Доходи от крипто игра (play to earn)

metaverse

Well-Known Member
Ще споделя един алтернативен и забавен метод за допълнителен доход. :)

Както съм споменавал вече аз съм "заклет бивш" геймър ако има такова нещо. От няколко месеца чета за крипто play to earn игрите и реших да пробвам Splinterlands.

Направо ще пусна една равносметка за последните 2 седмици. Инвестирал съм $10 за да започна играта, а сегашната стойност на асетите е $23.92. Т.е. 139% за 2 седмици :D. Играя я около 15-30 минути на ден колкото да си направя куеста до като гледам новините за пазарите, някоя скучна презентация или дебна да направя трейд.

Имам шийт, с който следя картите и тяхната стойност https://docs.google.com/spreadsheet...KuP7zwfQJz8sKsCytKhXnQyo75HDuTwJ-_gne/pubhtml

Ще се хареса на хора, които обичат карти, защото наподобява на Hearthstone. С тази разлика, че в Hearthstone нямат реална физическа стойност. Не смея да казвам колко пари съм набутал там. ;)

В Splinterlands всички асети са NFT. Могат да се заменят срещу други асети или криптовалутите от играта (които могат да се обръщат в пари). Има изключително активен пазар.

Доходите могат да бъдат 5 вида за сега, като 2 от тях са пасивни:
- Даваш картите под наем на други играчи. Съответно получаваш DEC.
- Стейкване на SPS токен, който в следващите няколко месеца може да се получава под формата на Airdrop. Размера на дропа зависи от стойността на асетите в играта, които притежаваш.
- При победа получаваш DEC токен, с който можеш да пазаруваш и наемаш карти.
- Всеки ден има куест, който дава някаква награда.
- Могат и да се флипват картите, но това ми идва прекалено рисково, защото не познавам пазара достатъчно. Много хора направиха стотици хиляди така.

Игрите от по-висок ранг имат по-добра доходност. Аз съм в Silver лигата и получавам около 4 DEC на победа. Което е $0.01175 като пари, но е по-добре от нищо, нали? В следващата лига е доста по-добре. Самите битки са много кратки.

Тъй като играта ми харесва обмислям да закупя SPS и да го стейкна. В момента е с 35.60% APR. Друг вариант е да купя DEC - така увеличаваш размера на Airdrop-a. За сега не съм решил дали да инвестирам повече, защото проучвам самия проект за да преценя има ли бъдеще. Все пак се включвам късно след основния хайп.

Ще напиша и блог пост с повече подробности.
 
Някой може ли да сподели опит с play to earn игрите - кои са най-играни, каква доходност се реализира и т.н.

Доста противоречива информация срещам и бих се радвал някой да каже от първо лице как стоят нещата. :D
 
Някой може ли да сподели опит с play to earn игрите - кои са най-играни, каква доходност се реализира и т.н.

Доста противоречива информация срещам и бих се радвал някой да каже от първо лице как стоят нещата. :D
 
Някой може ли да сподели опит с play to earn игрите - кои са най-играни, каква доходност се реализира и т.н.

Доста противоречива информация срещам и бих се радвал някой да каже от първо лице как стоят нещата. :D

Кои са най-играни не мога да кажа. За сега съм пробвал няколко и най-много ми допадна Splinterlands, защото харесвам игри с карти.

Като с всеки бизнес (да това е бизнес) за да правиш добра доходност трябва да вложиш много време и колкото по-рано влезнеш толкова по-добре. На мен лично много бързо ми омръзна скоро ще разпродам картите, защото не ми се занимава.

За сега основният проблем, който видях е многото ботове. Винаги в началната фаза на играта е пълно с такива. Заради ботовете в първите нива няма доходност, а истинските пари са в endgame-a. Съответно понякога се искат месеци за да стигнеш до там без да платиш и играта се превръща в pay2win...

Според мен има много голямо бъдеще в този модел. Какво ли не бих дал да мога да обърна акаунта си в WoW например в NFT-та. Имам супер редки предмети и петове, които бих могъл да продам за фиат или да заменя за нещо друго.

За това съм инвестирал някакви суми в 3 такива екосистеми вече. Splinterlands, Gods Unchained (пак с карти) и токена от Quantum Works, който дори не се търгува в ексчейнджите още.
 


Връщай се към стока, стига си зарибявал хора с понзи схеми. Единствените дето могат да шилват подобни творения, са тея дето са набутали вече пари там, щото крипто бротата не са култ изобщо.
 


