До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

А за чий Х** трябва въобще да се занимаваш да правиш пълномощни и подобни простотии?
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Е за това вече трябва да се обърнеш към тъпите бюрократи, които се мъчат да усложнят всичко и да те цакат по всеки възможен начин :)
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Ретроградна исторя...Аз съм на мнение, че този монопол ще печели много повече, ако отпаднат тези ограниченя, от колкото в момента. Както @Blinky спомена всички домаин-бг ТЛД-та са такива точно заради слойността и цената на процедурата.

Вийте, например, черногорците, които продават .ме домаини на поразя...
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Доста cctld domain регистри имат специфични изисквания за домейните си, като да се докаже гражданство, ограничения на достъпа и т.н. При нас най-големия проблем е личния подпис и цената - къде по-лесно ще е да се иска само верифициране на лична карта както правят други фирми примерно Nominet за .co.uk с това ще се махне тъпотията за личен подпис, а за цената коментар нямам интересно е как за дилърите цената е 36 лева а за краен потребител е двойно. Като цяло големия проблем е че сме малка страна, малък пазар и са малко заинтересованите на глобален фон, ако беше по-конкурентна средата нещата щяха да стоят коренно различно.
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Просто се доверете на superhosting които регистрират .бг от ваше име . Въобще не е сложно . Едно пълномощно върши цялата работа :)
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Просто се доверете на superhosting които регистрират .бг от ваше име . Въобще не е сложно . Едно пълномощно върши цялата работа :)

Това е най-лесния начин - с генерално пълномощно, аз все още имам действащо в host.bg. Иначе идеята да ти сканират ретината и да взимат генетичен материал от носа през ректума за да си купиш .BG е ужасно, но си има история. Работил съм още преди 15 години с въпросните хубостници - предлагаха Интернет тогава и по някаква неясна врътка станаха монополисти за домейните. Разкарахме ги като доставчици бързо с навлизане на нормални фирми на пазара, но монопола им върху .BG остана и си преживят от него и до ден днешен.
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Фактора цена не е за подминаване: северните съседи на 8 евро на година, византийците 20 евро за 2 години...Нищо общо с тук!

Ляля - наскоро регистрирах .ro домейн и платих с БГ карта 79.79лв и до колкото оставам с впечатление няма годишни такси

Използвах http://www.rotld.ro/engleza/index_en.html - които мисля че са баш регистратора в Румъния но може и да се бъркам - всичко мина онлайн без проблеми
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Ляля - наскоро регистрирах .ro домейн и платих с БГ карта 79.79лв и до колкото оставам с впечатление няма годишни такси

Използвах http://www.rotld.ro/engleza/index_en.html - които мисля че са баш регистратора в Румъния но може и да се бъркам - всичко мина онлайн без проблеми

НЕ си ме разбрал. Дадох ги като положителен пример. Избрах домейн, контактнах ги за 0% ДДС, платих цена 8 евро с БГ фирмена дебитна карта. Не са ми искали никакви документи и тн. С две думи все едно купувах .com....
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Преди 1 седмица поднових стар и купих още 1 домейн само с лична карта и то за 15 минути.
Не мога да разбера, кое е сложното. Всичко беше наред. Ако си купувате домейн .bg през така наречените дилъри, трябва да мине Нотариално ( което е малко шит ).
Скачаш до офиса на Регистър и за 15-20 минути си готов. Поне съм защитен и от кражба, което прави .bg по апетитен поне за мен. И това за 5-6лв на месец не е много.
 
От: От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

...Скачаш до офиса на Регистър и за 15-20 минути си готов.

Ами доста хора намират скачането до офиси за досадно и губещо време. Особено когато в цял свят не се налага да скачаш като дресирано куче на пръчка за елементарни услуги.
 
От: От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Скачаш до офиса на Регистър и за 15-20 минути си готов. Поне съм защитен и от кражба, което прави .bg по апетитен поне за мен. И това за 5-6лв на месец не е много.


