Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

zaekyt

Member
Здравейте, преди няколко месеца направихме с един колега шахматист (който разбира и от HTML и PHP) сериозен сайт с много съдържание в доста слаборазвитата в България ниша шах. За съжаление опитите ми да се оправя сам с оптимизацията му не помогнаха, защото вместо първо да чета и после да действам аз четох и действах едновременно, като резултатът беше първо престой в сандбокса, после се завърна, но сега пак изчезна по най-важната ключова дума "шах". Разбрах по-голямата част от прочетеното тук и по още много форуми и блогове, и все пак доста неща ми останаха неясни, защото все пак се занимавам със сайтове от една година (сериозно от половин), а със SEO само от 2-3 месеца. Явно тая наука е много много сложна (това и ми харесва в нея), и след като така се провалих идвам да почерпя от вашия опит и знания :)

ето го и самия сайт:chessbgnet.org

Първият ми и основен въпрос е какви са възможните причини Google да не намира сайта по думата шах, след като беше стигнал до 12 място, после падна в сандбокс (според мен след като си сложих линк на подписа в един форум, където имах 800 мнения. въпреки това не съм сигурен, защото форумът също беше за шах) и след завръщането пак се изкатери до 11 място и пак изчезна.

От всичките страници в сайта ми се ранква добре само форума, за който също има сериозен проблем, за който ще обясня после. Той ми е и единствения поддомейн. В Сайта и форума няма дублирано съдържание и преди си съществуваха и двете в топ 20 на шах съвсем спокойно.

Други страници, които са оптимизирани за други ключови думи, основно новини и профили ги има в индекса, но се ранкват много зле, примерно имам профил на някакъв шахматист, който съдържа името му в заглавието и в <h2>, има вътрешни линкове с такъв анкор текст сочещи към него, индексиран е... и е безнадеждно назад примерно на позиция 50 зад абсолютно случайни резултати за дадения човек при търсене на името му.

За линковете към сайта и грешките които направих... първо регистрирах сайта наведнъж в примерно 50 БГ директории, което според мен заедно или независимо от линковете по подписи във форум и ръчното събмитване в Google (голяма грешка, както четох после) доведе до първия сандбокс. После обаче излязох и всичко изглеждаше наред... оттогава не съм правил някакви сериозни промени, освен че добавих някои линкове към страници от сайта с хубаво уникално съдържание в Уикипедиа, но те са с nofollow, значи не може да са виновни за нищо, нали?

Това ми е втория конкретен въпрос, линковете с nofollow не могат да се отразят по никакъв начин на SEPR, нито добре нито зле или все пак могат да се отразят? Препоръчвате ли ми да сложа повече изходящи линкове на сайта (site-wide) към сайтове с висок ПР? (четох че е добре..) В момента изходящите (пак site-wide) линкове по темата са ми без nofollow, а другите 2, които се наложи да сложа и не са по тематиката на сайта съм им сложил - така ли е оптимално?

Има ли шанс да съм прекалил със споменаването на думата "Шах" на индекса и да го е разбрало като keyword spam?

Може ли причината да е, че си направих sitemap, обаче не успях да я sybmitna в Google webmaster tools, (с потвърждение с upload на файл), защото ми каза, че 404 страницата ми връщала 200 (success) Колегата още не е погледнал защо така, а видях и други с тоя проблем някъде по форумите?

Може ли причината да е в еднаквите мета тагове Keywords и description на всички страници на сайта? заглавията са различни за различните страници, но с динамично генериране на мета тагове не сме се занимавали.

Впрочем в началото си бях сложил много апетитни ключови думи, които обаче... не се срещаха на повечето страници :mad: После прочетох че трябва да се среща всяка ключова дума на страницата за която се отнася и го оправих. Това може също да е било от причините за сандбокса в началото.

Третото, което искам да питам, защото четох противоречиви неща, е какви inlinks да търся, трябва ли ПР на линкващия сайт да ми бъде основния критерии, само по тематиката ли трябва да бъдат, голямо ли значение има възрастта на домейна от който ме лнкват, има ли смисъл да си играя да си набавям .gov и .edu линкове... впрочем не искат да ме добавят в DMOZ иначе сигурно би се подобрило положението... Сайтът заслужава отвсякъде по съдържание, ама тяхна си работа...

Всъщност сайтовете за шах с PR4 в България са само няколко, така че ако само линковете от тях имат тежест, както твърдят някои, никак не е добре...

