Дипломна работа: Отчитане на продукти на интелектуална собственост

Poltargaista

Active Member
Пускам темата, за да помогна на приятел.

Дипломната работа е по счетоводство.

Трябва ми информация за това, как след като се създаде софтуер - как се отчитат разходите и как се калкулира себестойността му. След това да кажем, че се патентова - какви са взаимоотношенията с Патентното ведомство. Как се амортизира този софтуер? Като се отдава за ползване - как се отчитат приходите от лицензирането? И като цяло взаимоотношенията с клиентите и последващи разходи за поддръжка как се отчитат.

Долу-горе като план е това. Като цяло ми трябва реда на отчитане - от създаването му до отписването му поради натрупаната амортизация.

Държа да отбележа: не ми трябват отчетни данни! Защото те от това с право се притесняват хората. На мен ми трябва реда на отчитане, не цифри - така че фирмените тайни ще се ги запазят!

Очаквам всякакви отзиви! Благодаря предварително на всички отзовали се!

[SUP]
+Ангел Порязов - Профил в Google+​
[/SUP]
 
Последно редактирано:
От: Дипломна работа: Отчитане на продукти на интелектуална собственост

Софтуер не се патентова. Може само да го регистрираш като авторско произведение, но тоова не е в патентното ведомство, мисля, че беше в министерство на културата тази регистрация.
А относно отчитането - търсиш в международните счет. стандарти и някои разработки по прилагането им - там темата е разработена доста добре - на англйски има много писано по въпроса.
 
От: Дипломна работа: Отчитане на продукти на интелектуална собственост

Нещо по-конкретно за тия разработки можеш ли да ми кажеш, защото МСС 38 не описва нищо в конкретика?
 
От: Дипломна работа: Отчитане на продукти на интелектуална собственост

Може да прочетеш и ПКР 32 към МСС, но ако от МСС 38 нищо не си разбрал и от него нищо няма да разбереш. По-конретно от счетоводния стандарт не се сещам. Най-общо идеята е следната - до пускането на продукта в продажба се натрупват всички преки разходи - заплати, амортизации и т.н. и се прави себестойност на продукта. След като е готов се оценява и заприхождава като нематериален актив. Това е. Всички последващи разходи по подръжка и модификация се отчитат като текущи.
Това е накратко схемата.
 
От: Дипломна работа: Отчитане на продукти на интелектуална собственост

За жалост това са общи приказки и не ми вършат работа за конкретната задача.

Цитата не го ли приема за символи?
 
От: Дипломна работа: Отчитане на продукти на интелектуална собственост

Да не би да имаш очакване, че някой ще седне да ти напише дипломната работа? Дал съм ти насоки - там е това, което ти трябва. От там нататък все пак трябва да си заработиш дипломата.
 

Горе