Дропшипинг - как да следя наличностите?

Desisslava Dimitrova

Active Member
Може би вече сте решили този проблем, дайте едно рамо.
Единственото, което аз се сещам, доставчика да ми пуска мейл, когато нещо е свършило или пък има нова пратка. Примерно, като е продаден и последния продукт от даден модел, да ми пуска едно мейлче.
Но, дали няма някоя програма, която да прави това?
Единия магазин е на openkart, а другия на woocommerce.
В момента работя с пет доставчика. Ако успея да се уговоря с различните издателства, ще станат над 100. Тогава системата с уведомяване по мейл ще е доста трудоемка.
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

"Момент да се обадя до склада, за да видя дали го има налично, тъй като много се купува" ;)
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Аз също следя наличността с мейл. Малко трудно, но там ми изпращат новите продукти, продуктите с изчерпана наличност и промоции. А това с проверката в склада е перфектно 8)
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Всичките ми доставчици следят наличностите в сайтовете си. При тях бройките винаги са актуализирани. Някои от бижутата са бързо оборотни. Някаква програма тип спайдър дали има?
Примерно паяка да има база данни с продуктите на определен дропшипир, да влиза през определен период в сайта му и да събира информация какво е налично и какво не.
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Доставчика би трябвало да ти даде линк към xml чрез който ти да импортираш или ъпдейтваш продуктите и наличностите, при опънкарт това става със специлни модули за импорт, които трябва да се настроят предварително в зависимост от xml-ла.

Това с паяка може да ти го направи пеограмист, но цената не е малка и при промяна в кода на сайта на доставчика трябва да го търсиш на ново за корекции, така че най-чистия вариант е с xml, csv от доставчика, за съжаление не всички разполагат, а и не всички поддържат изрядно наличностите си, но при теб щом са изрядни това е варианта.
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Всичките ми доставчици следят наличностите в сайтовете си. При тях бройките винаги са актуализирани. Някои от бижутата са бързо оборотни. Някаква програма тип спайдър дали има?
Примерно паяка да има база данни с продуктите на определен дропшипир, да влиза през определен период в сайта му и да събира информация какво е налично и какво не.

Аз лично следя наличност/цена чрез десктоп програма, като доставчика ми предоставя xml файл на продуктите извлечен от сайта му(хмл файла се ъпдейтва автоматично през някакво време). Просто си стартирам програмата през няколко дни и тя ъпдейтва цени и количество, ръчно да се проверяват стотици продукти според мен не е възможно :)

Но както написа колегата, доста от доставчиците не ъпдейтват коректно наличностите си и става малко кофти, като се поръча нещо, което не е налично. Но докато сме малки няма кой знае какъв по-добър вариант..
 
Последно редактирано:
От: От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Аз лично следя наличност/цена чрез десктоп програма, като доставчика ми предоставя xml файл на продуктите извлечен от сайта му(хмл файла се ъпдейтва автоматично през някакво време). Просто си стартирам програмата през няколко дни и тя ъпдейтва цени и количество, ръчно да се проверяват стотици продукти според мен не е възможно :)

Но както написа колегата, доста от доставчиците не ъпдейтват коректно наличностите си и става малко кофти, като се поръча нещо, което не е налично. Но докато сме малки няма кой знае какъв по-добър вариант..

Това за момента е добър вариант. Каква програма ползваш?
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Здравейте,
Това със следене на наличности и цени е много трудно, понякога невъзможно.
Самите доставчици в повечето случаи да не поддържат сайтовете си, не предоставят никакви фийдове, а ако случайно предоставят, то те не са читави.
Има и доставчици, които предоставят читави фийдове, но пак все нещо куца.
Искам да ви разкажа с какво се сблъсквам аз и ако има някой с идея да помага :)

Използвам фийдове на няколко доставчика.
Всеки от тях има по няколко стотин, до няколко хиляди продукта.
В началото, като се качат продуктите, можеж сравнително лесно да ги обработиш.

