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Българите не се различаваме много като тарифи от филипинците или пакистанците/индийците.

Може да е тъжно, но е факт и ще си е така! Казва се стандарт на живот!
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Факт го правите самите вие, а не всички ние. Щом искате да работите на пакистански тарифи никой не ви спира, но не обвинявайте другите, а себе си.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Хубаво е да имаш самочувствие, ама не забравяй все пак от къде си и къде живееш? Виж, ако работиш за чужденци, тогава естествено ще сменим езика :)
Не че нещо, ама... търсенето определя предлагането. ;) Много тъжно е наистина!
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

И какво като съм от България да работя за стотинки ли или да се мисля за трето качество човек? Айде няма нужда.
И българи плащат, но го правят само ако човека от среща си цени труда.

Качеството, времето за изпълнение и т.н. определят цената, а не родното ти място ;).
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Taка ееее. Но в България никой (почти) не иска да дава пари за дизайн. Поне такива са моите наблюдения. Ако може за 20лв, че и даже за без пари - най-добре! :))) Не ме разбирай погрешно :)
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Няма как да стане при такова свръхпредлагане.
Който предлага дизайнерски услуги, или трябва да се цели да стигне някакъв връх в занаята си и да положи усилия да се само-промотира - да си изгради онлайн репутация. За препоръчване - не само на българския пазар. Не е лесна работа и отнема време.

Алтернативата е да си намери друго поприще, пък да си маже за удоволствие в свободното време.
 
Последно редактирано:
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Няма как да стане при такова свръхпредлагане.
Който предлага дизайнерски услуги, или трябва да се цели да стигне някакъв връх в занаята си и да положи усилия да се само-промотира - да си изгради онлайн репутация. За препоръване - не само на българския пазар. Не е лесна работа и отнема време.

Алтернативата е да си намери друго поприще, пък да си маже за удоволствие в свободното време.

Много съм съгласна. Жалко само за отделеното време в обучение, ако си се надявал да успееш в тази област...
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Ако си наистина добър и кадърен, няма да се занимаваш с клиенти в бг. Ако си цениш труда де :) Защото често очакванията са за 1000 лева да получат новия фейсбук.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

А как си намирате клиенти от чужбина? Аз пробвах в сайтовете за конкурси и фриланс работа, но не ми харесват как процедират. Дори писах до едно 20-30 агенции, предимно в Америка и Англия, но нямаше обратна реакция... Естествено писах и на БГ агенции(сайтове) за дизайн, но съжалих...
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

А как си намирате клиенти от чужбина?...
Портфолио. Клиенти много лесно се намират ако имаш впечатляващо портфолио.

Но за дебели клиенти и високо заплащане се искат и други неща.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Някой много бъркат дизайн и програмиране.
Цената за добър програмист може да е висока и там мърдане няма. Както и има нискотарифни пишман програмисти.
Но това не важи при дизайнерите - там е много на ниво креативност и ако щете малко изкуство. Един дизайн може да хареса на едни и да не хареса на друг.
В БГ цените са каквито са - и аз се възползвах от лого дизайн за 30 лв. Обаче айде да сме честни - колко време отнема да нарисуваш идеята си? Аз съм артистичен инвалид, но ако ти отнема около час, това означава че работиш за 30лв/час... много или малко е?
Понеже тук има много талантливи дизайнери (ганьо е един от тях) та си мислех, ако аз намирам клиенти в Англия, на английски цени, кой е склонен да делим 40% за мен, 60% за дизайнера? Да видим дали има желаещи.
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Аз почнах с форумни конкурси в ДП, до момента 98% от всички мои проекти съм ги правил за клиенти от чужбина. И аз съм работил за малко пари в началото, предполагам заплащането отговаря на качеството, но цената на която правех уеб дизайн и кодиране на сайт преди 2 години сега е почти тройна само за дизайн (при някои клиенти и повече). С уменията ти расте и цената.

Просто както каза Ноке ти трябва стабилно портфолио, пускаш тема в някой по-голям форум или кандидатстваш за проекти в одеск или фрийлансер примерно и ще ти дойдат клиенти с времето. Стига да изпъкваш измежду пишман дизайнерите. Добрите предприемачи знаят какво искат и какви пари да дадат за добро качество.

Относно 'гилдиите', актьорите например знам, че си имат гилдия както и някои други професии, и има някакви ориентировъчни минимални цени. Естествено, в нашата професия е малко по-трудно, понеже названието "дизайнер" си го дават всички сами, без да са сигурни дали се вписват и 10% в тази категория.

У нас както обикновено ситуацията е доста зле, просто българите не сме с манталитета да си плащаме за каквото и да било, тук всички са на принципа "направи си сам, колкото и да не можеш" или "открадни", понеже тук последствия за каквито и да е авторски права (пък и за всичко останало) няма да има. Появяват се от време на време някои 'предприемачи', които са по- в час с нещата, но са рядкост.

При програмирането нещата не са много по-различни, дори там мисля че труда е още по-подценен. Хубаво е всеки да си определя цената според вложеното време, за мен в момента като дизайнер $40-$50 на час ми се струва нормално, като знам че в щатите фирмите плащат по $100 на час и нагоре. За програмистите си нямам и на идея как вървят.

Та хубаво ще е да има споразумение и минимални цени, но не мисля че е постижимо, докато се научат да плащат българите както трябва, ще работим за американци и други европейци :)
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

...
При програмирането нещата не са много по-различни, дори там мисля че труда е още по-подценен. Хубаво е всеки да си определя цената според вложеното време, за мен в момента като дизайнер $40-$50 на час ми се струва нормално, като знам че в щатите фирмите плащат по $100 на час и нагоре. За програмистите си нямам и на идея как вървят.
...
Доста напомпани са тия цени.
$100/час може да взема някой доста популярен дизайнер. Да речем някой от 200-те най-известни уеб дизайнери в света. А фирма да плаща на служител толкова - забрави.
$40-$50 също е доста оптимистично, но е що-годе реално за някой дето е минал фазата "търсене на клиенти по разни форуми".

Един средно-добър дизайнер има възможности да изкара пари по доста по-лесни и приятни начини от това да работи за отделни клиенти :) .
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Доста напомпани са тия цени.
$100/час може да взема някой доста популярен дизайнер. Да речем някой от 200-те най-известни уеб дизайнери в света. А фирма да плаща на служител толкова - забрави.
$40-$50 също е доста оптимистично, но е що-годе реално за някой дето е минал фазата "търсене на клиенти по разни форуми".

Един средно-добър дизайнер има възможности да изкара пари по доста по-лесни и приятни начини от това да работи за отделни клиенти :) .

Може да съм завишил малко, но така де, зависи в коя фирма работиш все пак, виждал съм реална възможност за работа и половината от времето те ползват само като консултант, мислех си, че $40/h е много за конкретния случаи, но те не мислеха така.

Смятам и по себе си, понеже за един .PSD дизайн, който ми отнема средно 3-4 часа никой няма проблем да ми плати $150, като някой клиенти са се учудвали, че струва толкова малко... Имал съм и противоположния случай естествено, така че предполагам е според клиента...
 
От: Джентълменско споразумение за цената на труда

Едва когато си напред с материала и имаш достатъчно клиенти/поръчки можеш да вдигнеш цените. Няма значение дали си програмист, дизайнер, копирайтър, оптимизатор. Да не забравяме колко време, четене и опит са те направили добър, в това което правиш. Да, може за един-два часа да свършиш нещо, но това не означава че труда трябва да струва по-малко. Знанията и уменията струват много повече от самия труд.
 

Горе