Връщай се към стока, стига си зарибявал хора с понзи схеми. Единствените дето могат да шилват подобни творения, са тея дето са набутали вече пари там, щото крипто бротата не са култ изобщо.

Да съм карал някой да купува нещо?

Имам свое мнение по въпроса както от техническа гледна точка, защото съм работил в тази сфера така и от потребителска като бивш геймър. Имам и някакъв опит с NFT флипване, което е същото като трейдването на акции минус някои фундаменти.

Това, че предпочиташ да хейтиш вместо да се възползваш от даден тренд просто говори, че нямаш предприемачески нюх. По същата логика някои хора ми излизат с номера, че не искат да шортят, защото не съвпадало с възгледите им.
 
Тези 139% доходност са само ако се престорим, че не си вложил 7 часа време да играеш игри, които иначе не би играл.

Същите 7 часа биха ти донесли поне 14$, ако примем че си достатъчно компетентен за сервитъорка, даже може до 21$ да изкараш с някоя и друга усмивка и бакшиш. Ако пък имаш познанията да изкарваш 5-10 долара на час, тогава говорим за -80% загуби.

Има разлика между счетоводната и икономическата печалба, нека да ги имаме превид и двете.
 
Тези 139% доходност са само ако се престорим, че не си вложил 7 часа време да играеш игри, които иначе не би играл.

Същите 7 часа биха ти донесли поне 14$, ако примем че си достатъчно компетентен за сервитъорка, даже може до 21$ да изкараш с някоя и друга усмивка и бакшиш. Ако пък имаш познанията да изкарваш 5-10 долара на час, тогава говорим за -80% загуби.

Има разлика между счетоводната и икономическата печалба, нека да ги имаме превид и двете.

Да, така е и аз бързо стигнах до този извод. В днешно време ми е трудно да оправдая това време, защото само да се появя в офиса за да пръдна за 15 минути имам 1000 пъти по-добра възвръщаемост. Но пък е забавно да разглеждаш алтернативи.

Въпроса е, че понякога така или иначе съм онлайн по цял ден и си губя времето в безсмислена игра докато правя нещо друго. Ако сметна колко часове имам в WoW, LoL, CS и др...

Имай предвид, че примерната доходност беше за чисто нов акаунт. Някъде съм си забутал другия спредшит, но конкретно в тази игра при ранкинг дуелите по едно време, когато беше хайпа имаше брутална доходност от порядъка на хиляди долари на ден.

Проблемът е, че за да стигнеш до този етап в играта трябва да отделиш ужасно много време. До тогава хайп вълната може да е приключила. Или да си платиш, но пък тогава ще ти липсват уменията нужни за да печелиш.

Т.е. ако някой просто обича да си губи времето и да цъка по цял ден докато на работа каквато и да е допълнителна доходност да му дава това все е плюс. Отделно можеш да спекулираш със самите NFT и токени, които получаваш - дали да стискаш или да продадеш сега.

Спекулация си е няма две мнения по въпроса.

И все пак игри като Аxie Infinity буквално промениха живота на много хора в държави, където няма работа или е много ниско платена. Представи си за някой индиец или африканец какво са $5 на ден при положение, че надника му излиза по-малко. Има и много българи в такова положение.
 
И все пак игри като Аxie Infinity буквално промениха живота на много хора в държави

Верно е.


А това за игрите - къде сравняваш AAA игри, с измислените 'metaverse' игрички дето залъгват хората, че имат някакъв геймплей, няма нищо за сравнение.


За техничари - https://amycastor.com/2022/03/30/ax...mat-will-they-succeed-in-cleaning-174000-eth/
 
Верно е.


А това за игрите - къде сравняваш AAA игри, с измислените 'metaverse' игрички дето залъгват хората, че имат някакъв геймплей, няма нищо за сравнение.

Разбирам те, че обичаш да хейтиш.

Темата не е за metaverse, което е много повече от геймплей и все пак ще вметна:

Имам Oculus. Супер интересно и забавно е да водиш среща с колеги във виртуална среда с аватар вместо в Zoom. Това е само едно от приложенията тепърва ще се развива AR и VR.

Не е случайно, че FB инвестираха $10б в metaverse, въпреки че това сега бута марджина им надолу. Microsoft инвестираха $69б за да купят Activision - те разработват множество metaverse проекти, а самите Microsoft също имат вътрешни нови проекти.


Викаш никога не са изтичали данни от малки и големи компании? Обичаш да спамиш линкове с тренди шитс наляво и надясно или какво?
 

Горе