В тази връзка не ми е много ясно какво значи линк от сайт със сходна тематика... Сигурно Google си ги дели на някакви категории... примерно Шах и Игри достатъчно сходна тематика ли е, за да си уредя някой линк от силен сайт за игри? А Шах и Спорт?

И още за линковете - доста трафик получавам от старт.бг, имам много линкове там защото съм редактор на 2 страници, те не са директни, но имам възможност да слагам на линковете ключови думи. Та въпроса ми е тия ключови думи дали помагат за СЕО и ако да какво оптимизират - линквания сайт или самата страница xxxxxx.start.bg ?

Преди имах един стар статичен сайт на адрес chess.free.bg
който го пренасочих по този начин, и продължава самият той да се ранква горе долу добре (между 20 и 30 позиция), възможна причина ли е това за изчезването ми за "шах"? Старият сайт успя (поне според мен) да му предаде PR3, който има, защото от PR4 линкове тогава нямах. Сега съм с ПР3 и чакам да ме включат в DMOZ най-накрая, че да стане 4 :)

Засега няма да пиша повече, че и без това стана много повече, отколкото исках, имам още въпроси, но после :) Съжалявам за огромното излияние :mrgreen: но наистина имам нужда от сериозна помощ. С колегата още сме далече от професионалисти и абсолютно всякаква критика, забележки и съвети са много много добре дошли, дори и да трябва да се посмеете хубаво на нашите глупости :) Сайтът е некомерсиален и въпреки тясната ниша много искаме да го развием максимално, пък аз гледам на него и като на обучение в сложния свят на SEO :)
 
Последно редактирано от модератор:
Доста дълъг въпрос подробен отговор ще напиша утре като се наспя

за вдоящите линквое най-общо не е задълижително да са 100% рилеитед и нее задължително да са от бг саитове

от чужди сайтове форуми и блогове за шах са перфектни :)
 
това което забелязах е че си направил сайта да се отваря с със и без ввв ако не си задал в уебмастър тулса как да е вероиятно саита сам си е направил дупликеит ?

гледам има 19 модератори попитаиги и те да подкрепят форума като го поставят в подписите си където от само да въртят текста да видим това как ще се отрази :)
 
Последно редактирано от модератор:
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

ами доста дълъг въпрос наистина но ще ти дам мнението си за каквото мога.

да започнем от тук
"Явно тая наука е много много сложна" - това не е вярно, чак много сложно не е сложността зависи от конкуренцията.не е проблем на човек прохождащ в сеото за няколко седмици да излезя на някоя лесна дума но за трудните може и никога да не стане ... в бг не може да се говори за кой знае колко тръдни думи

"Първият ми и основен въпрос е какви са възможните причини Google да не намира сайта по думата шах, след като беше стигнал до 12 място, после падна в сандбокс (според мен след като си сложих линк на подписа в един форум, където имах 800 мнения. въпреки това не съм сигурен, защото форумът също беше за шах) и след завръщането пак се изкатери до 11 място и пак изчезна."
това ако е сандбокс аз се пенсионирам

"първо регистрирах сайта наведнъж в примерно 50 БГ директории"
това не е фатална грешка, стига да си сменял анкъра си

"линковете с nofollow не могат да се отразят по никакъв начин на SEPR"
това никой не може да ти го каже точно, аз лично ти препоръчвам ако можеш да вземеш хубав линк с нофолоу да го вземеш

"Препоръчвате ли ми да сложа повече изходящи линкове на сайта (site-wide) към сайтове с висок ПР?"
да но с едно уточнение само не гледай пр-а а се постарай да гледаш качеството на сайта - това е важното

"Има ли шанс да съм прекалил със споменаването на думата "Шах" на индекса и да го е разбрало като keyword spam? "
да

"Може ли причината да е в еднаквите мета тагове Keywords и description на всички страници на сайта? заглавията са различни за различните страници, но с динамично генериране на мета тагове не сме се занимавали."
това не е правилно което си го направил ... по принция на една сдтртаница не трябва да повтаряш мета никога

"трябва ли ПР на линкващия сайт да ми бъде основния критерии"
категорично не

добре си чул за дмоз еду и гов, ама виж сега наистина за линковете никой не може да ти каже точно но старай се да търсиш качествени сайтове това е коетъо можбе да се каже

