Доставки от Китай

От: Доставки от Китай

Чакам 2 телефона от DX, нещо се влачат доста, но са изпратени с China Post. В този случай ще получа ли някакво известие от митниците, че пратката ми е там или трябва да ида сам да проверя?
 
От: Доставки от Китай

Нямаш ли тракинг да проследиш къде е пратката?Ако пратката е в митница изпращат писмо по адреса на пратката с което те канят да предоставиш документи(плащане и фактура,разпечатка от сайта ако няма фактура) за плащане на ДДС. Мито няма за телефоните.
Доста пратки се губят последно време през China Post или идват след голямо забавяне. Пускай им диспут да ти връщат парите.
 
От: Доставки от Китай

Нямаш ли тракинг да проследиш къде е пратката?Ако пратката е в митница изпращат писмо по адреса на пратката с което те канят да предоставиш документи(плащане и фактура,разпечатка от сайта ако няма фактура) за плащане на ДДС. Мито няма за телефоните.
Доста пратки се губят последно време през China Post или идват след голямо забавяне. Пускай им диспут да ти връщат парите.

Имам тракинг номер, просто не знам дали отбелязва, че са в митница или проста излиза, че пратката вече е в БГ ( не съм поръчвал друг път). Понеже поръчах с кредитна карта им направих диспут, чрез банката. Уж обещаха последно, че ако до 7 дневен срок не е при мен, ще ми върнат парите. Първо се опитаха да ме навият за resend или за ваучер за пазаруване от сайта за същата сума, но след като им написах 10 пъти, че единственото, което искам е full reffund ми отговориха само "Ok". Големия шанаджии излезнаха нещо. Повече от 2 месеца чакам.
 
От: Доставки от Китай

Добре и как се води услугата, която предлагат DHL, че да се свържа с тях тези дни? И те само пред митници ще ме представляват, и също така за адрес трябва да посоча не моя, а техният ли?? Нещо много объркано ми идва :D
 
От: Доставки от Китай

Пак си остава твоя адрес и ще ти го докарат до дома. Просто като им дадеш правомощие те да могат да ти освободят пратката от митница, няма да има тази спънка вече и да си губиш ти времето на митница, а ще ти докарат пратката до вратата или каквато е предварителната уговорка. Ти прецени дали да чакаш 2-3 часа да си я освободиш сам или да дадеш 20 лв. Макар че отново може да има на лице нова спънка и да не могат да ти освободят пратката дори и те, ако има съмнение за измама или укриване на мито, внос на нерегламентирани стоки или фалшификати. Пак ще бъдеш привикан на място, за да бъде отворена пред теб. Иначе на сайта на DHL има всичката информация, която ти е необходима за предлаганите от тях услуги и ценоразпис. Иди на Express и разгледай.
Добре и как се води услугата, която предлагат DHL, че да се свържа с тях тези дни? И те само пред митници ще ме представляват, и също така за адрес трябва да посоча не моя, а техният ли?? Нещо много объркано ми идва :D
 
От: Доставки от Китай

Да, цената на продукта няма значение.
Но силно се съмнявам да се разминеш с еднократно 20 лв и да ползваш тази услуга целогодишно примерно 48 пъти за следващите 3 месеца. Предполагам, че на всяка една доставка трябва да заплатиш тази сума еднократно + сумата за самата доставка + мито върху стоката ти + вътрешна транзитна такса до населеното ти място + ддс (евентуално, ако поръчваш по-скъпи неща).
Добре, а тия 20 лева са еднократна услуга, без значение от сумата, за която си си поръчал разни неща? Нали така?
 
От: Доставки от Китай

Направо да дам пример, ще е най-добре с приблизителни данни, за да стане по-ясно на всички.
Пращат ми "нещо" на стойност 30$ с уж безплатна доставка от китайски онлайн магазин.
За това нещо обаче аз заплащам някаква доставка от около 14-17 лв. (не помня точно колко), тъй като май се оказва не безплатна в крайна сметка, върху нея ми начислиха в митницата някакви други суми. Нямах някакъв EURI номер, съответно заплатих някакви си такси тук там, попълвах разни бланки. Платих в банка съответно някаква поредна такса. Платих и 12 лв още да си го взема от градска митница, а не от столична. Отделно го разпарчелосаха "подаръка" ми при проверка.

Какво се оказа, за стока от 30$ заплатих още около 50-55 лв в кеш. Ако се възползвате и от услугата DHL да ви освободи пратката вместо вас, ще ви струва 70 лв. удоволствието да притежавате стока, внесена на стойност 30$. (44 лв.).