Проблемът идва след като си качил всички фийдове и става мазано.
Какво имам предвид - Някои от доставчиците имат лошия навик когато даден продукт свърши като наличност, направо да го трият от базата си в сайта.
След известно време пак го получават и го качват в вайта си, със същото име, всички параметри същите, но с друг каталожен номер.
На мен ми се е случвало в рамките на 1 месец за един и същ продукт това да се случва 3 пъти.

Защо това е лошо - Ами след като продукта го няма в сайта на доставчика, той автоматично не се съдържа и във фийда им.
Но, след като не е във фийда им, няма как да манипулираш и собствените си наличности.
Така се получава един и същ продукт да го имаш в сайта си примерно три пъти ...


Представете си каква лудница става като ти го поръчат, а то всъщност няма такъв продукт при доставчика ...
А сега си представете, че всички доставчици с хилядите си продукти имат този лош навик...
Става пълна боза ...

Моля, ако някой е намерил решение на този проблем да сподели.

Поздрави и весели празници!
 
От: От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Това за момента е добър вариант. Каква програма ползваш?

Програмата е писана за мен от съквартиранта ми, по-принцип може да работи на всеки опънкарт, но не знам какъв ти е хмл файла, които ти предоставя доставчика. При теб ще е малко по-кофти, ако имаш качени вече много продукти, понеже когато се качва продукт се слага едно ID(взето от хмл-а файла) за да могат да бъдат match-вани по някакъв начин артикулите. Аз стартирах директно с тази програма и не беше проблем, когато добавям продукт да добавям и съответно ID, но ако имаш вече да кажем 1к продукти ще е много трудно да добавиш на всички id-то ръчно.

По-принцип е възможно да се пригоди/изработи по-твоите нужди, но не знам какво време ще има и със сигурност ще бъде след празниците :)
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Здравейте,
Това със следене на наличности и цени е много трудно, понякога невъзможно.
Самите доставчици в повечето случаи да не поддържат сайтовете си, не предоставят никакви фийдове, а ако случайно предоставят, то те не са читави.
Има и доставчици, които предоставят читави фийдове, но пак все нещо куца.
Искам да ви разкажа с какво се сблъсквам аз и ако има някой с идея да помага :)

Използвам фийдове на няколко доставчика.
Всеки от тях има по няколко стотин, до няколко хиляди продукта.
В началото, като се качат продуктите, можеж сравнително лесно да ги обработиш.

Проблемът идва след като си качил всички фийдове и става мазано.
Какво имам предвид - Някои от доставчиците имат лошия навик когато даден продукт свърши като наличност, направо да го трият от базата си в сайта.
След известно време пак го получават и го качват в вайта си, със същото име, всички параметри същите, но с друг каталожен номер.
На мен ми се е случвало в рамките на 1 месец за един и същ продукт това да се случва 3 пъти.

Защо това е лошо - Ами след като продукта го няма в сайта на доставчика, той автоматично не се съдържа и във фийда им.
Но, след като не е във фийда им, няма как да манипулираш и собствените си наличности.
Така се получава един и същ продукт да го имаш в сайта си примерно три пъти ...


Представете си каква лудница става като ти го поръчат, а то всъщност няма такъв продукт при доставчика ...
А сега си представете, че всички доставчици с хилядите си продукти имат този лош навик...
Става пълна боза ...

Моля, ако някой е намерил решение на този проблем да сподели.

Поздрави и весели празници!

Същият проблем имам и аз, доставчика директно трие от базата, а след това качва на ново с друг id/артикулен номер(или по каквото ги match-ваш), но моите продукти са доста по-малко и аз ги качвам ръчно, съответно има някакъв шанс да забележа, ако някой от продуктите го качвам за втори път.. но определено е супер неприятно когато си поръчат нещо, а се окаже, че не е налично ..
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Аз си изработих скрипт, който като го пуснеш взима цени и количеството на доставчика и го ъпдейтва директно в моя сайт. Пуснал съм го с cron job и се пуска автоматично на 12 часа. Колегата е прав ,ако доставчика прави корекции по сайта си аз също трябва да корегирам моя скрипт. Това не е кой знае какво, но от както пуснах този скрипт си намалих проблемите. Сега звъня само когато ми поръчат по-голямо количество.
 