абе с тези въпроси не ми изглеждаш на човек дето нищо не разбира и не може да ти се отговори на всичко подробно тук защото ти на практика питаш за цялото сео

"В тази връзка не ми е много ясно какво значи линк от сайт със сходна тематика... Сигурно Google си ги дели на някакви категории... примерно Шах и Игри достатъчно сходна тематика ли е, за да си уредя някой линк от силен сайт за игри? А Шах и Спорт?"
това е също много важен въпрос ... релевантността е нещо много важно и теоретически за да е релевантен сайт с товоя не е задължително никъде да съдържа думата шах(това е само на теория де иначе е желателно) ... много правилно си се светнал за "игри" ... отиди и виж подобни категории на твоите и вземай линкове колкото искаш от там ... те са ти релевантни

по принцип релевяантността е нещо за коеот би ми се наложило да я пиша с 3 пъти повече от твоя въпрос но на кратко ... тя се разбира от т нар топикал тийм вектори и се получава на итеративен принцип + он пейдж

Приомер:аз анпример се занимавам с сайтове за запознанства и там съм виждал много линкове въм самолетни билете(очевидно защо), но всеки средно интелигентен човек ще се сети че това са различни неща но Г милсли че че са релевантни и следователно ако имаш сайт за продажба на билети можеш да вземаш линкове колкото искаш от датинг сайтове и те ще са ти релевантни

"И още за линковете - доста трафик получавам от старт.бг, имам много линкове там защото съм редактор на 2 страници, те не са директни, но имам възможност да слагам на линковете ключови думи. Та въпроса ми е тия ключови думи дали помагат за СЕО и ако да какво оптимизират - линквания сайт или самата страница xxxxxx.start.bg ?"

помагат ... и двете ако те разбирам провилно

"но наистина имам нужда от сериозна помощ" по въпросите на човек може да се съди за това колко горе долу знае - не мисля че имаш нужда от сериозна помощ

ти май си експерт и само се е*ваш с нас да ни изпитваш имам аз чуството

сега още нещо от мен

сайта ти не е добре оптимизиран правилно тайтълите не са направени добре трябва да оптимизираш всичко да е натурално преди зсяко заглавое си сложил шах - това не е натурално

всявка страница трябва да се ранква по нейни думи, като най трудната дума (в случая шах) остава за домейна

никъш сандбокс намаш ... действай с линковете

абе много още мога да ти говоря ама не ми се пише книга ... питай само това което се интересуваш че главата ме заболя вече
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Благодаря супер много, осoбено на Gartar, който си е направил труда да ми отговори толкова подробно. Мога да го уверя, че въобще не съм експерт и не бих ви губил времето да се шегувам :)

Ще прочета нещо за дубликата който евентуално е станал с и без www, както и ще послушам другите съвети.

За сандбокса не ме разбрахте, аз бях в сандбокс 2 месеца (явно подари прекаляване с линковете), след това излезнах и всичко беше наред, но сега изчезнах само за думата шах (частично наказание, което вероятно не е свързано с линковете)

Иначе имам още един много важен въпрос - за форума, който е PHPbb3. Първо го пуснахмe на английски, после му сложихме кирилизация, но явно нещо е била бъгава все още и не се получи, даде някакви грешки... оттогава съм сложил дефалт език ангийски, всички си го ползват и няма ядове... Обаче нещо ми направи впечатление, че началната страница на форума се ранква добре, а другите никъде ги няма и сякаш въобще не са индексирани... та се оказа, че Google bot се е регистрирал с език БГ и е кеширал ето какво - просто началната страница със заглавие и описание, заедно с грешките:

74.125.39.104/search?q=cache:lkmX55hrCkkJ:forum.chessbgnet.org/+%D1%88%D0%B0%D1%85&hl=bg&ct=clnk&cd=10&gl=bg

Нищо друго не е индексирано сякаш...