Вашата пратка не трябва да е изпратена с цена над 20$ (30 лв), ако желаете да ползвате евтин китайски боклук, иначе просто няма да е евтин. Ако пък ви го пратят с реална цена примерно от 200$ направо ви съчувствам.
 
От: Доставки от Китай

Направо да дам пример, ще е най-добре с приблизителни данни, за да стане по-ясно на всички.
Пращат ми "нещо" на стойност 30$ с уж безплатна доставка от китайски онлайн магазин.
За това нещо обаче аз заплащам някаква доставка от около 14-17 лв. (не помня точно колко), тъй като май се оказва не безплатна в крайна сметка, върху нея ми начислиха в митницата някакви други суми. Нямах някакъв EURI номер, съответно заплатих някакви си такси тук там, попълвах разни бланки. Платих в банка съответно някаква поредна такса. Платих и 12 лв още да си го взема от градска митница, а не от столична. Отделно го разпарчелосаха "подаръка" ми при проверка.

Какво се оказа, за стока от 30$ заплатих още около 50-55 лв в кеш. Ако се възползвате и от услугата DHL да ви освободи пратката вместо вас, ще ви струва 70 лв. удоволствието да притежавате стока, внесена на стойност 30$. (44 лв.).

Вашата пратка не трябва да е изпратена с цена над 20$ (30 лв), ако желаете да ползвате евтин китайски боклук, иначе просто няма да е евтин. Ако пък ви го пратят с реална цена примерно от 200$ направо ви съчувствам.

Пак питам защо? Мен защо не ми струва толкова, а ги ползвам относитело често
Вижте, в момента се въртят поне 3 теми за вноса. Сигурен съм, че тук има хора, които играят на групаж и контейнер, но странно не споделят опит. Аз съм от онези с пратки от 20$ до 100кг и за пореден път обяснявам няколко основни неща, които е редно ако смятате да се титуловате "предприемачи" трябва да си набиете в главите (това не е към теб @TheCrazyBastard)

1. Ако ще мишкувате с криене на ДДС и мито си потърсете източниците. Това не е търговия или предприемачество, а дребно мошеничество

2. Започнете да четете - Тук имам чувството, че всеки се надява едно по едно всяко нещо да му се обясни. За основата или съвет съм ок, но ако търсите съвет ще се вади кочана с фактурите. Свикнете с това. Мен, а убеден съм и повечето колеги, никой не ги съветва по конкретни казуси просто ей така за спорта. Та едно е съвет, но друго е да искаш някой да си отделя времето за едната слава. Тъпото е, че дори когато някой го прави, пак не се чете

3. 8 страници за толкова просто нещо, което се обяснява само тук за пореден път! Кое не стана ясно?!

-Вадите си ЕОРИ код
-Искате си фактура от китаеца
-Плащате
-Вадите пълномощно за спедитора да освободи
-Идва стоката, пращате му пълномощно, той освобождава на София и така не плащате болезнените явно 20лв, след което транзитира до вашата врата

Митнически сборове и данък се начисляват по елементарната схема:
(Стойност на стоката + стойност на транспорта)*Мито

Колко е митото ще си потърсите в Тарик кодовете

Полученото по-горе число се умножава по 20% ДДС

Сумата от %та мито и %та ДДС се внася. TNT, DHL и тн имат кредитиране за митнически сборове и ДДС до 1000лв, тоест попълвате бланка, подписвате и им пращате, те плащат към държавата, вие към тях.

В частният случай, когато стоката е с безплатна доставка на фактурата задължително трябва да пише, че Unit price (DAP city), като city е града, в който трябва да бъде доставено. Всякакви други свободни съчинения по темата на митница не минават.

По-просто от това нито съм го намирал обяснено, нито на мен някой ми го е обяснявал, нито ще си направя труда да го правя за пореден път.

И накрая, но не и по важност, моля ви научете се, че за да ви се помогне трябва поне малко усилие да вложите и вие. Нищо не идва даром на този свят.
 
Последно редактирано:
От: Доставки от Китай

Пак питам защо? Мен защо не ми струва толкова, а ги ползвам относитело често
Не мога да ти отговоря. Единствено може да са ме излъгали и да ги дам на прокуратурата за вътрешно разследване на митницата. Това е моят опит с DHL и митница. Съжалявам. Някой друг трябва да даде повече ясноти.
 
От: Доставки от Китай

Не мога да ти отговоря. Единствено може да са ме излъгали и да ги дам на прокуратурата за вътрешно разследване на митницата. Това е моят опит с DHL и митница. Съжалявам. Някой друг трябва да даде повече ясноти.

То не беше обвинение към теб. Подозирам защото са го извъртяли с освобождаване на местна митница, а не София. И аз съм минавал през това 1 път поради един тъпак китаец, който вместо фирмата бе посочил мен за получател, плащането фирмено и изобщо едно адско мазало. Общият случай съм го посочил по-горе.
 