От: От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Аз си изработих скрипт, който като го пуснеш взима цени и количеството на доставчика и го ъпдейтва директно в моя сайт. Пуснал съм го с cron job и се пуска автоматично на 12 часа. Колегата е прав ,ако доставчика прави корекции по сайта си аз също трябва да корегирам моя скрипт. Това не е кой знае какво, но от както пуснах този скрипт си намалих проблемите. Сега звъня само когато ми поръчат по-голямо количество.

Явно при теб доставчика е по-изряден в наличностите, аз съм имал случай когато продукта е "наличен" дори в сайта на доставчика, но реално е изчерпан, просто много малко са хората, следящи наличността си изкъсо чрез софтуер и нямат никакви пропуски или поне аз не съм случвал на такива.
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Да, тогава няма как да ги проследиш освен обаждане или email. При мен беше трудна работа преди това проверяваш цените на 400-500 продукта или тъкмо имаш поръчка за голяма сума и продуктите ги няма в наличност. Затова ако имате сериозен доставчик опитайте да си автоматизирате цените и количеството по някакъв начин.
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Повече от БГ доставчиците не си актуализират наличностите в сайта редовно, ако изобщо имат такъв, това е най-големия проблем и се получава така, че доставчика лъже теб, ти лъжеш клиента, просто те са свикнали обаждаш се и проверявам в склада, защото разбираш ли свърши в последния момент, е сега го взеха;), клиента пита за друг продукт обаче видиш ли и него го няма, мила родна картинка.
Така, че колкото и да се опитваме да сме точни и изрядни, няма начин поне в близките години, много доставчици разбира се са доста изрядни, но повечето са "карай да върви неам врема да се занимавам и със сайт да актуализирам", а колко е просто....
 
От: От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Повече от БГ доставчиците не си актуализират наличностите в сайта редовно, ако изобщо имат такъв, това е най-големия проблем и се получава така, че доставчика лъже теб, ти лъжеш клиента, просто те са свикнали обаждаш се и проверявам в склада, защото разбираш ли свърши в последния момент, е сега го взеха;), клиента пита за друг продукт обаче видиш ли и него го няма, мила родна картинка.
Така, че колкото и да се опитваме да сме точни и изрядни, няма начин поне в близките години, много доставчици разбира се са доста изрядни, но повечето са "карай да върви неам врема да се занимавам и със сайт да актуализирам", а колко е просто....

Дам, аз в колко неловки ситуации съм изпадал заради тези наличности или пък, когато доставчика реши да прати нещо на другия ден щото днеска не му се занимава, а не е сметнал за важно да ме уведоми или пък не е успял да намери някои артикул в склада(забутан е някъде) и го е оставил за утре, кво му пука, че клиента си го чака :Д
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

В такива ситуации, освен уронване на престижа не се постига нищо друго. Вчера имах една поръчка, в която продуктът го нямаше в наличност. Върнах парите, извиних се и изпратих купон за 5% отстъпка за следваща поръчка.
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

И заради всичко това няма как да се плаща с карти предварително ...
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Е как да няма? Нали връщаш парите? Такава беше ситуацията при мен. Платено е, продукта го няма, връщам парите и пращам купон за отстъпка.
 
От: От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Е как да няма? Нали връщаш парите? Такава беше ситуацията при мен. Платено е, продукта го няма, връщам парите и пращам купон за отстъпка.
И си на загуба и забравяш за този клиент в дългосрочен план ...
 
От: Дропшипинг - как да следя наличностите?

Чак на загуба, не. Просто в момента не мога да си позволя по-високи отстъпки. Попадал съм на случаи в които ми предалгат 20%+ отстъпка, защото стоката която съм поръчал не е в наличност. Точно за това има различни методи с които да накарам клиента да пазарува отново. Ако се сещаш за нещо, ще се радвам да го споделиш.
 

Горе