Доставка до Македония и мито

alabam4eto

Active Member
Здравейте колеги,
Имам едно питане към вас относно изпращането на стоки в Македония тъй като не са членка на ЕС ако пратя нещо при тях ще трябва да се плати мито, както когато получаваме стоки от Китай в България. Но в България стоки с цена до 30 евро (не съм сигурен точно колко) са освободени от мито.

Някой запознат ли е как стои въпроса с Македония и дали има подобни вратички да се избегне заплащането на мито?
 
От: Доставка до Македония и мито

Успя ли да намериш решение?
 
От: Доставка до Македония и мито

Какво ще пращаш? Фирма имаш ли?
За повечето неща не би трябвало да нямаме мита при износ. Евентуално македонеца ще трябва да плати вносно мито и македонско ДДС, но това не е твоя отговорност.
 
От: Доставка до Македония и мито

Фирма си имам, но проблема е за пратките. Не е удобно когато клиента трябва да обикаля и да се чуди кое как става ...
 
От: Доставка до Македония и мито

Ами пак стои въпроса колко е голямо нещото, което искаш да изпратиш и колко е скъпо?
Законния начин е да си го изнесеш с митническа декларация и т.н., даже ДДС не трябва да му вземаш на македонеца. Тъй като ти едва ли можеш да попълниш правилно декларацията, може да отидеш в митническа агенция, където да ти я направят срещу заплащане.
Но ако е нещо малко - просто върви в пощата, сложи го в един плик с балончета и го изпрати от там - с регистрирана международна въздушна поща. Служителката ще те пита какво е, ще и кажеш там нещо и някаква малка цена, и това е.
 
От: Доставка до Македония и мито

Не четем, не четем и пак не четем.
Колегата има казус, с който и аз се блъскам от месец и не намирам решение. Убеден съм, че и той знае, че не се начислява ДДС на македонеца и ТОЧНО за това е неудобство за него (македонеца). Това ходене по митници би провалило поръчките или поне част от тях. Въпроса, който и той задава е, как да се направи по-лесно за клиента.
 
От: Доставка до Македония и мито

Четем, ама не можем да схванем явно?
Ето до какво се свеждат нещата според мен:
- Ако нещото струва 20лв., продаваш го на същата цена на която би го продал тука да речем и му го пращаш с обикновената поща, и не те интересува нито ДДС нито митници.
- Ако нещото струва 20000лв., тогава му го продаваш без ДДС и правиш всичко както трябва - с митници, декларации и т.н.
 
От: Доставка до Македония и мито

е? Колко е прага за дадена стока без да се обмитява?
 

Горе