От: Доставки от Китай

Някой може ли да ми каже колко ще ми е митото за стоки на стойност околу 10000лв
Благодаря предварително
 
От: Доставки от Китай

Зависи от стоките, може да няма мито ,може да е доста :) По такъв начин зададен въпроса няма как да се отговори.
 
От: Доставки от Китай

И на мен ми е чудно защо хората, които имат опит с големи групажи и по-големи поръчки от Китай, не казват нищо. Майната им там на 100-200$ поръчка - и да ги загубиш не болка за умиране. По-ми е интересно как стоят нещата, ако поръчаш цял контейнер, дали има опция да не цял, а само половината примерно, с най-големите фирми за доставка(DHL,TNT и т.н.) ли се работи в такива случаи или се ползват други превозвачи и други подобни въпроси.
 
От: Доставки от Китай

Някой може ли да ми каже колко ще ми е митото за стоки на стойност околу 10000лв
Благодаря предварително

Кажи, честно ли? Нима наистина ще правиш внос за 10 000 и реши да питаш във форум, а не да похарчиш 10-20лв при митнически агент?

Ето ти отговор: Доста.

И на мен ми е чудно защо хората, които имат опит с големи групажи и по-големи поръчки от Китай, не казват нищо. Майната им там на 100-200$ поръчка - и да ги загубиш не болка за умиране. По-ми е интересно как стоят нещата, ако поръчаш цял контейнер, дали има опция да не цял, а само половината примерно, с най-големите фирми за доставка(DHL,TNT и т.н.) ли се работи в такива случаи или се ползват други превозвачи и други подобни въпроси.

По принцип се ползват услугите на посредници, които се занимават с групажа и доставката. Зависи какво, къде и за колко искаш да вкараш и от там търсиш вариантите. В повечето случай става дума за фирми, които ако идеш на място могат да ти подсигурят преводач, който да се пазари от твое име. Той също има интерес, защото взема % от обема, който си купил. Негова грижа е, ако си платиш, да ти проследи натоварването на контейнер. Принципно може той да ти осигури групажа, може и друг, но тогава става сложно за координация.
Този, които ти подсигурява групаж е този, които те тарифира за транспорта.
Стоката ти идва на пристанище. Тук пак зависи какво внасяш, колко искаш да скриеш. Според това си избираш кой да ти прекара през митница. Ако крие взема и % - това е излишно да се казва. След това пак имаш избор - или отиваш и товариш като хамалин на бус и си откарваш нещата или плащаш да ти ги докарат.

Казаното горе е на база практика на мой познати, които вкарват 12-18 кубика, което е групаж, а не контейнер. За детайли обаче не мога да говоря, тъй като не съм се интересувал.
 
От: Доставки от Китай

Молете се само пратката да не е с китайската поща! Фото палатка поръчана на 11.01.2014 г вече 4 пъти излита от Китай, а във България никаква я няма!!!
dx.png
 
От: Доставки от Китай

Моли се да си дойде с китайските пощи и да ти дойде с българските пощи, че да не изпиташ ужасът на митниците. :lol:
Иначе не е излетяло още от Китай.. Ще излети, когато изпише PEK. Това са вътрешни пощи между отделни китайски селица.. От малко селце, към по-голямото селце, после градче, областен град и т.н.
Молете се само пратката да не е с китайската поща! Фото палатка поръчана на 11.01.2014 г вече 4 пъти излита от Китай, а във България никаква я няма!!!
Виж файлът 9377
 
От: Доставки от Китай

Всъщност, Location е едно и също, т.е. разопаковано в една поща. Както и да е, остава така или иначе PEK, но и след това си има чакане. Ако ти го пишат като 22$ реално, колко си е, може и да си прецакан, щото май над 30 лв ги паркират при митница. 22 х 1,4 курса си е 30,8.. за 80 стотинки - falsch verbunden. 20$ макс най-добре.
 
От: Доставки от Китай

Всъщност, Location е едно и също, т.е. разопаковано в една поща. Както и да е, остава така или иначе PEK, но и след това си има чакане. Ако ти го пишат като 22$ реално, колко си е, може и да си прецакан, щото май над 30 лв ги паркират при митница. 22 х 1,4 курса си е 30,8.. за 80 стотинки - falsch verbunden. 20$ макс най-добре.

Много си прав. Само, че аз на ниво $20 научих за тази такса, която коментирахме по-горе, защото курса мръдна със стотинки и $20 стана 30.03лв, доставка DHL и от там стана мама си джейс :)
 

Горе