Та сега имам следния избор:

- Търся нови езикови пакети, инсталирам ги (не ми е много ясно как да махна стария въобще ама....) и успявам да подкарам форума на БГ с риск да го прецакам нещо, понеже нямам опит с тия неща;
- Махам бг езика и всичко става на английски - не знам как ще се отрази на ботовете и малкото юзери, регистрирани с БГ.
- Сменям ръчно от админа панела езика на всички ботове на английски, също не знам какво ще стане

И всъщност въпроса ми е - от гледна точка на SEO има ли голяма разлика дали интерфейса е на английски или БГ, като се има предвид, че се целя само в Google.bg и само за думи на български? Ако има ще се мъча с Българския няма как :)

Благодаря още веднъж и ако има нещо пак ще питам, като гледам да не прекалявам с обема :wink:
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

"Мога да го уверя, че въобще не съм експерт и не бих ви губил времето да се шегувам "
базик бе

ами това коеото мога да ти кажа е че да има разлика от къде са ти линковете

аз не бих променял сайта, а направо бих направил нов преведен, незнам сега не може да се прогнозира точно какво ще стане но може и да имаш ядове

а за ввв-то най-добре да линкваш само с ввв (вътрешно и външно)

но чакай и другите ще ти дадат мение ... има време
 
един редирект 301 на без ввв към със ввв прави задължително и след това може да пробваш и другите съвети това е много важно и става за по малко от минута в .htaccess пеистваш този код сменяш сменяш сайт.ком и си готов :)

Код:
 Options +FollowSymlinks -Indexes
RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^site.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.site.com/$1 [R=301,L]

RewriteCond %{THE_REQUEST} /index\.php\ HTTP/
RewriteRule ^index\.php$ / [R=301,L]
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Благодаря :)

Линковете към форума и сайта са ми 99% от сайтове на Български. Затова предполагам не е хубаво да имам текст на английски в интерфейса на форума...
 
Ако това е фактор то тоие минимален не наблягаи на това разкараш дупликеита които сам си си направил и линкинг :) сложили кода ? Изчакаи известно време и след това може да пипаш индекса
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Колегата се е покрил някъде, кода за .htaccess има ли значение къде във файла да го пейстна, че за първи път пипам там :)

И колко време да изчакам после?
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Ако питаш за превод на сайта, аз ти казах мнението си - направо нов сайт.Не казвам че задължително ще има проблем с този но аз така бих направил.

Ако питаш дали просто да си спожиш на друг език и аз мисля, че това не е фактор кой знае какъв за сайта като цяло, друг е въпроса колко ще се ранкнеш.

За htaccess не съм сигурен но мисля че не го пекстваш а просто го редактираш, ама някой друг да каже ако греша тук.
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Аз питах само за форума - един и същ по съдържание PHPbb3 форум с интерфейс на български по-добре ли ще се ранква в Google.bg от същия с интерфейс на английски?
 
фактора ако дори го има е с минимално значение за ранкването аз небалюдавам някакви промени след като сменихме интерфеиса от такъв на англииски с такъв на кирилица това се опитвам да обесня

линковете са много по важни :)
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Благодаря, значи форума остава на английски :)

А за редиректа последен въпрос - всичките ми линкове са без www, да го направя ли обратно да редиректва www към без www, за да не пренасочва излишно, или има някаква специална причина да е точно така?
 
От: От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Благодаря, значи форума остава на английски :)

А за редиректа последен въпрос - всичките ми линкове са без www, да го направя ли обратно да редиректва www към без www, за да не пренасочва излишно, или има някаква специална причина да е точно така?

Ако всичките ти линкове (и вътрешни и външни) сочат към едно и също ... зае*би

но за другия път те съветван да си ги правиш към ввв всичките, или ако не то да са само към едното от двете
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Съжалявам че не ви благодарих за голямата помощ, която ми оказахте тук, но дълго време не ми даваше да влезна във форума от този компютър (дори от различни ipта...) Последвах повечето съвети, оправих си тайтълите, сложих редиректи и сега сайтът е на челни позиции, особено за фрази с повече думи... Мерси за цялата помощ още веднъж :d
 
екстра бате и мерси за добрите думи :) и неспираите да му намирате още линкове :) всеки ден / седмица по няколко нови линка и ще запазите позициите и за в бъдеще че даже и още нагоре може :)

пп. така и така си говорим за линкчета може и вие да подкрепите нашият форум като ни сложите едно линкче на някои не чак толкова важен вътрешен пеидж или във форума от някои пост само едно линкче ще е супер :) Подкрепете Ни В Популяризирането На Predpriemach.com

ппп незнам защо не си успявал да влезеш какво ти е давало като грешка?
 
От: Доста въпроси от човек прохождащ в Seo

Ще сложа линк разбира се :) А ми даваше грешка Forbidden... И то от най-различни IPта, защото обикалям доста и се връзвам по какви ли не мрежи - явно проблема е бил в моя комп...
 

Горе