Доходи от адсенс и афилиейт - приходи от чужбина ли са?

archangelcho

Active Member
В последно време се чудя над следния въпрос - кой образец данъчна декларация се подава при приходи от афилиейт и/или адсенс. Зтава въпрос за това дали доходите от адсенс са приходи от чужбина или не. На доста места в Интерет видях, че тези доходи не се водят точно като приходи от чужбина, така ли е? И следователно коя декларация трябва да се подаде:

1. Образец 2001 (за доходи от България) - попълват се като други приходи?

2. Образец 2001а (за доходи от България и чужбина) - пак като други приходи
 

archangelcho

Active Member
От: Доходи от адсенс и афилиейт - приходи от чужбина ли са?

Моята счетоводителка ги е третирала като други приходи в дан. декларация образец 2001 (за приходи само от БГ). Доколкото знам и другаде (при други счетита) има такава практика. Приходите от чужбина не са ли само ако са плащани или дължат данъци и осигуровки там?
 

account-bg

Active Member
От: Доходи от адсенс и афилиейт - приходи от чужбина ли са?

Veda, откога изплатените суми от чуждестранен клиент се считат за доходи от чужбина? Според мен, а и според данъчното законодателство това са си доходи от България и се подава декларацията за одоходи от България - кои доходи са с източник в България може да видите в чл. 8 от ЗДДФЛ. Специално за тези от адсенс и афилейти - чл. 8 ал. 2 от ЗДДФЛ.
 

archangelcho

Active Member
От: Доходи от адсенс и афилиейт - приходи от чужбина ли са?

Ето го и този член:

Чл. 8.
...
(2) Доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България.

Благодарско, брат!
 

happyslacker

New Member
От: Доходи от адсенс и афилиейт - приходи от чужбина ли са?

Формуляра за доходите от България не е предвиден за доходи, които са изплатени от чуждестранни юридически лица. В таблицата за "Доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения" има "ЕИК/ЕГН/ЛНЧ/служебен номер от регистъра на НАП", а чуждите фирми нямат такива номера. Има и едни "разходи за дейността", които намаляват данъчната основа...

В приложение номер 6 (доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ) също искат да се пише номер.

Предполагам, че е правилно тези номера да не се попълват тъй като не съществуват (не знам дали електронната декларация ще е съгласна да не и бъдат попълнени тези полета - може да извежда съобщения за грешка, че полето е задължително, обаче хартиената няма как да изрази несъгласие). Във формулярите с буква "а" няма полета за такива номера.

Някои си попълват приложение 6а (което може би е незаконно): Бъди ИДИОТ, декларирай приходи от интернет като доход от чужбина и плати 18 % Рекет.
 

N1ck

Active Member
От: Доходи от адсенс и афилиейт - приходи от чужбина ли са?

Ето го и този член:

Чл. 8.
...
(2) Доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България.

Благодарско, брат!



Ако си купиш готов сайт от BHW на който всичко му е направено, ти даваш парите + твоя adsense id, и те правят всичко, тоагва, трудът кой и къде го е положил? В този случай ти полагаш точно толкова труд, колко да си купиш ябълки от пазара, което не те прави съучастник в производството на ябълки.
 

happyslacker

New Member
От: Доходи от адсенс и афилиейт - приходи от чужбина ли са?

Ако помислим можем да стигнем до извода, че доходите от афилиейт и АдСенс е възможно да не са доходи от труд (или услуги) извършени на територията на България.

Например ако сайтовете се хостват в чужбина и получателят на дохода не е положил труд по изграждането им?

Ако някой си декларира доходите като доходи от чужбина как от НАП ще докажат, че това не е вярно? Или в данъчното законодателство важи принципа "виновен до доказване на противното"?
 

Горе