Колега, нали знаеш, че след няколко дни идва 2015 година? Това с отскачането до офис беше през далечната 1996-та година. ;) Сега вече не трябвада е така, трябва всичко да правиш по интернет, както си регистрираш .com-а.
Аз не обичам да ходя по офиси да свърша работа, която мога да свърша по интернет. :) Точно и затова не купувам бг домейни, когато направят всичко по интернет ще почна да купувам, но на този етап аз съм обявил протест и от няколко години не купувам .bg домейни.
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Добре де какъв е проблема и друга фирма да се вреди?
Страхотен Въпрос, на който някой потърсил отговор от Министерството. Може да се насладите на бисърите:

Относно: Запитване какво е необходимо за придобиване на лиценз за регистратор на .bg домейн?

Уважаеми Господине,
В отговор на ваше запитване по електронната поща, искаме да ви уведомим, че Министерство на транспорта, информационните технологии и сибщенията не регулира интернет управлението в Република България. В този контекст този пазар е напълно либерализиран.

От 1991г администрирането на областта от първо ниво с национален код ".bg" се извършва от организация, от която е създаден и Регистър.БГ

Благодарение на МТИТС, Регистър.бг отвори пазара за регистриране на името в домейна .bg, В тази връзка, всеки, който желае да осъществява финкциите на Регистратор на итнернет домейни в областта .bg и подобластите може да се обърне към Регистър.бг

С Уважение,

Христо Христов
Директор на дирекция "ИТЕУ"
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Ебахти. Кво излиза че някакъв частник има права върху областта .bg Това малко нелепо звучи. Ако е така излиза, че държавата направо е бляла. Нещо гнило има тука.
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

То гнило къде няма? Искам да обърнете внимание на тези думи " се извършва от организация, от която е създаден и Регистър.БГ"
Също така обърнете внимание как сам си противоречи г-н Христов:
"В този контекст този пазар е напълно либерализиран." и след това пише: , "всеки, който желае да осъществява финкциите на Регистратор на итнернет домейни в областта .bg и подобластите може да се обърне към Регистър.бг"

Лошото, е че същото ще се повтори и за новия домейн .бг на кирилица.

В т.нар. работна група за която разказват от Суперхостинг, участват те, ИЦН.бг и Регия.бг и отново Регистър.бг,
тук пише повече - dnevnik.bg/tehnologii/2014/11/11/2416953_v_bulgariia_veche_ima_registrirani_nad_100_hil_domeina/

"На среща на заинтересованите страни проведена на 31 октомври в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, бяха обсъдени следващите стъпки, необходими за реалния старт на домейна. Беше сформирана работна група с участието на министерството, Българската академия на науките, сдружение Унинет, в което членува и СуперХостинг.БГ и което е първият инициатор на процедурата по получаване на домейн ".БГ", фирма Регистър.БГ – като регистър на домейните ".BG", Българската асоциация за информационни технологии и Интернет общество"
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Може да се повтори, може и да не се повтори, не съм сигурен. Ако някой поеме контрола над домейна, но го продава на нормални цени и с нормална процедура хората дори няма да се замислят кой и по какви причини отговаря за него.
 
От: До кога регистрацията на .bg ще е толкова сложна

Някой има ли яснота по въпроса- защо трябва да бъде толкова конфиденциална информацията за опашката на заявен за регистрация домейн?

След като изтече прериода - registration status: Requested for 30 days, не видях след изтичането на този преиод да се обнови иформацията за опашката в WHOIS на регистър бг.
Изминха 6 дена, обадих се по-телефона, за да попитам, какво се случва с домейна, те ми отговориха, че ще получа мейл - ОК (не получих мейл), на другия ден виждам, че
домейна е заявен за регистрация от някой друг??!? По думите на служителката с която говорих - системата трябва автоматично да обновява , заявките за регистрация, но това не се случва?!?
Случи се след, като се обадих по телефона..
Като цяло ми се струва, много несериозна тази работа по регистриране на тази опашка за домейн, нищо че съм си пуснал документите на място в офиса с всичките им тегави изисквания.
 
Последно редактирано:

Горе